Jaeger-LeCoultre Reverso Classique – recenze
- Listopad 16th, 2011
- Posted in Mechanical . Recenze
- By Olie
- Write comment
Společnost Jaeger-LeCoultre rozhodně patří mezi výjimečnou skupinu firem produkujících haute horlogerie. Historie se vine od roku 1833, když Anton LeCoultre ve švýcarském Le Sentier založil malou hodinářskou dílnu. Vyráběl vysoce kvalitní hodinky a jako první na světě v roce 1844 vytvořil přístroj schopný měřit až tisíciny milimetru. Přístroj pojmenoval milionometr. Vysoká hodinařina získala jeden z hlavních výrobních nástrojů. V roce 1847 vyvinul systém pro nastavování hodinek. Za své dílo v oblasti hodinářství dostal v roce 1851 zlatou medaili – u příležitosti První universální výstavy v Londýně. Syn Elie LeCoultre proměnil dílnu v továrnu a v roce 1870 začal používat mechanizované procesy. Do 30 let vytvořil víc než 350 různých kalibrů, z nichž bylo 128 vybaveno chronografem a 99 s repeaterem. Od roku 1902 dalších 30 let produkovala továrna většinu strojků pro Patek Philippe. V roce 1903 se spojil Pařížan Edmond Jaeger s Davidem LeCoultre a dle Jaegerova návrhu vznikly ultratenké kalibry. V roce 1907 byla podepsána smlouva s Cartierem na dodávku strojků pro dalších 15 let. Také v roce 1907 vbyl vyvinut nejtenčí kalibr na světě – tenký pouhých 1,38 mm! V roce 1937 došlo vzniku značky Jaeger-LeCoultre, v roce 1941 získala společnost nejvyšší ocenění za kalibr Calibre 170 Tourbillon. V roce 2009 firmy vyrobila nejsložitější hodinky na světě – Hybris Mechanica a Grande Sonnerie s 26 komplikacemi. Myslím, že se můžeme těšit na další krásné hodinky z dílny haute horlogerie. Uvidíme, čím nás překvapí!
A co znamená Reverso v názvu? Jak si můžete prohlédnout na dalších fotkách, pouzdro hodinek je vyklápěcí na drobných pantech. Původ je v opatření zabránit poškození sklíčka při koňském pólu. Hodinky si zkrátka otočíte plným dýnkem nahoru a je to!
Pouzdro je hranaté a vyrobené z 18 karátového žlutého zlata. A rozměry? 38,8 mm x 23,5 mm. Povrchová úprava leštěním zlatu sluší. Jak si můžete prohlédnout, zlaté pouzdro otočíte na pantu, posunete v kolejničce a zacvaknete dýnkem vzhůru. Krásné a praktické!
Pro Jaeger-LeCoultre je typický vlastní vývoj strojků, proto i zde můžeme čekat inhouse kalibr. Konkrétně Jaeger-LeCoultre Caliber 846/1, který se vyznačuje automatickým nátahem, frekvencí 21.600 půlkmitů za hodinu, 18 kameny, rezervou nátahu 40 hodin. Je složen z 93 dílů. Kdybychom se mohli podívat pod dýnko, uviděli bychom ozdobné zlaté gravírování. Dýnko samotné je pak úplně hladké, plné, a kromě gravírovaných proužků na okrajích bez zdobení.
Číselník je stříbrný, s černými arabskými číslicemi indexů. Nepřehlédnete logo výrobce a rozhodně oči upoutají modřené ručky obuškového tvaru. Vše chrání safírové sklíčko.
Viděla jsem je na internetu na zlatém tahu. Nevypadaly špatně, ale hnědý řemen z krokodýla jim podle mne sluší mnohem více. Motýlková překlápěcí spona signovaná logem Jaeger-LeCoultre podtrhuje pohodlnost nošení.
S myšlenkami na cenu (kolem 250.000 Kč) jsem s nimi zacházela v rukavičkách. Představa, že je budu mít na ruce při tak akčním sportu, jakým je koňské pólo, mi ježila vlasy na hlavě. To jsou přece hodinky do společnosti! Anebo ne?
Autorka textu: Olie
Autor fotografií: kibi