ורווערק – באַסעלוואָרלד 2011 – část 11.
- April 2nd, 2011
- אַרייַנגעשיקט אין מעטשאַניקאַל . איבערבליקן . קאַווערידזש
- דורך ייל
- שרייב באַמערקונג
איך מודה, že hodinky nosím ráda, mám jich několik, a až do BaselWorldu jsem byla vcelku jasně přesvědčena, jak by měly měřiče času vypadat. Pak jsem se setkala s hodinkami firmy ורווערק.
V části výstaviště jménem Palace se nacházel stánek ורווערק. Velmi příjemná slečna Yacine Sar nás pozvala, zda bychom si nechtěli jejich mazlíčky vyfotografovat. Příjemně nás to překvapilo, protože to bylo v příkrém rozporu s odtažitým chováním velkých značek. A tak, kdo by odolal, אַז?
Měla jsem možnost jako jeden z prvních lidí na světě držet v rukou naprosté novinky Haute Horlogerie. A moc ráda bych Vám chtěla mé okouzlení hodinkami URWERK zprostředkovat.
První novinkou jsou UR-202S neboli “The Hammerhead”. Vyrábějí se v nerezu a v PVD. “א” v označení hodinek naznačuje cosi neobvyklého. Je to “Stripe” – jen samotný náramek potřebuje 11 kroků k finalizaci. A z 22 dílů náramku je jich pouze 6 totožných. To vše umožnil URWERKu nový CNC stroj.
A teď trošku technických údajů – snad se na mne pro to nebudete zlobit – ale nemohu odolat. Technické zpracování je totiž naprosto úžasné a jedinečné.
Kalibr je UR 7.03, מיט אָטאַמאַטיק וויינדינג, s 34 kameny a 28800 kmity/h. Čas ukazuje pomocí teleskopických minutových ruček pohybujících se středem každého ze třech obíhajících satelitů. Tyto ručky přesně přizpůsobují svou délku tak, aby následovaly tři vektory značení minut: 0-14, 15-44, 45 ווען 60. Rezerva nátahu je 39 שעה.
Patentovaný karusel je klíčovou komponentou revolvingové satelitní komplikace. Je zodpovědný za rotace hodin satelitů a integrální teleskopické minutové ručky. Tato rotující centrální část je výrobně nesmírně složitá kvůli extrémní přesnosti. Mnohé části karuselu je třeba opracovat s tolerancí jen 3 mikronů! Po opracování se kalibr ručně nastaví a následně se potáhne PE-CVD materiálem, čímž se dosáhne finální barvy a také dojde k redukci tření.
“Transporters” nesou minutové ručky a jejich vysoká přesnost se využívá k řízení proměnlivé délky minutové ručky. Každý jeden konec “transporteru” sleduje dráhu vypočtenou z 380 referenčních bodů.
Na ciferníku jsou zobrazeny fáze Měsíce a indikátor Den/Noc. Minutové a hodinové indexy jsou zvýrazněné Super-LumiNovou. Do vody bych je určitě nebrala, האָבן 3 אַטם.
Jednou z největších komplikací podle mne je páčka na spodku pouzdra. Jednoduchým posunutím se můžete rozhodnout, zda chcete ten den nosit hodinky s automatickým nebo s manuálním nátahem. Neuvěřitelné, nikde jinde jsem se s tím nesetkala.
Pouzdro je velké 45.7 מם X 43.5 מם X 15 מם.
Druhou špičkovou novinkou Haute Horlogerie jsou UR-110 אָדער אויך “טאָרפּעדע”. I tyto se vyrábějí v provedení nerez (אָסעל 316ל) nebo AlTiN (známější jako PVD).
A opět si neodpustím pár technických údajů.
Kalibr mají upravený ETA (UR 9.01), מעטשאַניקאַל מיט אָטאַמאַטיק וויינדינג, s 46 שטיינער. Srdce jim bije frekvencí 28800 קמיטů / ה. Natahují se dvěma jednosměrnými nátahovými rotory ve tvaru turbín. Rozhodně je nepřehlédnete díky satelitní komplikaci s rotujícími hodino/minutovými moduly namontovanými na satelitní převodovky. Dalšími komplikacemi je ukazatel Den/Noc, “Oil Change” (ukazuje servisní intervaly) a malá hodinová ručička.
האָוסינג má velikost 47 מם X 51 מם X 16 מם, s dvěma pozicemi a integrovanou ochranou korunky. Rozhodně bych se s nimi nepouštěla do mytí nádobí, האָבן 3 אַטם.
Ani jedna z novinek tedy není žádný drobeček. Díky navržení ciferníku jsou však skvěle skladné a vejdou se klidně pod manžetu košile. A jakmile vykouknou, prozradí o svém nositeli, že rozhodne rád vyčnívá z řady a že má velký vkus.
Slečna Yacine byla tak laskavá, že nám k nafocení půjčila i své vlastní URWERK hodinky.
עס איז UR-103T ve verzi “Mexican Fireleg”. A proč písmeno “ה”? Jak už jsme zvyklí, označuje cosi neobvyklého. Zde je to odkaz na tarantuli – Martin Frei při jejich designu vycházel z vzhledu jednoho z nejznámějších druhů pavouků.
Přes safírové sklo se můžeme dívat, jak se tajemně vynořuje minutová ručka. Zakryta je minulost a budoucnost, známe pouze současnost. Ústředním motivem je zde čtyřramenný kříž. V zákulisí se otáčí satelitní moduly o 120° tak, aby se pouze vyměnila ručka s ukazatelem hodiny a posouvala se po minutovém číselníku. Každý ze čtyř modulů tak pracuje v 480° piruetě. Protože je každý modul 300x těžší, než běžná ručka, je tak na zpracování kladen obrovský nárok. Mistr hodinář Felix Baumgartner je špičkou ve svém oboru.
Využít pro komplikace spodek pouzdra – nápad, se kterým přišla jako první firma URWERK. Najdeme zde ציען טשעק גראדן ריזערווז (איך 43 שעה), טשראָנאָמעטר měřící vteřiny a minuty (maximálně 15 מינוט) אַ šroub na regulaci setrvačky. Přesným nastavením šroubu si své UR-103T přizpůsobíte svému životnímu stylu.
Do URWERK hodinek jsem se zamilovala na první pohled. Jsou robustní a přitom jemné. Naprosto si je dovedu představit na vlastní ruce, k džínám i ke kostýmku. Dala bych přednost PVD, ale to je asi tak veškerý výběr, kterého jsem momentálně schopná. Vím jen, že na kasičku si napíšu “ורווערק”…
Za technickou spolupráci moc děkuji Honzovi Lidmaňskému.
דער מחבר: ייל
מחבר פאָטאָגראַף: 🙂 קיבי
není co dodat, jednoduše nádhera!
@jespper
Díky 🙂