Existují hodinky, na kterých se – kromě času – dá zjistit ještě datum, měsíční fáze nebo den v týdnu. Existují však také přístroje, které vám nejen řeknou tohle všechno pohromadě, ale navíc se dozvíte, jak jste vysoko, kde je Mekka, jaká je teplota a dokonce i to, jaké bude zítra počasí. دیکھیں Tissot T-Touch Expert Titanium jsou právě takovýmto expertem na ruku – tak se na ně pojďme podívat.

Firmu Tissot jsme na našich stránkách ještě nepředstavili, přestože a protože jde o jednu z nejznámějších švýcarských firem – známou také ze sportovního prostředí – ráda toto opomenutí napravím.

کمپنی Tissot založili otec a syn Charles-Felicien a Charles-Emile Tissotové roku 1853 v Le Locle (v kantonu Neuchâtel), kde sídlí dodnes. Firma je nositelem mnoha primátů – jako první začali sériově vyrábět kapesní hodinky (1853), také první náramkové pochází z jejich dílny (1917). میں 1930 se slučuje firma Tissot s firmou Omega do Société Suisse pour l’ Industrie Horlogère (SSIH). V témže roce vyvinuli antimagnetické hodinky. V průběhu dalších let se věnují vývoji na hodinářském poli, شامل, vedle japonských firem, k těm největším inovátorům – vyrobili hodinky plastové, kamenné, dřevěné i perleťové. میں 1983 se po další fúzi stala firma součástí koncernu Swatch گروپ – který kromě Tissotu vlastní i značky Breguet, Jaquet Droz, Glashütte Original, Union Glashütte, Léon Hatot, ومیگا, Tiffany & Co., Longines, swatch کے, Calvin Klein, Certina, Hamilton a další. Dotykové sklíčko – možnost ovládat hodinky jednoduše dotykem – přivedla firma na svět už v roce 1999, tedy deset let před tím, než se na trhu objevily první dotykové mobily.

Jak už vyplývá ze samotného názvu, hodinky jsou z titanu: použití tohoto kovu je zcela na místě – hodinky jsou docela velké (průměr kulatého pouzdra je 44 milimetrů bez tlačítek, s tlačítky 45,5 ملی میٹر, lug-to-lug 52 ملی میٹر, při tloušťce 15 ملی میٹر), přesto je jejich hmotnost pouhých 127 گرام (jejich ocelové sestřičky váží při průměru 42 ملی میٹر 192 گرام). Titan na pouzdře i tahu je neleštěný, má typickou šedivou barvu a matový, jakoby sametový, povrch.

Hodinky nemají korunkujsou ovládány tlačítky. Najdeme je na pravé straně pouzdra – عہدوں 2, 3 ایک 4. Jsou samozřejmě z titanu, mají vejčitý tvar a a označeny jsou lesklými, mírně vystouplými značkamiplus a minus na krajových a písmenem T na prostřední. Pouzdro kolem nich je mírně probrané a tvoří tak zajímavý detail. Ovládání tlačítky je jednodušší, než korunkou, a precizní – tlak, který je třeba vyvinout, je přiměřený, tlačítka příjemně “odpovídají” odporem na stisk.

Oboustranně otočná luneta s aretací v 180 bodech nese na hodinky nezvyklou škálu – kompasovou – která je číslována indexy na standardních pozicích, ale ve stupních, اس طرح 30 – 60 – 90 جب 330. Další pomůckou při určování severu jsou také značky na lunetě – ve čtyřech symetrických vybráních se tam nachází písmena pro světové strany – pochopitelně v angličtině. Všechna označení na lunetě je gravírované a černěné a vhodně doplňuje barvu pouzdra i číselníku.

Protože hodinky jsou určené pro dobrodruhy a do divočiny, logicky je sklíčko o průměru 31,5 ملی میٹر safírové – tedy ze syntetického korundu – aby se při dobrodružstvích nepoškodilo. Má vnitřní antireflexní vrstvu – ta zase pomůže s čitelností v prudkém slunci či na sněhu.

Aby bylo možné využívat všechny funkce, je číselník analogově – digitální. Černý číselník je karbonový, jeho povrch má typickou strukturu. Na poměrně velkém distančním kroužku se nachází popisy k ovládání pomocí dotykového sklíčka: bílých nápisů je celkem šest a jsou pravidelně rozmístěny – funkcím se budu věnovat níže – a prostřídány vteřinovými číselnými indexy. Na vlastním číselníku vynikají hranaté a mírně vyvýšené obdélné hodinové indexy s luminiscenční výplní, doplněné jemnou minutovou škálou. Dalším prvkem jsou číslice (použit je docela zajímavý font arabských číslic) a co je nejdůležitější – ve spodní části je číselník proříznut a pod ním se nachází displej. Displej je dvouřádkový a zabírá prakticky celou spodní třetinu hodinek – mezi indexy 4 جب 8. Číselník doplňují ještě nápisy Tissot 1853 nahoře nad osou ruček a označení typu hodinek T – TOUCH mezi osou a výřezem pro displej.

Černý číselník v šedém pouzdře, doplněný bílými indexy a jemným akcentem červené (T v kroužku a číslice 3 ایک 4) je velmi elegantní. Jeho čitelnost je také ukázková, protože všechny informace, které umožňuje svému majiteli zjistit – a je jich hodně – se odečítají na displeji. Takže číselník je přehlednější, než mnohé hodinky, které mají méně funkcí.

A jaké funkce vlastně hodinky mají a jak se ovládají? Funkcí je opravdu hodně: تاریخ, dvě časová pásma, tlakoměr s předpovědí počasí, výškoměr s denivelací, chronograf s čítačem, kompas s buzolou, dva alarmy a teploměr. Mimo to je možné dvojí nastavení času (12. ایک 24. hodinový režim), nastavení jednotek (metry/stopy a stupně Celsia nebo Fahrenheita) a také nastavení zeměpisného pásma a polokoule, která jsou nutná pro správný chod výškoměru a barometru. Ovládání je velmi prosté: stačí zmáčknout na jednu vteřinu prostřední tlačítko a dotknout je některého ze sedmi míst na sklíčku – šesti na krajích a sedmého uprostřed, nad osou ruček. Podle typu informace se potom jednak objeví výsledky na displeji a také ručky se pokaždé chovají jinak.

V režimu výškoměr je možné jednak zjistit svoji nadmořskou výšku, ale také denivelaci – tedy stoupání nebo klesání včetně vertikální rychlosti. Ručky ukazují na pozici výškoměru.

V režimu chronografu je možné měřit stopkami s mezičasem nebo použít čítač. V tomto režimu fungují horní a dolní tlačítko podobně jako u ostatních chronografů. Ručky ukazují na pozici chronometru.

Na hodinkách je možné aktivovat a také deaktivovat libovolně dva alarmy. Ručky ukazují na pozici alarm.

Teploměr, zabudovaný v hodinkách, ukazuje teplotu na pouzdře, takže pro správné měření teploty okolí je nutné hodinky nechat nějakou dobu (15 – 20 منٹ) ležet na stole či jiném povrchu, o jehož teplotu nám jde. Pokud tedy nechceme měřit teplotu svou vlastní. Ručky ukazují na pozici thermo.

Pro mě je asi nejzajímavější funkci tlakoměr kombinovaný s předpovídáním počasí. Přesněji řečeno jde o sledování změn atmosférického tlaku po dobu šesti hodin a vyhodnocení jeho tendencí. Zjednodušeně řečeno – pokud tlak klesá, počasí se zhoršuje, pokud stoupá, zlepšuje se. Ručky ukazují předpověď – směrem k jedenáctce horší, směrem k jedničce lepší.

Dále hodinky nabízí ještě režim kompasu, kdy je možné dokonce uplatnit i vyrovnání deklinace mezi severem magnetickým a zeměpisným. Hodinky je také možné použít jako buzolu. V tomto režimu ručky vytvoří kompasovou střelku.

Tolik k popisu funkcí a pojďme se podívat na zbytek hodinek: ručky mají poněkud netypický tvar: vypadají trochu jako kapka – ale protože jsou černěné, není rozšíření příliš vidět. Výraznější jsou jen konce v podobě dýk, tvořené nerezovými leštěnými díly s luminiscenční بھرنا. Hodinová ručka je poměrně krátká – zasahuje jen do půlky displeje, minutová pak až k čárovým indexům. Vteřinovou ručku na číselníku nehledejte, není tam.

Ručky i hodinové indexy jsou opatřeny luminiscenční vrstvou s dostatečnou svítivostí. Hodinky také disponují možností rozsvítit displej – přesněji řečeno, po zmáčknutí středního tlačítka na 5 sekund se čísla rozzáří červeně, takže nemůže dojít k nechtěnému oslnění.

Hodinky pohání kvartzový modul Quartz ETA E48.311, který má velké množství komplikací a znovu je tu vyjmenovávat, by bylo nošením sov do Athén.

Dýnko hodinek je z titanu, rovné s okosenou hranou, která je prořezána deseti podlouhlými otvory. Je přichycené čtyřmi šroubky a dočtete se na něm obvyklé informace: výrobce a název hodinek, druh pouzdra a sklíčka, výrobní číslo a označení پانی کی جکڑن. Ta je 100 پانی کے کالم کے میٹر – což by mělo být dostačující pro pobyt v přírodě i potápění bez přístrojů. Pod vodou ovšem hodinky nefungují, dokonce ani mokré ne – sklíčko má dotykové schopnosti pouze za sucha. Dýnko je vlastně dvojité, vnitřní slouží jako ozvučnice pro zvukové signály, proto ony otvory.

Titanový tah plynule navazuje na pouzdro a má rozměry 21 mm u nožek, 20 mm u spony a výšku 4 ملی میٹر. Spona je překlápěcí s pojistkou proti otevření a s gravírovanou značkou firmy Tissot – velkým písmenem T v obdélníku a s neoprenovou extenzí. Vzhledem k velikosti a váze sedí hodinky na ruce perfektně.

دیکھیں Tissot T-Touch Expert Titanium mohou být zajímavou alternativou k tool nástrojům, jako jsou hodinky řady Casio ProTrek nebo “náramkové počítače” Suunto. Proti předchozímu modelu má tento konečně vyšší vodotěsnost – což byl důvod, proč k předchozímu modelu často přistupovali dobrodruzi s nedůvěrou.

Jistě jsou Tissot T-Touch Expert Titanium zajímavou možností pro všechny, kteří se rádi vydávají do nehostinných a pustých horských výšin či neprostupných pralesů. Hodinky nabízí kromě času, kalendáře a chronografu další nástroje pro bezpečný pobyt i pohyb v přírodě. Jejich dalším plusem je to, že ač nabité funkcemi, jsou lehké a mají rozumnou velikost, takže mohou být stejně dobře použity i v džungli velkoměsta. Jejich cena je okolo 28.000,- CZK a já myslím, že za to určitě stojí.

Fandové ledního hokeje, pokud máte pocit, کہ “ty hodinky odněkud znáte”, tak ano, asi ano. Zdobí totiž mantinely letošního MS v ledním hokeji, jehož je firma Tissot oficiálním časoměřičem.

اگر آپ کو ایک گھڑی – a nutně jsem musela popisy ovládání zjednodušitmůžete si český manuál ve formátu pdf stáhnout یہاں.

مصنف متن: limi

مصنف تصاویر: 🙂 kibi

تمام تصاویر کو البم.

قرضہ دہی کے لئے شکریہ Koscom.cz

آپ گھڑیاں پسند, ہمیں, براہ مہربانی, کے ذریعے "کی طرح" svoju فیس بک کا صفحہ. یہ ہمارے قیمتی رائے دیتا ہے, آپ کا شکریہ!