神年份 3646 Sapphire Left Hand – 檢討
Že už jste někdy takové hodinky viděli? Je to klidně možné, v podobném designu dělá hodinky více firem. Prazáklad je pravděpodobně u firem Rolex a Officine Panerai. Při vytváření hodinek pro italské bojové potápěče ve třicátých letech 20. 世紀 – tedy pro WWII – bylo zadání jasné: vodotěsné hodinky, snadná čitelnost, silná luminiscence, masívní řemen. Nedávno jsem psal o velmi podobných hodinkách Precista PRS-20 “意大利的” a téměř vše platí podobně i o těchto hodinkách.
Současná módnost hodinek firmy 沛納海 nahrává vzkříšení tohoto mýtu a současně i firmám, které si chtějí sníst svůj kousek této “italské radiomir pizzy”. A jednou z firem, které se do toho před časem pustily, je i Gnomonwatches pod značkou 上帝. Jak se jim to povedlo?
鋼 (316“) pouzdro má tvar, který ze všeho nejvíc připomíná “polštář”, povrch je oblý bez ostrých hran a je perfektně vyleštěný do vysokého lesku. Samozřejmě to znamená, že na povrchu budou brzo vidět všechny škrábance, ale i tohle asi k těmto hodinkám patří. Nožky jsou stejně jako u jiných podobných hodinek ze dvou kousků drátu (tedy celkem čtyři), které se zasouvají do otvorů v pouzdře a na místě je drží šroubky na spodní straně pouzdra. Řemen se vkládá mezi tyto kousky drátu, pro zpevnění se přidává většinou ještě trubička. Já osobně jsem tomuto řešení nepřišel na chuť, umožňuje to sice snadnou výměnu řemenů, ale manipulace při výměně mi nepřipadala úplně jednoduchá a drobné šroubky mají velkou snahu spadnout pod stůl anebo se naprosto nevysvětlitelně ztratit jinak – také se vám to někdy stává? Ale berte to jen jako osobní povzdech, určitě je hodně majitelů, kterým toto řešení připadá geniální a při výměně řemenů žádné potíže nemají, asi proto, že jsou mnohem šikovnější než já.
Rozměry pouzdra jsou poměrně velké – 46,5 mm無冠, 50 毫米,冠, “挑著挑著” 52 毫米和套筒的厚度是 13 毫米. Zdá se to hodně, ale díky plynulým tvarům a subtilním nožičkám lze hodinky nosit i na slabších zápěstích.
Odolnost proti vodě se ale svému historickému vzoru ani zdaleka nepřibližuje, podle současných norem je jen 30 米水柱, což v praxi znamená maximálně odolnost proti dešti nebo troše vody při mytí rukou. Plavání nebo dokonce potápění bych vám s těmito hodinkami určitě nedoporučoval.
Masívní korunka má tradiční tvar “鑽石”, je signovaná výrobcem. Najdeme ji na jiném místě, než s ní asi počítáme normálně, proto označení “Left Hand” – 年, hodinky mohou být příjemnější pro leváky anebo pro všechny ty, kdo mají starost, aby je poměrně ostrá korunka netlačila do hřbetu levé ruky. Manipulace s korunkou vyžaduje jen malou chvíli zvykání, 我相信, že tohle problém nebude.
Klenuté safírové sklíčko znovu připomíná historické kořeny těchto hodinek. Tehdy před 70 lety tu byly, přirozeně, jiné materiály. Ale safírové sklíčko, které jen tak nepoškrábete, s antireflexní vrstvou na vnitřní straně je určitě praktičtější. Průměr sklíčka je impozantních 38 毫米.
Matný černý číselník má sendvičovou konstrukci. Už kdysi to tak bývalo, ale místo dnešní luminiscenční vrstvy (夜光) to bývala radioaktivní barva – i proto označení hodinek OP Radiomir. Dnes se o své zdraví už bát nemusíte, ani na letišti vám hodinky nepřinesou potíže s úřady. Ale konstrukce číselníku je stále stejná, jeden plíšek s nanesenou luminiscencí, který kryje druhý s vyřezanými hodinovými indexy, ty na pozicích “12 – 3 – 6 – 9” 是數字. Luminiscenční materiál má nažloutlou barvu, má to připomínat barvu, která vznikla stárnutím původní radioaktivní vrstvy.
A velmi dobře čitelné jsou i ručky, ocelové a pozlacené. Jsou tu jenom dvě, 小時和分鐘, vteřinovou nenajdete, mají tradiční tvar a proporce. I ručky nesou vrstvu luminiscenční barvy.
Leštěné ocelové dýnko se šroubuje spolu s těsněním do pouzdra. Nápisy na něm připomínají typ oceli, značku výrobce, 手錶型, hodnotu vodotěsnosti pouzdra a použitý kalibr (小工具). 我對此表示懷疑, že budete nápisy nějak déle studovat, i když udělané jsou perfektně, to pravé kouzlo vidíme obrovským průhledem v dýnku. Ten, 當然, nemá žádné historické opodstatnění, hodinky byly původně s plným ocelovým dýnkem, ale jsem přesvědčen, že by byla chyba o pohled do nitra přijít.
Průhled v dýnku je patřičně velký, aby nám neuteklo nic z detailů kalibru. Je to švýcarský mechanický kalibr s ručním nátahem (ETA) 烏尼塔斯 6497. Jeho technické hodnoty pro vás asi nebudou žádným překvapením, 所以只是簡單地 – 17 岩系, 頻率 2,5 赫茲 (18.000 půlkmitů每小時), 繪製通過檢查儲備 48 小時. Překvapit by vás ale mohlo velmi precizní zdobení kalibru, 日內瓦條紋, 藍鋼螺絲, rudé ložiskové rubíny, leštěná a zkosená nátahová kola – mně se zdobení moc líbí a věřím, že nejeden majitel se častěji podívá na kmitající setrvačku, než kolik je hodin.
Na hodinkách je tmavý hnědý kožený řemen s kontrastním štepováním o šířce 26 毫米. Řemen se částečně podobá svým historickým potápěčským vzorům. A zkušenost mi říká, že mnozí majitelé podobných hodinek kouzlu snadné výměny řemenů docela podlehnou a řemeny na hodinkách mění podle okamžité nálady nebo podle svých jiných doplňků, anebo jen tak. A často to jsou řemeny z kůže exotických zvířat – nejen krokodýlí, ale viděl jsem i z kůže slona, anakondy, žáby. Majitelé podobných hodinek často mají v tomto směru velmi bujnou fantazii. A když narazí na šikovného sedlářského mistra, který jim může ušít řemen, jaký nemá nikdo na světě, tak málokdy odolají. A ať nemusíte dlouho hledat, 飛至 stránky mistra Šímy, řemeny z jeho produkce jsou vyhlášené svou kvalitou.
K hodinkám tradičně patří masívní jazýčková Pre-V spona v tradičním tvaru “otvírák na pivo”. I tyto spony často majitelé pečlivě vybírají, viděl jsem spony s vyřezaným obrysem ponorky – torpéda s živou posádkou nebo sponu ze vzorovaného ocelového damašku.
Oslovila vás historie, která se k tomuto typu hodinek váže? Nebo se vám líbí extrémně dobrá čitelnost času na těchto hodinkách? Anebo byste si moc rádi koupili své módní Officine Panerai Radiomir, ale stojí prostě moc velký balík peněz? 因此, i tyto hodinky si vždy najdou své kupce a své majitele. A vzhledem ke kvalitě zpracování věřím, že to budou spokojení majitelé. Sám jsem takové míval, tak hoďte kamenem. A價格? Naposled jsem je zahlédl asi za 800 USD, ale počítejte ještě s poštovným, clem a DPH.
Mně osobně na těchto hodinkách vadí jejich nízká vodotěsnost, když už bych si kupoval hodinky s historií, která směřuje k bojovým potápěčům, chtěl bych, aby byly vodotěsné alespoň na běžné plavání a potápění bez dýchacího přístroje.
作者 文字和照片: 🙂 吉備
Za zapůjčení děkujme “Instantovi”.