Seiko Spring Drive – technologie budoucnosti hodinek?
- July 26th, 2011
- లో చేసిన తేదీ యాంత్రిక . సమీక్షలు . టెక్నిక్
- ద్వారా తడ
- వ్యాఖ్యను వ్రాయండి
Trocha historie
Mohlo by se zdát, že veškeré technologie používané v náramkových hodinkách byly již dávno vynalezeny. Stále se však najdou výrobci, kteří investují nemalé prostředky do výzkumu a vývoje, aby mohli přijít na trh s novým inovativním pojetím tradiční technologie náramkových hodinek.
První nákresy technologie Seiko Spring Drive spatřily světlo světa v roce 1977. První funkční prototyp následoval o pět let později v roce 1982, druhý prototyp pak v roce 1993. Na trh se dostaly první hodinky s ručním nátahem až v roce 1999, ఈ విధంగా 22 let od prvotní myšlenky. Inženýrům firmy Seiko to však nestačilo a již v roce 1999 započali práce na verzi s automatickým nátahem, která se na trh dostala v roce 2004. Délka vývoje jasně naznačuje, že inženýři firmy Seiko neponechali nic náhodě a technologii pustili na trh, až když si byli naprosto jisti její spolehlivostí. A v čem je tedy technologie Seiko Spring Drive tradiční a v čem je nová?
Princip funkce
Pohon hodinového strojku zajišťuje klasická hnací pružina, buď ručně natahovaná nebo s automatickým nátahem. Převod hnací síly k ručkám zajišťuje soustava ozubených kol, přesně tak jako v hodinkách mechanických. Co se však výrazně liší od hodinek mechanických, je regulační ústrojí. Seiko ho nazývá „Tri-synchro regulator“. Pod tímto názvem se ukrývá soustava elektromagnetů a krokové kolo, které je nazýváno „glide wheel“, otrocky přeloženo „kluzné kolo“. Síla hnací pružiny je přenášena na toto kolo, které se na rozdíl od setrvačky mechanických hodinek otáčí pouze jedním směrem, přičemž rychlost jeho otáčení je regulována dvěma elektromagnety a quartzovým krystalem. Elektromagnety a quartzový krystal však nepotřebují ke svému provozu žádnou baterii, vystačí si elektřinou, která je taktéž poskytována přeměnou mechanické síly uložené v hnací pružině.
Celý systém je díky jednosměrnému pohybu „krokového kola“ schopný pracovat s vynikající přesností (výrobcem garantováno do jedné sekundy denně) a s velkou spolehlivostí. Navíc, díky plynulosti přenosu síly k ručkám, se sekundová ručka pohybuje naprosto plynule, což potěší každého milovníka tradičních mechanických hodinek, který nemůže quartzové hodinky vystát už proto, že jejich sekundová ručka se pohybuje trhaně.
Firma Seiko rozhodně neusnula na vavřínech a technologii věnovala velkou pozornost a tak máme v současnosti v na výběr z velkého množství různých modelů, které využívají technologii Spring Drive. Od jednoduchých modelů s klasickým zobrazením času a datumovkou, přes chronografy (používající klasickou konstrukci využívající „column wheel“) až po hodinky s ukazatelem měsíční fáze.
Zvláštní postavení má pak model Spring Drive Space Walk, který byl navržen speciálně s ohledem na použití ve vesmíru. Má vzduchotěsné pouzdro z titanu, నీలం క్రిస్టల్, కాల నిర్ణయ లేఖిని, datumovku, ukazatel GMT a ukazatel rezervy nátahu. Celé hodinky se pak skládají ze 416 součástí. లో 2008 je měl ve vesmíru známý dobrodruh Richard Garriott.
Pár slov závěrem
Z mého pohledu milovníka tradičních mechanických hodinek se technologie Seiko Spring Drive zdá být zajímavou cestou, její výhodou je hlavně vyšší přesnost chodu, která je zaručována plynulou regulací přísunu a přeměny energie. Až na zmíněné regulační ústrojí se hodinky nějak zvlášť neliší od tradičních mechanických hodinek, jak je známe, dokonce jsou strojky krásně zdobené. Ruční nátah znamená, že nepřijdete o svůj denní rituál natahování, který je pro mnohé majitele mechanických hodinek velmi důležitý… Rozhodně bych této technologii dal šanci. Čas ukáže, jestli si najde své pevné místo na zápěstí spokojených majitelů, nebo zda-li to bude jen další slepá vývojová větev stejně jako hodinky ladičkové.
రచయిత textu: Thaddeus టాడ్ షై
రచయిత ఫోటో: 🙂 kibi
Za zapůjčení hodinek děkujeme డిజైన్ ట్రేడ్.
Technologie Spring Drive je nádherná kombinace precizní mechaniky a sofistikované elektroniky. Skutečný přínos pro běžného uživatele je však velmi malý. నేను, že tyto hodinky se stanou kultovní záležitostí, tedy budou velmi milovány velmi malou skupinou nadšenců.
Karel Kužel: To ukáže čas. Ale osobně si taky myslím, že to bude slepá vývojová větev, stejně jako hodinky ladičkové. Ovšem o to více zajímavé to bude, až se to přestane vyrábět – opět analogicky s ladičkami… Svět hodinek je tak trošku bipolární – ultralevné kvarcky za 500kč a “ultradrahá” (rozuměj pohledem běžného člověka s kvarckama za 500kč) mechanika… A cokoliv mezitím je prostě podivnost.
@Karel Kužel
mozna mas pravdu…
a mozna se to ve sve dobe rikalo i o ladickových hodinkach… anebo quartzu…?
O quartzu se to říkalo určitě, ale jen do chvíle, kdy se ho naučili vyrábět extra levně, což chvíli trvalo. Prní Seiko Astron stály v té době naprosto šílené prachy a quartzoví průkopníci ve švýcarsku – hlavně Girard-Perregaux- taky nebyli levní. Bylo to vnímáno jako něco super-exkluzivního. A přitom první kvarcky zdaleka nebyly tak přesné jako tehdejší mechanické chronometry a rozhodně ne tak přesné jako ladičky 😀
a verili jim jenom vizionari… 🙂