Dnešní recenzované hodinky jsou dalšími ze série hodinek Ulysse Nardin vystavených na přelomu roku v Klenotnictví Dušák. O podobných již psal Táda, Ulysse Nardin Sonata Cathedral Dual Time jsou však v některých detailech natolik odlišné, že jim věnuji samostatnou recenzi.

Pouzdro je vyrobené z 18 karátového bílého zlata, průměr má 42 mm bez korunky, 50,2 mm s korunkou, rozměr „lug to lug“ je 50 mm. Na výšku hodinky měří 13,5 mm. Konečná úprava je leštěním, což zlatu velmi sluší.

Oblá lesklá luneta nese na pozici 6 sériové číslo hodinek. Pravou korunku s modrou vložkou zdobí logo Ulysse Nardin – kotva s písmeny UN. Obě korunky jsou chráněné výstupky pouzdra, jsou šroubovací do pouzdra, mají výrazné zoubkování, takže se s nimi hodinky velmi dobře ovládají. Na pozici 4 a 8 najdeme tlačítka, kterými se ovládá časová zóna, stlačením přeskočí vždy o hodinu. Pravé tlačítko posunuje časovou zónu o hodinu zpět, tlačítko vlevo o hodinu dopředu. Tlačítko na levé korunce ovládá zapínání alarmu (ON/OFF). Podrobný popis nastavení hodinek naleznete zde.

Ploché safírové sklíčko měří v průměru 33 mm a je ošetřené antireflexní vrstvou. Asi již nemusím zmiňovat, že díky této vrstvičce oxidů kovů si můžete číselník prohlížet i za jasného světla a z různých úhlů bez zbytečných odlesků.

Stříbro-šedý číselník je zdobený ženevskými pruhy (Côtes de Genève). Na pozici 1:30 se nachází subčíselník alarmu, ručky ukazují, v kolik vám mechanický gong připomene schůzku či důležitý hovor. Na pozici 4 najdeme komplikaci Big Date (tedy zobrazení data neobvykle velkým způsobem) s bílými kotouči a černým tiskem. K pozici 6 se váže ukazatel dual-time, ručka ukazuje čas v druhé časové zóně (nebo v zóně domácí). Na pozici 9 najdeme přepínání alarmu. Budík zvoní jednou za 24 hodin. Pozice 10:30 je dána ukazateli odpočítávání, kolik času zbývá do buzení budíkem. Velmi zajímavá komplikace! Pokud se zadíváte na fotografii, zjistíte, že alarm připomene vstávání v 4:04, zbývá tedy přes 9 hodin. Časová zóna ukazuje, že je chvíli před osmou ranní. Na šedém podkladu jsou bílým tiskem vyvedené název hodinek, značka a logo Ulysse Nardin. Vnitřní luneta nese plastické hodinové indexy s tečkami zvýrazněnými luminiscenční barvou. Okénko s můstkem na pozici 7:30 vede k mechanickému alarmu a budík je tak lépe slyšet.

Modřené ručky příjemně ladí s číselníkem. Skeletonizovaná hodinová a minutová mají na konci luminiscenční výplň. Výrazná žlutá ručka ukazuje zapnutí/vypnutí budíčku.

Nádherně zdobený in-house kalibr UN-67 vymyslel a vyvinul Pierre Gygax společně s Lucasem Humairem. Jeho technické parametry jsou: 109 ložiskových syntetických rubínů, frekvence setrvačky 4 Hz (28800 kmitů za hodinu), rezerva chodu přibližně 44 hodin. Strojek se natahuje buď automatickým pohybem zdobeného rotoru, nebo ručně pravou korunkou. Pokud jí otočíte ve směru hodinových ruček v první poloze přibližně 60 krát, hodinky budou natažené pro dalších 44 hodin.

Průhled v dýnku je také safírový s antireflexem, úzké přišroubované leštěné dýnko nese na okraji název hodinek, značku, údaj o vodotěsnosti a referenční číslo. Ploché dýnko sedí perfektně na ruce, sama jsem si to mohla ověřit.

Černý řemen z kůže aligátora měří u pouzdra 21 mm a ke sponě se zužuje na 18,5 mm. Spona je také vyrobená z 18 karátového bílého zlata a je překlápěcí. Samozřejmě nechybí logo Ulysse Nardin. I s řemenem a sponou hodinky váží 158 gramů. Jestli je to málo nebo hodně? Myslím, že je to pro běžné denní nošení tak akorát, hodinky na ruce ucítíte, ale rozhodně nebudete zápěstí posilovat jako s činkou.

Pokud máte rádi hodinky s budíčkem, nechcete se spoléhat na digitálky a přitom chcete působit elegantním dojmem, pak jsou tyto Ulysse Nardin to pravé pro vás. Pravdou je, že cena 1 354 600 CZK možná odradí část zájemců, ale pokud do nich investujete, vězte, že časem budou rozhodně nabývat na hodnotě. Trochu avantgardní a přitom luxusní hodinky ozdobí vaše zápěstí při důležitém jednání s obchodními partnery, můžete si je vzít třeba i na ples do Opery. V trezoru by totiž byly velice smutné, jsou to hodinky, které zkrátka patří na zápěstí bohatého muže.

Recenze luxusních a drahých hodinek vám budeme přinášet i nadále a plánujeme také věnovat se rozdílům mezi hodinkami luxusními a hodinkami, které jsou jen předražené. Věřím, že to bude zajímavé téma, tím spíš, že se to týká i produkce z České republiky.

Autor textu: Olie

Autor fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme Klenotnictví Dušák, za rekvizity Penshop.cz.

Pokud se vám recenze líbila, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!