שטייַף אָטאַמאַטיק לופט – קזעטשאָסלאָוואַק לופט פאָרס
- April 23rd, 2011
- אַרייַנגעשיקט אין מעטשאַניקאַל . מיליטעריש . איבערבליקן . ווינטאַגע
- דורך קיבי
- שרייב באַמערקונג
Tyto hodinky patří k historii československých hodinek, zkusím vám je krátce představit.
Potřeba výroby hodinek pro vojenské letce vznikla na rozhraní 70. אַ 80. let a po krátkém vývoji a modifikaci stávajících komponent je ELTON s.p. (אין 1983) vyrobil pro tehdejší ČSLA. Hodinky byly vyrobeny v celkovém počtu 3.000 ברעקלעך (דערפון 2.500 ks odebrala ČSLA, 100 ks se rozprodalo lidem okolo projektu a 400 ks šlo do prodeje prostřednictvím prodejen Klenoty za cenu 670,- Kčs . Zpřesnění: počet kusů pro ČSLA je jen přibližný, podrobnější údaje se nepodařilo dohledat. Je známo i výrobní číslo přes 27xx.
Tvar pouzdra vychází z populárních Prim Sport II, označuje se jako “soudek”. Průměr pouzdra je bez korunky 36 מם, rozteč nožiček 18 מם. Pouzdro nebylo nerezové, ale bylo vyrobeno lisováním z mosazi a pochromováno. Toto řešení je dáno tehdejšími technickými možnostmi při výrobě.
Číselník je matný černý s výraznými zelenými indexy. Ty nejsou luminiscenční a stejně jako ručky jsou indexy pokryty fluorescenční barvou, která svítí pouze při nasvícení UV světlem. Na číselníku je bílý znak ČSLA a označení výrobce PRIM.
Sklíčko mají akrylátové. Černá otočná luneta s bílým potiskem je rovněž plastová a není nijak aretována.
Nerezové dýnko je šroubovací a nese výrobní číslo hodinek (pouze u kusů pro ČSLA, prodeje v Klenotech byly bez označení dýnka).
Korunka je rovněž mosazná, chromovaná. Její těsnění zaručuje vodotěsnost při ponoření do 4 מעטער.
Strojek s automatickým nátahem – קאַליבער 96 – כּולל 21 שטיינער, zvláštností je část rotoru samonátahu z těžkého wolframu. Strojek má frekvenci 21600 סווינגס פּער שעה (3 הז). Setrvačka je uložena nárazuvzdorně (Kif).
Tyto hodinky jsou údajně i v současné době “v aktivní službě” mezi letci, tedy bezmála třicet let. Takže jsou nejen krásnou ukázkou historie, ale současně hodinkami, které se prostě osvědčily.
“Prim letecké” se často padělají a “skládačky” jsou celkem obvyklou rekvizitou na Aukro a při nákupu je tak třeba si dát pozor na autentičnost hodinek. אָבער, když je seženete, budou jistě ozdobou vaší sbírky!
מעכאַבער טעקסטו און פאָטאָס: 🙂 קיבי
Za zapůjčení hodinek a informace děkuji největšímu sběrateli PRIMek, panu Stanislavu Jungovi.
Zdravím,chtěl bych se zeptat zda je nějaký markantní znak podle kterého se popzná zda jde o padělek-skládačkku leteckých primek? Děkuji
jiste, dynko s cislem (myslim) 215 – vyrobeno v Parexo, ciselnik, ktery nema spravne vytisneny znak lva… nejlepsi bude se asi s konkretnim pripadem hodinek obratit na specializovaneho sberatele, ten by to mel poznat spolehlive… 🙂 k.
Velmi se mi líbí.