Některé vaše dotazy se opakují, proto jsem si dovolil připravit pár jednoduchých odpovědí.

 

Rozdíly mezi mechanickými a quartzovým pohonem hodinek?

Nedávno jsem se nad tím zamýšlel v článku Quartz nebo mechanika – jak se rozhodnout?

Jak je to s označením vodotěsnosti?

Bez označení – vodě se určitě vyhněte!

Water Resistant – odolné proti krátkodobému kontaktu s vodou, déšť apod., na plavání to nebude.

Water Proof – měly by stačit na běžné vodní aktivity, ale označené tak budou nejspíš vintage hodinky – tam pozor na stav těsnění apod.

30 m – 3 ATM – mytí rukou, déšť.

50 m – 5 ATM – mytí rukou, déšť, možná povrchové plavání.

100 m – 10 ATM – plavání, šnorchlování, potápění, skoky do vody.

200 m a víc – potápění s dýchacím přístrojem.

Jestli mají vaše hodinky korunku šroubovací do pouzdra, mějte ji důkladně zašroubovanou!

A aby to nebylo tak úplně jednoduché, tak některé firmy udávají skutečnou hloubku, do které hodinky mohou, třeba 30 metrů u firmy Suunto znamená reálných 30 metrů.

Tabulka vodotěsnosti podle firmy Omega (pdf).

Podrobnější článek na toto téma najdete ZDE.

 

Jak často dávat mechanické hodinky do servisu?

Obvykle se udává servisní interval asi 5 let, u kalibrů Omega Co-Axial prý stačí 8 let. Obvykle si ale hodinky „řeknou“ – třeba změnou přesnosti. U bateriových je to jednodušší – prostě se zastaví. U hodinek, které přicházejí do kontaktu s vodou, se doporučuje kontrola těsnosti vždy při servisu a případně i častěji – před sezónou.

 

Jak je to s placením cla a dph při dovozu hodinek?

Při dovozu ze členských států Evropské unie se DPH ani clo nevyměřuje.

Při dovozu ze zemí mimo EU se vyměřuje 21% DPH z deklarované ceny, clo je 4,5% avšak maximálně 0,8 € za kus a v praxi se často ani nevybírá.

Kurýrní služby jako Fedex/UPS proclí vaši zásilku vždy a zaplatíte poplatek (cca 400,-) za vystavení JSD a projednání na celnici. Pokud vaše zásilka jde některou ze služeb České pošty, existuje určitá pravděpodobnost, že proclena nebude (zásilky do cca 22 € se neproclívají, některé zásilky i při vyšší deklarované hodnotě projdou bez povšimnutí). Pokud bude zásilka vyčleněna k proclení, pošta vás vyzve k doložení celní hodnoty, stačí poslat prohlášení a Plnou moc mailem – pokud bude přiložena faktura, k proclení může dojít bez výzvy k doložení celní hodnoty. Za proclení vybírá ČP poplatek 180 Kč. Výše uvedené se týká pouze dovozu neobchodního zboží pro soukromou osobu.


Slovník pojmů

Automaty – taky automatické hodinky – obsahují samonatahovací mechanický strojek, nátah je zajišťován pohybem ruky. Asi nejlepší přehled, kolik otáčení a v jakém směru konkrétní strojek potřebuje najdete tady – v sekci Technology & Quality, Winding Specification. V pravém sloupku vyberete značku hodinek a uprostřed máte specifikace ke konkrétním hodinkám. Skvělé!

Antireflex – Antireflexní vrstva je speciální povlak různých sloučenin napařený za vysokých teplot na povrch sklíčka, který omezuje nežádoucí odrazy světla. Antireflexní vrstvy se nanášejí jak z obou, tak i pouze z jedné strany, většinou vnitřní strany krycího sklíčka. Vnější antireflex je možné poškrábat, je méně odolný, než safír pod ním.

AR – viz. Antireflex.

Big Date – způsob zobrazení data na ciferníku pomocí velkých číslic pro snažší viditelnost.

BNIBBrand New in Box – zbrusu nový v krabici.

Bullhead – chronograf, jehož rozložení tlačítek je na 11 a 1 hodině a korunka je umístěna uprostřed na 12. Ve své době oblíbené řešení u Seiko, Citizen…

Co-Axial – speciální konstrukce krokového mechanizmu vyvinutá značkou Omega. Strojky s tímto krokem mají snížené tření mezi krokovým kolem a kotvou. Díky tomu jsou hodinky schopné zajistit stejnou přesnost chodu po delší dobu (servisní interval až 8 let).

COSCContrôle Officiel Suisse des Chronomètres – švýcarský nezávislý certifikát pro hodinky splňující určité kvalitativní parametry tzv. chronometry. Dovolená odchylka -4+6 sekund za den.

Definitivní hodinky – svatý grál hodinkových šílenců, stále hledány a málokdy nalézány. Výskyt je stejně častý jako u jednorožce s pannou, anebo panny i bez jednorožce…

Dýnko – zadní kryt hodinek. Může být nacvakávací, šroubovací, celokovový nebo s průhledem na strojek. Materiálem může být ocel, titan nebo jiný kov…

Ébauche – francouzský termín (běžně používaný i v anglicky mluvících zemích) pro označeni souboru částí kalibru jaké jsou např: main plate, bridge (můstek), train, nastavovací mechanismus a regulátor. Krokové ústrojí, pružina (zdroj síly) a vlastní časovací ústrojí však nejsou součástí tzv. „Ébauche“. Používá se pro pojmenování „polotovaru“ mechanického strojku, na kterém výrobce hodinek provádí vlastní úpravy, kompletuje ho a zabuduje ho do pouzdra hodinek.

ECO-DRIVE – systém pohonu vyvinutý firmou CITIZEN. Světlo prochází speciálním číselníkem a vysoce citlivým solárním článkem, je přeměněno na elektrickou energii, která je ukládána do miniaturního akumulátoru a podle potřeby potom pohání quartzový stroj hodinek. (rezerva chodu až 500 dní).

EOL – End of Life – indikace konce životnosti baterie, většinou změnou kroku vteřinové ručky z jedné vteřiny na dvě – pomaleji a dále.

ETA – celý obchodní název největšího švýcarského výrobce hodinkových strojků zní: ETA SA Manufacture Horlogère Suisse. Tato firma, založená roku 1793, vyrábí jak automatické, tak quartzové strojky. Vysavače, podle mých informací, nevyrábí. Dnes součást švýcarského koncernu SWATCH.

Fake – padělek hodinek. Padělání obchodních nebo ochranných značek nebo chráněných průmyslových vzorů. Pokud si v Bulharsku na pláži koupíte „Rolexky“ za 50 $, nelezte s nimi do vody, jakkoliv by podle nápisů měly umožňovat potápění. Možná vám dokonce vydrží v provozu až do příští dovolené, ale moc bych na to nespoléhal.

Flyback – specifická komplikace chronografu, původně vyvinuté pro leteckou navigaci. Pro zastavení vteřinové ručky, její reset a opětovné spuštění stačí jeden stisk tlačítka. video

GMT – zobrazení druhé (druhé a třetí) časové zóny na 24 hodinové stupnici. Šikovné na cestování nebo pokud sledujete své investice na asijských burzách. Kompletně, i když nepřehledně vysvětleno tady.

GTLS – technologie osvětleni, pomocí tenkých skleněných trubiček, vyplněných radioaktivním tritiem, které zajišťují permanentní osvětlení ruček a indexů, bez nutnosti „nasvícení“. Světlo zde vzniká rozpadem tritia v trubičkách z borosilikátového skla, jejichž vnitřní strana je pokryta fosforem. Emitované elektrony malého množství plynného tritia způsobují fluorescenci vrstvy fosforu. Vynalezla a dodává firma MB-Tech.

Guilloché – giloš – zdobení (nejčastěji číselníků) opakujícími se plastickými vzory, často má podobu třeba jemných soustředných kružnic. Precizní miniaturní vzory oživují číselníky a přispívají k exkluzivnímu pocitu z hodinek.

Hacking – zastavení vteřinové ručky vytažením korunky při seřizování času.

Hardlex – obchodní název firmy Seiko pro tvrzené minerální sklíčko.

Haute Horlogerie – vysoká hodinařina – tímto označením se označují výrobci, kteří používají in-house kalibr (z vlastního vývoje firmy). Jiný pohled na totéž říká, že firmy musí mít ve své nabídce i komplikaci tourbillon. Zcela jistě sem patří třeba značky Breguet, Jaeger LeCoultre, Audemars Piguet, Patek Philippe, Ulysee Nardin…

Heliový ventilHelium Valve – jednosměrný ventil, který zabraňuje vzniku přetlaku v hodinkách vzhledem k okolnímu prostředí. Přetlak může vzniknout dlouhodobým umístěním hodinek v prostředí s vysokým tlakem a s vysokým obsahem helia. Helium (na rozdíl od vzduchu) difunduje pryžovým těsněním používaným u potápěčských hodinek a během několika dnů až týdnů se jej do hodinek dostane tolik, že by po snížení okolního tlaku mohlo být vytlačeno sklíčko, které normálně není odolné proti tlaku zevnitř. Tato situace nastává pouze při saturačním potápění, kdy potápěči bydlí celé týdny v tlakové komoře při tlaku odpovídajícím hloubkám hodně přes 100 metrů. Saturační potápěč je velice vzácné povolání a lidí, kteří heliový ventil doopravdy potřebují, je na světě jenom několik stovek.

Hesalit – je speciálně tvrzený plast, používá se na sklíčka, málo odolný proti poškrábání, ale dá se bez problémů vyleštit.

Chaton

Chronograf – hodinky s funkcí stopek, typicky mají více subciferníků a tlačítka pro spouštění a resetování stopek nad a pod korunkou. Provedení může být mechanické nebo quartz.

Chronometr – hodinky splňující vysoké kvalitativní požadavky a které mají i příslušný certifikát např. COSC.

Incablok – obchodní název systému zajišťující mechanickému strojku nárazuvzdornost. Jde o pružné uložení osy setrvačky.

Indexy – značky na číselníku označující časové úseky – minuty, hodinky, vteřiny, dny…

In house – vlastní vývoj a výroba kalibru hodinek. Ceněné mezi hodinkovými nadšenci je, když pod stejnou značkou jsou i kalibry namontované v hodinkách. Není zas tak moc firem, které to umí.

Kalibr – strojek, quartzové strojky se někdy označují jako moduly. Zpravidla odpovídá číslo kalibru největšímu vnějšímu rozměru mechanismu měřeného v čárkách (1 čárka = 2,255 mm = 1/12 palce). U některých firem je označení prostě jen souborem symbolů pro označení konkrétního modelu (třeba L901 Longines).

Kaučuk – označení přírodní gumy, materiál používaný na řemínky k hodinkám.

KiF – obchodní název systému zajišťující mechanickému strojku nárazuvzdornost – jako Incablok.

Komplikace – funkce hodinek nad rámec zobrazení času, tedy datum, chronograf (stopky), GMT, lunární fáze, minutová repetice, perpetual kalendář… Za jednu z nejzákladnějších komplikací se považuje datum, případne den v týdnu s datumem. Master complication (největší, nejnáročnější a nejlepší (ano, nejdražší) komplikací) je Tourbillon (viz. tourbillon).

Korunka – to, čím u hodinek nastavujete čas/datum, případně natahujete mechanický strojek. Takové to ozubené z boku pouzdra.

Kyklop – lupa nad datumovkou, může být přilepená z vnější i vnitřní strany. Využívá třeba firma Rolex, Officine Panerai, Hamilton…

Ligne (FR) = Line (ENG) – česky „linka“, je to stará francouzská míra, někdy i teď používaná v hodinářském průmyslu; 1 linka = 2,256 mm, 1 mm = 0,443 linek; kalibr Unitas 6497 (6498) má 16,5 ligne, tedy cca 37 mm v průměru.

Limitka – limitovaná edice, hodinek je vyrobeno omezené množství kusů, zpravidla číslovaných například takto: 1/100 (první ze sta vyrobených).

LNIBLike New in Box – jako nový v krabici.

LumiBrite – luminiscenční nátěr používaný firmou Seiko.

Luneta – část hodinek okolo sklíčka, funkce buď ozdobná nebo v případě otočné lunety měření (odpočítávání) času. Z dalších méně běžných funkcí (některé se obvykle dávají na vnitřní lunetu) je to například tachymeter (měření rychlosti), logaritmické pravítko pro výpočty. Lunety na potápěčských hodinkách bývají otočné pouze jednostranně.

Měsíční fáze – komplikace pro (nejčastěji grafické) zobrazení lunárních fází měsíce – novoluní, první čtvrť, úplněk, poslední čtvrť. Šikovné třeba pro lovce vlkodlaků.

Minutová repetice – vždycky na požádání (zmáčknutí tlačítka, posunutí šoupátka) odbijí počet hodin , čtvrtí a zbylých minut. Obdobné je to pro pětiminutovou repetici – zde zvonek odbimbáva hodiny a počet pětiminutových intervalů v aktuální hodině.

Nato-Strap – látkový (výjimečně i kožený) řemínek, popruh, kterýhodinky drží na ruce. Podobný je třeba Zulu.

Nepokoj – viz.: setrvačníkový oscilátor.

NIBNew in Box – nové v krabici – pojem často používaný na eBay, označující nepoužité zboží.

NOSNew Old Stock – staré zásoby nepoužitého zboží.

Nožičky – prodloužení/výčnělky pouzdra hodinek, do kterých se pomocí stěžejek upínají tahy/řemeny.

Open heart – otevřené srdce – jedná se o průhled na setrvačku a můstek z obou stran hodinek – zespodu prosklené dno a zvrchu výřez v ciferníku. Často je toto zneužíváno k napodobení tourbillonu, v tomto případě se můstek přezdobí a laikovi se může zdát jako tourbillon. Z renomovaných firem používá na některých modelech např. Epos, Zenith, Citizen…

Perpetual calendar – „věčný kalendář“ – hodinářská komplikace z těch velkých, hodinky umí zobrazit aktuální datum, měsíc a rok s ohledem i na počet dní v měsíci a přestupné roky. Podobný, ale jednodušší je roční kalendář. Je možné, že v roce 2100 budete muset se svými hodinkami k hodináři pro seřízení.

Pulsometer – stupnice pro měření tepové frekvence. Doporučované využití ve zdravotnictví!

PVDPhysical Vapour Deposition – PVD technologie je založena na fyzikálních principech vakuového odpaření materiálů obsažených v povlaku a jejich nanesení na pouzdro. Vrstva povlaku, který proniká do původního materiálu, se vyznačuje vysokou tvrdostí a odolností proti otěru, odolností vůči vysoké teplotě (měla by snášet přes 700 stupňů Celsia), korozi i kyselinám. Nejčastěji můžete PVD vidět v černé barvě, ale viděl jsem i zlatou, zelenou, bílou…

Quartz – u quartzových hodinek je srdcem hodinek integrovaný obvod s velkým počtem elektronických dílů umístěných společně na desce velké jen několik mm2. Zdrojem energie je miniaturní baterie, která vydrží několik let. Čas určuje křemenný oscilátor, který převádí energii dodávanou baterií na elektrické kmity. Quartzové hodinky jsou mimořádně přesné díky vysoké frekvenci kmitů.

Regulátor (régulateur) – tento princip, kdy jednotlivé ručky zobrazující čas jsou od sebe odděleny, se uplatňoval v minulosti u velmi přesných hodin. Ať už se jednalo o hodiny v astronomických observatořích nebo o námořní chronometry. V současnosti se opět objevilo pár výrobců, kteří hodinky a hodiny využívající tento princip nabízí.

Repetice – složitá mechanická funkce – viz Minutová repetice. Varianty jsou i pětiminutová repetice, čtvrťová repetice.

Retrograde – ručka neobíhá „kolem dokola“, ale při zobrazování dané hodnoty urazí vždy postupně jen část kruhu a pak se skokem vrátí na začátek. U mechanických strojků poměrně náročné provedení.

Rezerva nátahu – tento termín odkazuje na dobu, po kterou budou hodinky v chodu po plném natažení – hodinky s rezervou chodu 48 hodin by tedy měly fungovat 48 hodin. Také se používá pro označení indikátoru rezervy nátahu na ciferníku hodinek (zpravidla ručka s příslušnou škálou).

Roční kalendář – podobně jako perpetual, ale neumí zohlednit přestupné roky, takže jednou ročně musíte srovnat datum.

Rotor – součást automatického strojku, zezadu připevněný a zpřevodovaný kus strojku, ktery se při pohybu ruky otáčí a tím provádí nátah hodinového strojku.

Rubíny – pro snížení tření mezi kovovými součástkami, které snižuje přesnost chodu hodinkového strojku, se využívá jak syntetických, tak přírodních rubínů, ale i safírů a granátů. U některých hodinek je počet použitých kamenů uveden na ciferníku, popřípadě na dýnku.

Safír – označení pro sklíčko hodinek vyrobené ze syntetického safíru, který je extrémě odolný proti poškrábání, nevýhodou může být trochu vyšší křehkost.

Sellita – švýcarský výrobce automatických, ale i skeletových strojků (www.sellita.ch), zajímavá je produkce „klonů“ populárních modelů ETA (např. SW200 je v podstatě ETA 2824-2 s jedním rubínem navíc), produkci umožňuje skončená platnost některých patentů použitých v ETA strojcích, podle ohlasů je kvalita zpracování a spolehlivost na srovnatelné úrovni jako u Ety.

Setrvačka – viz. „setrvačníkový oscilátor“.

Setrvačníkový oscilátor

Skeleton – hodinky s průhledným (prořezávaným) číselníkem a zadním víkem, kterými je vidět mechanismus.

SMP – Omega Seamaster Professional.

SSStainless Steel – nerezová ocel, obvykle se používá ta s označením 316L.

Spony – jazýčková, překlápěcí, motýlková – spony na řemeny, gumu, silikon, každý typ má své výhody i nevýhody. Překlápěcí nebo motýlková zabraňují třeba pádu hodinek při nasazování na ruku (anebo naopak), ale zase mají vyšší konstrukční výšku a někdy tlačí do zápěstí, třeba když máte ruku položenou u klávesnice počítače. OBRÁZKY

Spring Drive – je nejvýznamnější nový hodinový strojek, který firma SEIKO vytvořila od doby quartz Astron v roce 1969. Jeho základem je, stejně jako u všech mechanických hodinek, hnací pero, avšak využívá zcela nový systém pro regulaci času, jehož výsledkem je přesnost jedné sekundy na den a, což je jedinečné, ručičky s klouzavým pohybem, které představují neustálý, stejnoměrný pohyb času. ZDE je delší článek na toto téma.

Stěžejky – jsou osičky ukotvující řemen do pouzdra. Obvykle jsou s pružinou, která rozpíná stěžejku do otvorů v pouzdře. Existují ale i duté stěžejky, které jsou na obou koncích přichyceny šroubky. Jejich hlavička se pak objevuje z vnější strany na nožce pouzdra.

SuperLuminova – luminiscenční nátěr vyráběný firmou Seiko a dodávaný dalším hodinářským firmám.

Swiss Made je označení pro hodinky a další výrobky, u nichž je minimálně 50 % použitých komponentů vyrobeno ve Švýcarsku a současně jejichž finální montáž probíhá ve Švýcarsku. Ačkoli je třeba Hamilton značka americká, hodinky jsou sestavovány ve Švýcarsku.

Tah – kovový náramek u hodinek.

Tachymeter – stupnice, na které lze pomocí vteřinové ručky měřit rychlost. A jak to funguje? Na „letmém kilometru“ pustíte stopky a po zastavení stopek máte na tachymetrické stupnici rychlost, kterou jste kilometr projeli. Použil jsem to jednou.

Telemeter – stupnice k měření vzdálenosti na základě rychlosti zvuku. Nepostradatelné dříve třeba pro řízení dělostřelecké palby.

TitanTitanium – šedý kov o 40 % lehčí než ocel. Téměř naprostou odolností proti korozi na vzduchu a ve vodě včetně mořské předčí i nejlepší nerezivějící oceli, je odolný proti účinkům lidského potu a nejsou známy případy alergie na titan. Mechanickými vlastnostmi je srovnatelný s ocelí. Má malou tepelnou vodivost i tepelnou kapacitu, takže titanové hodinky na ruce „nestudí“ jako třeba ocelové nebo zlaté. Pro výrobu hodinek se nejčastěji používá alfa slitina (obchodní název Titan Grade 2), někdy též pevnější a hůře obrobitelná slitina alfa-beta (Grade 5). Na rozdíl od často publikovaných omylů není titan pevnější než legovaná ocel a ani není nijak zvlášť obtížně obrobitelný – obrábí se obdobně jako nerez ocel. ZDE je obsáhlejší článek na toto téma.

Tritium – (H3) – radioaktivní izotop vodíku, v hodinářství se používá jako součást luminiscenčního nátěru indexů a ručiček, v plynném skupenství jako náplň trubiček GTLS. Perfektně vysvětlené je to na stránkách firmy Traser.

Tourbillon – vrchol komplikací, jde o zařízení, které eliminuje vliv gravitace na chod strojku. Autorem je pan Breguet. T. je velmi náročný na vývoj a výrobu, cena švýcarských hodinek s touto komplikací > milión Kč, T. čínské výroby bývají i v lacinějších hodinkách, kolem 20.000 Kč. Tato kompliace se často napodobuje – viz Open Heart. Wikipedia

Unitas – švýcarská firma vyrábějící stejnojmenné strojky. Firma byla založena roku 1926 pod názvem UNITAS Watch Company. Strojky ETA Unitas 6497 a 6498 jsou i teď využívány u mechanických hodinek s ručním nátahem.

Valjoux – švýcarská firma vyrábějící stejnojmenné strojky, které používají například firmy Omega, TAG Heuer, IWC, Breitling. Dnes i označení kalibru ETA 7750 – chronograf s automatickým nátahem.

Vibrograf – velmi přesný přístroj k měření frekvence oscilace hodinového strojku, používaný hodináři k seřizování chodu náramkových hodinek.

Watchwinder – přístroj sloužící k uložení automatických hodinek. V pravidelnych intervalech otáčí hodinkami s automatem, aby se natahovaly nebo dotahovaly. Ano, pokud tomu propadnete, jedny hodinky nestačí.

Wolfram – těžký kov, ve slitině se využívá někdy na rotor samonátahu u automatických kalibrů, právě pro svoji vysokou hmotnost. Ojediněle se i slitiny wolframu využívají na výrobu hodinkových pouzder. Vzhledem ke tvrdosti jsou pak pouzdra prakticky nepoškrábatelná.

Ženevské pruhyCôtes de Genève – zdobení strojku.

🙂 kibi

Pokusím se průběžně doplňovat a budu rád, když budete mít nějaký tip!