די טהיננעסט אין דער וועלט – פּיאַגעט אַלטיפּלאַנאָ 900פּ – פּרויעקטאָר
- December 11th, 2013
- אַרייַנגעשיקט אין נייַעס . כאַט האָרלאָגעריע . מעטשאַניקאַל
- דורך קיבי
- שרייב באַמערקונג
Dnes pro vás mám další rekord v pomyslném boji o dosažení nejtenčích hodinek s mechanickým strojkem. Dosáhla ho značka Piaget se svým modelem Altiplano 900P, vývoj tohoto modelu trval celé tři roky a určitě to nebyl ztracený čas. Je to vlastně taková “ochutnávka” výstavy SIHH, která začíná už 20. ledna 2014. Jak tedy vypadají nejtenčí hodinky s mechanickým strojkem na světě? זאל ס קוק בייַ זיי.
Tyto hodinky navazují vlastně na model 9P, který se podobným titulem honosil už v roce 1957. Na rozdíl od ostatních podobných kompaktních hodinek nebylo extrémní tloušťky dosaženo jen tenkým provedením tradičních součástek, spíš má zásluhu nový přístup, kdy hodinky už nejsou rozděleny do tradičních konstrukčních uzlů – האָוסינג – קאַליבער – číselník a ručky, ale jsou spíš kombinací toho všeho. Dýnko svou pevností v tomto případě nahrazuje základní desku kalibru, prvky strojku jsou vidět v číselníku. עס ס ומגעוויינטלעך, ale pěkné a funkční. Vše je dílem vývojového týmu značky Piaget z městečka La Côte-aux-Fées nedaleko Neuchâtelu ve Švýcarsku, tedy v tradičním hodinářském regionu.
דיאַמעטער פון דער פאַל איז 38 מילאַמיטערז, tloušťka celých hodinek jen 3,65 מם! נאָר דערמאָנען, že je to celkem obvyklá tloušťka tenkého koženého hodinkového řemínku. Pouzdro je vyrobeno z 18 karátového bílého zlata a je leštěné na všech plochách. Typické hranaté subtilní nožičky doplňují tenký jednoduchý profil pouzdra.
Jak už jsem psal výše, číselník je organickým pokračováním celkového provedení hodinek, je vlastně součástí samotného kalibru. Na černěných můstcích je číselník vlastně jen excentricky umístěným mezikružím s drobnými ručkami, hodinovou a minutovou. Sekundovou ručku v tomto případě dostatečně nahrazuje pohled na kmitající setrvačku mezi obvyklými hodinovými indexy 7 אַ 8. איך, že i vy vidíte číselník v takovém provedení prvně. Mně se to líbí, moc líbí.
Některé ze 145 součástek mechanického in-house kalibru mají tloušťku jen stěží uvěřitelných 0,12 milimetru, tedy asi jako 1,5 tloušťky lidského vlasu (0,08 מם). קאַליבער כּולל 20 ložiskových kamenů a rezervu nátahu má 48 שעה. אָפטקייַט איז סעטרוואַčקי 3 הז (21600 א / ה). Zdobení kalibru je dokonalé, בראַשט (sunburst) můstky ladí s podobně kartáčovanými ozubenými koly, doplňuje je saténově kartáčované zadní víčko. Barevně pak rudé ložiskové kameny doplňují černěné šroubky, vše je naprosto dokonalé.
Podle “zákulisních informací” prý značka Piaget na SIHH představí dokonce průhled v dýnku, jakkoliv to znamená ještě změnit základní koncept pevnosti těchto hodinek. Zde je dýnko plné zlaté, přišroubované šesti drobnými šroubky. Odšroubovat ho výrobce nedoporučuje, celý kalibr by pak doslova vyskočil z pouzdra a to by byl pravděpodobně jeho konec.
Hodinky mají kožený řemínek z černěné kůže aligátora s jazýčkovou sponou, ta je také z 18 קאַראַט ווייַס גאָלד.
Původní nejtenčí model Vacheron Constantin Historiques Ultra – Fine 1955 tedy stále drží titul “hodinek s nejtenčím mechanickým kalibrem” (těžko představitelných 1,64 מם), ale o titul “nejtenčích hodinek” svou celkovou “tloušťkou 4,1 mm už přišel. Cena modelu 900P zatím není pevně stanovená, odhaduje se, že bude cca $25000 USD. Umím si také představit, že tyto jednoduché hodinky bez dalších komplikací výrobce využije jako platformu a další modely s komplikacemi, ale přitom extrémně tenké budou následovat. Také se dá předpokládat v běžné produkci využití i jiných materiálů, určitě žlutého a růžového zlata, spekulovat můžeme i o titanu.
Na stránkách piaget.com se můžete podívat i na nejtenčí hodinky s automatickým nátahem, עס ס ווערט עס!
מעכאַבער טעקסט: 🙂 קיבי
פאָטאָ מקור: www.piaget.gom
Pokud se vám hodinky líbily, לאָמיר, ביטע, סוואָדזשו "ווי" דורך פאַסעבאָאָק בלאַט. עס גיט אונדז זייער ווערטפול באַמערקונגען, אַ דאַנק.
What an amazing feat of engineering.