Každý jednou skončíme u hodinek značky Rolex. S tímto tvrzením můžete nesouhlasit, můžete mít dokonce i celkem věrohodné námitky, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat. Ano, použil jsem v tomto svém tvrzení znovu slova slavného českého klasika, a možná až příliš troufale. A možná ne. Dnes vám představím Rolex Submariner Date – referenční číslo 116610LN.

Pouzdro je vyrobeno z nerezové oceli, materiálem ale není obvyklá 316L, ale speciální ocel, kterou na své hodinky využívá Rolex, tedy 904L. Tato ocel prý lépe odolává působení chemikálií – a pot a mořská voda jsou vlastně také složité a agresivní chemické sloučeniny. Je ale měkčí, takže drobné stopy nošení se na pouzdře i tahu objeví možná dříve, než byste čekali. Průměr pouzdra je 40 milimetrů (bez korunky), měřeno přes korunku 43,5 mm, „lug to lug“ 47,5 mm. A dodám ještě tloušťku pouzdra – od dýnka po safír (bez lupy) jsem naměřil 12,6 mm. Všechny boční strany pouzdra jsou vyleštěny do zrcadlového lesku, všechny plochy na vrchní i spodní straně jsou jemně pravidelně broušené. Tvar pouzdra asi znáte nebo poznáte na fotografiích, tak jak tak, je to jeden z nejčastěji kopírovaných konceptů – a to se netýká jen pouzdra, ale i lunety, rozložení číselníku a často i ruček. Tento model se prostě osvědčil. Pryč jsou ty časy, kdy nebylo tak úplně myslitelné, aby hodinky s takto výrazným sportovním vzhledem tvořily doplněk i pro formální příležitosti. Dnes to jsou hodinky v pravém smyslu toho slova univerzální.

Nesmím zapomenout na odolnost tohoto pouzdra, výrobce garantuje vodotěsnost až do 1000 stop nebo 300 metrů vodního sloupce – a já nemám důvod této hodnotě nevěřit.

Korunka je šroubovací do pouzdra a její lesklou přední stranu zdobí plastické logo výrobce – korunka. Tu doplňují ještě tři plastické „tečky“, které připomínají „triple lock“, tedy systémy zajištění proti průniku vody. Korunka je velmi dobře kryta výstupky pouzdra. Její ovládání – šroubování, seřizování i případné ruční natahování kalibru – je dokonalé.

Ocelová luneta s keramickou vložkou je jednostranně otočná, jak se sluší a patří na hodinky pro potápěče. Fixaci má ve 120 bodech a i její ovládání je dokonale vyvážené. Keramická vložka má plasticky vytvořenu obvyklou minutovou škálu – až do hodnoty „15“, pak vám musí stačit už jen pěti minutové indexy. Index „12“ je samozřejmě zvýrazněn luminiscenčním bodem a to dokonce plasticky.

V pouzdře je zasazeno safírové sklíčko, velmi odolné proti poškrábání. Nenajdete na něm antireflexní vrstvu. Snad to není proto, že by na vás značka Rolex šetřila, nebo proto, že by technici Rolex neuměli antireflexní vrstvu nanést, ale prý to souvisí s tím, že u rolexů „na antireflex nevěří“. Prostě sklíčko má být na hodinkách vidět. A musím přiznat, že reflexy u tohoto sklíčka nejsou zas takovým problémem.

Charakteristickým (a také často kopírovaným) znakem hodinek Rolex je lupa, která se odvážně klene nad datovou aperturou. Její zvětšení je 2,5x a čitelnost data opravdu výrazně zlepšuje. Tento typický rys často dělí hodinkové nadšence do dvou táborů – jedni s lupou „zásadně nesouhlasí“, ti druhý už ví, že v praktickém provozu nijak nepřekáží a naopak zlepšuje čitelnost. Do kterého tábora náležím já? No, odpovím asi takto – jsem rád, když nemusím hledat brýle, abych zjistil, kolikátého dnes je.

Černý číselník je trochu nezvykle lesklý a kromě tradičních tištěných symbolů a nápisů ho oživují výrazné hodinové indexy a to hned ve třech různých tvarech. Přesto z číselníku mám přehledný a snadno čitelný dojem. O datové apertuře na pozici „3“ jsem už mluvil. A to je asi tak všechno. Anebo není? Úžasný pohled je totiž na číselník (i ručky) i s použitím lupy, vše je dokonalé i v každém nejmenším detailu. Některých prvků – třeba rytiny na distančním kroužku číselníku si nemusíte všimnout hned, přesto tu je, je dokonalá a čeká na váš obdivný pohled.

Ručky mají typický Rolex design – hodinová je „mercedes“, minutová „pencil“ a subtilní sekundová se dvěma terčíky je už tradičně doplňuje. Ručky jsou – jak je pro značku Rolex typické – ze zlata, v tomto případě z bílého zlata. Předchází se tím všem potížím, které by mohla přinést jejich koroze, ručky i po mnohých desetiletích září stále stejně. Jejich výplň tvoří luminiscenční vrstva, tu jsem bohužel neměl možnost fotografovat, ale nepochybuji, že je stejně kvalitní, jako u jiných hodinek Rolex, kde jsem tu možnost měl.

V hodinkách tiká in-house kalibr Rolex 3135, ten je „tahounem“ mnoha modelů této značky už od roku 1988. Je to mechanický kalibr s automatickým nátahem, rezerva chodu je asi 50 hodin. Jeho jedinou komplikací k zobrazení času je i zobrazení data (s rychlým nastavením). Kalibr vlastně není ničím výrazně výjimečný – snad kromě své pověstné přesnosti, spolehlivosti a odolnosti. Ano tyto hodinky i ve svém srdci mohou bez problémů sloužit několika generacím spokojených uživatelů. Kalibr prošel certifikací a jeho přesnost je potvrzena COSC certifikátem, je tedy ověřena jeho chronometrická přesnost. Při seřizování je samozřejmostí i zastavení sekundové ručky (hacking). Setrvačka (frekvence 4 Hz, 28800 A/h) je vybavena vláskem Parachrom, který úspěšně odolává působení magnetických polí. A ukotvena je s využitím Incabloku, který eliminuje poškození nárazem. Průměr kalibru je 28,5 mm, výška 6 mm. Kalibr obsahuje 31 ložiskových kamenů.

Ocelové dýnko – částečně leštěné a částečně broušené – nenese žádné nápisy ani průhled na (nezdobený a ryze funkční) kalibr. Může vám připadat snad až nudné nebo odbyté, ano, tyto hodinky nejsou určeny k sundávání ze zápěstí. Na tom ale sedí skvěle!

Ocelový nerezový tah (bracelet) je vyrobený z plného materiálu a to včetně svých koncovek a povrchovou úpravu má podobnou, jako pouzdro. Typická hranatá spona nese rovněž logo korunky. Bohužel není vybavena plynule výsuvnou neoprenovou extenzí, jako v jiných modelech. To je asi tak všechno, co sponě a tahu lze vytknout. Ze své šířky 20 mm u pouzdra se zužuje na 15 mm u spony – ano, je to velmi pohodlné pro nošení.

Rozplývám se tu nad hodinkami s cenou asi 6.600 EUR. To je asi ten problém, proč už nejsou k vidění na více zápěstích. Když si odmyslíme cenu, jedná se vlastně o „tool“ hodinky – spolehlivý a promyšlený nástroj k měření času. A to s důrazem na odolnost a pohodlí i pod vodní hladinou. Přesto jsou současně i zobrazením „sociálního statusu“ nebo „profesním odznakem“. Je to tak. I v tom můžeme vidět skvělý vliv, který na nás má působení mnoha desetiletí cílené a chytré reklamy, kterou je značka Rolex pověstná stejně, jako svými hodinkami. To nic nemění na tom, že pokud hledáte hodinky, které poznají lidé na celém světě, vyberete si hodinky se značkou Rolex. A dobře uděláte. Tyto hodinky se vlastně ještě neprodaly, majiteli udělají radost k narozeninám, které má až za pár dní. Zní vám to také nevěrohodně? Přesto to tak je. Tak mu popřejme, ať mu dělají spoustu radosti.

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme: Petrovi.

Jestli se vám hodinky líbí, nezapomeňte nám dát, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás velmi cenná zpětná vazba, děkujeme.