Kari Voutilainen 28 Sarasamon – פּרויעקטאָר
- April 20th, 2013
- אַרייַנגעשיקט אין נייַעס . מעטשאַניקאַל
- דורך קיבי
- שרייב באַמערקונג
Nezávislí hodináři jsou obrovským zřídlem invence a radosti. Oni jsou těmi, kdo obohacují hodinkový svět svěžím větrem, nejen technickými inovacemi, ale také estetickým provedením svých hodinek. Pojďme se dnes krátce podívat na jedny hodinky z dílny finského mistra Kari Voutlainena.
איך, že jste o něm a o nemnoha hodinkách z jeho dílny už slyšeli. Pokud ne, pokusím se to krátce napravit. Mistr Voutlainen se narodil v roce 1962 ve Finsku a jeho láska k hodinkám ho přivedla až do proslulé školy Tapiola ve Finsku. זינט 1989 se dále vzdělával ve Švýcarsku a postupně pracoval na restaurování nejvzácnějších světových hodinek. A v té době začaly vznikat i solitérní hodinky, vždy v jediném exempláři. Mistr Voutialinen brzy překročil svůj stín a na škole, kde se původně vzdělával, prestižní WOSTEP, začal vyučovat v čele oddělení vysoké hodinařiny. K roku 2002 se pak datuje vznik jeho společnosti v klidné oblasti “Val-de-Travers”, konkrétně v obci Motiers. I zde může dát průchod své snaze o dokonalost vyráběných hodinek v každém detailu. יאָר, sám se podílí na výrobě každé součástky. I nadále zůstává počet takto produkovaných hodinek omezený. Nejsou to hodinky pro komerční spotřebu, vždy se jedná o umělecké dílo s využitím drahých kovů a s dech beroucí dokonalostí provedení.
Čím jsou tyto hodinky tak výjimečné? Je to hned několik důvodů. Určitě vás zaujme jejich zlaté pouzdro, in-house kalibr z dílny KV. Ale určitě se nezapomeňte podívat na číselník. S výrobou číselníku pomáhal japonský mistr T. Kitamura, žijící legenda techniky využívající vrstvení laků. Tedy techniky, která má svůj původ v Japonsku, a kterou se západní svět marně pokouší napodobit ve vší dokonalosti.
Výroba číselníku trvala několik měsíců, klíčové byly techniky Saiei Maki-e a Somata Zaiku. Při výrobě byl používán i zlatý prach, lístky ryzího zlata, perleť a úlomky z velmi vzácných ulit, některé až z Nového Zélandu. Pozornost byla věnována každému detailu při odrazu nebo pohlcení světla každým z úlomků. Poté byly jednotlivé úlomky lakovány (i za využití zlata) a mezi každou vrstvou znovu leštěny.
Mistr Voutlainen přispěl k dotvoření tohoto skvostu svým in-house kalibrem. Hlavní deska a můstky jsou vyrobeny z alpaky, kola jsou zlacená, je zde 21 שייַכעס רוביז. אָפטקייַט סעטרוואַčקי 2,5 הז (18000 א / ה). Celý kalibr je dokonale, ale přitom střízlivě zdobený.
A protože se vlastně jedná o hodinky, připomenu, že průměr zlatého hodinkového pouzdra je 37 מם און 10,8 מם. Cenu těchto hodinek vám bohužel nemohu sdělit. Zůstává pouze mezi mistrem Voutlainenem a majitelem tohoto skvostu.
מעכאַבער טעקסט: 🙂 קיבי
פאָטאָ מקור: www.voutilainen.ch
Pokud se vám aktualita líbila, לאָמיר, ביטע, סוואָדזשו "ווי" דורך פאַסעבאָאָק בלאַט. עס גיט אונדז זייער ווערטפול באַמערקונגען, אַ דאַנק.