Firmu TAG Heuer, která vloni oslavila už 150. výročí, asi není třeba zvlášť představovat. Ale i tak mohu doporučit knihu, která mapuje historii této firmy. V oblasti přesného měření času při sportovním nebo třeba i vojenském využití zůstaly v historii stopy, které nelze přehlédnout. Mne osobně fascinují dnes už vintage modely z řady Autavia a mnohé další. Ale i v dnešní době vývojáři firmy neřekli poslední slovo a dál posouvají hranice možností mechanických hodinek.

Limitní edici těchto výjimečných hodinek představila firma TAG Heuer na největší hodinářské výstavě BaselWorld v roce 2008. Hodinky vznikly za spolupráce s automobilovým designérem Kenem Okuyamou. A kde ještě můžete vidět jeho práci? Třeba na GT vozech Ferrari nebo Maserati Quattroporte. A odkaz na motosport je i v designu těchto hodinek – třeba podoba tlačítek chronografu evokuje pedály GT závodního auta.

Čím jsou hlavně tyto hodinky výjimečné? Použitým automatickým inhouse kalibrem! Kalibr 36 RS je high-beat kalibrem s 36.000 kmity za hodinu. Ano, počítáte dobře, 10x za vteřinu. To je 315.792.000 za rok. Hodinky tedy umí měřit časové úseky s přesností na 1/10 vteřiny, ale jako první kalibr na světě umí toto i zobrazit! To, že kalibr má COSC certifikaci přesnosti, je už jen třešničkou na dortu. Kalibr 36 vychází konstrukčně z kalibru ElPrimero sesterské značky Zenith (je součástí koncernu LVHM Group).

Hodinky jsou výjimečné i použitými materiály. Pouzdro o průměru 43 mm (bez korunky a tlačítek) je z lehkého a pevného titanu zodolněného technologií (černého) PVD. Povlak vlastního kovu nitridem karbidu přináší úžasnou odolnost proti otěru, vrstva je mnohokrát tvrdší, než titan nebo ocel. A navíc to fakt dobře vypadá.

Co najdeme na číselníku? Hodinovou a minutovou ručku, samozřejmě, obě jsou leštěné nerezové s luminicencí. Na pozici „9“ je trojramenná vteřinová ručka (dvě ramena černá, jedno červené) , na pozici „3“ kotouč třicetiminutového čítače chronografu, poblíž datumové okénko (datumový kotouč je černěný s bílým tiskem), a na pozici „6“ kotouč hodinového čítače (do dvanácti hodin). A korunka na pozici „10“ ovládá otočnou stupnici pro snadný odečet stopnutých 1/10 vteřiny. Tolik popis. A moje pocity? Šílený nářez designéra, který ale dobře ví, co dělá!

Číselník kryje safírové lehce klenuté sklíčko s oboustranným namodralým antireflexním potahem. Vypadá to fakt pěkně.

A na dýnku se dvěma průhledy s kouřovým safírem můžeme podívat na krásu složitého strojku. Černěné dýnko spojuje s pouzdrem šestice šroubků.

Na ruce hodinky drží silikonový řemínek s tradičním vzorem a titanová překlápěcí spona s logem.

A co vy? Když se rozjíždíte s autem, zůstávají po vás dvě široké černé šmouhy na asfaltu? Voníte místo Starým kořením vysokooktanovým benzínem? A dostali jste na tyto hodinky chuť? Nedivím se.

Cena? V době svého uvedení stály 10.000,- Euro. S rozšířením výroby cena trochu klesla a můžete je sehnat za cenu pouhých 189.000,- Kč. A to jde, ne?

A jak je to s vychytávkou firmy Zenith – striking 1/10th, si řekneme někdy jindy…

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album fotografií.