Značka Alpina patřila firmě International SA, která byla založena v roce 1883 v švýcarském Pan-les-Ouates poblíže Ženevy. V roce 2002 značku zakoupila korporace Frederique Constant a rozšířila ji po celém světě. V roce 2008 Alpina oslavila 125. výročí představení prvního kalibru vyrobeného výhradně ve vlastních dílnách.

Hodinky Alpina Adventure Extreme Diver byly uvedeny na trh v roce 2011, jedná se o výjimečně fotogenický potápěčský nástroj.

Mohutné pouzdro je vyrobené z kvalitní nerezové oceli s konečnou úpravou sametovým kartáčováním. Rozměry má: 46 mm bez korunky, 49 mm s korunkou, 49 mm lug-to-lug, 13,5 mm výška. Rozhodně to není žádný drobeček. I vodotěsnost odpovídá určení pro potápěče – výrobce ji udává do 300 metrů vodního sloupce.

Korunku a její ochranu si můžete prohlédnout na detailní fotografii.

Šroubovací korunka má boky potažené černou gumou, která nese vrypy pro snazší manipulaci. Černou gumu najdeme i na signované hlavě. Korunka měří 9 mm v průměru, je tedy dostatečně velká, abyste ji zvládli pohodlně ovládat i v rukavicích.

Luneta má černou vložku – asi safírovou – s divers škálou 0 až 60. Je jednostranně otočná, jak to má být u potápěčských hodinek. Aretaci má ve 120 bodech. Nezvyklé je umístění luminiscenčních terčíků na jiných pozicích, než klasicky pouze na pozici 12.

Safírové sklíčko je opatřeno intenzívním modrým antireflexem a měří v průměru 34 mm. Díky použitému materiálu je velmi obtížně poškrábatelné.

Matný černý číselník je velmi přehledný a jednoduchý. Nejkomplikovanější součástí je orámovaná datová apertura s černým datovým věncem a bílým tiskem, která zobrazuje hned tři dny. Tato drobnost bývala k vidění pouze u leteckých hodinek, kde měla připomínat palubní přístroje, ale už si našla cestu i do potápěčských hodinek. Aktuální den ukazuje šipka na pozici 3. Vnitřní luneta je potištěná minutovou/vteřinovou stupnicí se zvýrazněnými body. Typické plastické potápěčské hodinové indexy mají nanesenou vrstvu luminiscenční barvy. Vytištěné texty informují o značce, druhu nátahu strojku, vodotěsnosti a o získání osvědčení „Swiss Made“. Jak už jsem psala, na číselníku se výborně orientuje, čas jde odečíst opravdu snadno.

Mečovité ručky jsou vyrobené z leštěné oceli, pro zamezení koroze asi rhodiované. Hodinová a minutová mají uprostřed vrstvu luminiscenční barvy, s největší pravděpodobností se jedná o SuperLuminovu. Jehlovitá centrální vteřinová ručka má bílou barvu a na konci červený trojúhelník – logo Alpina.

O intenzitě luminiscence se můžete přesvědčit na fotografii. Hodinky mají více zvýrazněných částí, než bývá u běžných potápěčských hodinek zvykem, nezvyklé, ale praktické je to hlavně na lunetě. Velice to chválím, pod vodou je třeba, aby potápěč měl co nejlepší přehled. A tyto hodinky nezklamou ani ve velké hloubce, kde světla moc není.

Mechanický kalibr s automatickým nátahem AL-525 má za základ stabilní a spolehlivý strojek ETA 2824-2. Oproti němu má AL-525 26 ložiskových rubínů a rezervu chodu prodlouženou na 42 hodin, ostatní parametry zůstaly stejné. Tedy frekvence setrvačky 4 Hz (28800 A/h), ochrana proti nárazu Incabloc, zastavení vteřinové ručky při seřizování (hacking) a rychlé překlápění data. Jeho funkce jsou: vteřiny, minuty, hodiny, datum.

Safírovým průhledem se můžete kochat zdobeným strojkem – PVD černěný signovaný rotor, modřené šroubky, perličkování a ženevské pruhy. Dýnko samotné je šroubovací do pouzdra a na okraji okolo průhledu jsou gravírované informace o hodinkách. Dýnko je dostatečně ploché, takže na zápěstí výborně sedí a hodinky se nosí pohodlně.

Gumový signovaný černý řemen měří u pouzdra 22 mm, u signované jazýčkové spony 18 mm a 3 mm na výšku. K řemenu mám jednu malou výtku – je vhodný pouze na střední a menší zápěstí. Na kibiho zápěstí 22 cm je už příliš krátký. Naštěstí nebude problém gumový řemínek vyměnit třeba za tah nebo kožený řemen. Mohutnost pouzdra se projevila i na celkové váze – hodinky váží 123,5 gramu. Ano, tolik, i když jsou na lehkém gumovém řemenu. Pokud je obléknete, určitě o nich budete vědět.

Od značky Alpina jsme fotografovali a recenzovali limitované edice pilotních hodinek Alpina Heritage Pilot a Alpina Startimer Pilot, takže jsem byla připravená na švýcarskou kvalitu a výborné zpracování. A nebyla jsem zklamaná. Přehledný číselník, výborně čitelné ručky, odolnost vůči vodě, to vše mi potvrdilo, že v manufaktuře Alpina vyrábějí a budou vyrábět skvělé hodinky nejen pro piloty, ale i pro potápěče. Ostatně, i názvy modelových řad (Aviation, Diving, Sailing, Adventure, Racing) svědčí o směřování na zápěstí mužů milujících sport a dobrodružství. Preciznost zpracování odpovídá mnohem dražším hodinkám, napadají mne třeba Tudor Hydro 1200, se kterými jsou plně srovnatelné.

Možná si řeknete, že to jsou jen další potápěčské hodinky z dlouhé řady divers modelů. Rozhodně se ale v příjemných drobnostech odlišují. Jmenovat mohu třeba zmíněnou intenzívní luminiscenci na číselníku a lunetě. Za další velké plus považuji gumu na korunce, se kterou půjde dobře manipulovat i v mokrých rukavicích. Osobně mi připadá, že jsou velmi dobře navržené, nic jim nechybí a nemají nic navíc. Pokud jste pro ně zahořeli, zakoupíte je v Koscomu pod referenčním číslem AL-525LB4V26 za 26990 CZK. A neuděláte chybu.

Autor textu: Olie

Autor fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme Koscom.cz, za rekvizity Amers.cz.

Pokud se vám recenze líbila, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!