Hodinkové strojky – Unitas 6497/6498
Minule jsme se seznámili s nejpoužívanějším mechanickým strojkem s automatickým nátahem ETA 2824-2. Dnešní článek věnuji stejnému tahounovi ze skupiny kalibrů s ručním nátahem. ன் பார்க்கிறேன் Unitas 6497/6498.
வரலாறு
Svůj podnik založil Auguste Reymond v roce 1898 v malém městě Tramelan v samém srdci Jurských Alp. Vyrábět ébauches kalibry továrna začala v roce 1906. Nejdříve se specializovala na strojky pánských kapesních hodinek, později na strojky do hodinek náramkových. இல் 1926 ஒரு. Reymond své kalibry pojmenoval “Unitas” podle Unitas Watch Company, kterou zakoupil. Při velké krizi v 30. letech nezbylo Reymondovi nic jiného, než Unitas prodat skupině investorů stojících za firmou Ebauches SA. Ebauches SA v té době zastřešovala některé producenty hodinkových strojků (ETA, Landeron, Peseux, Valjoux, Venus, a další). Společnost se následně v roce 1998 stala součástí koncernu Swatch Group. Jednotliví výrobci strojků své produkty prodávají pod vlastní značkou.
Unitas 6497 má Lépine konfiguraci (číselník není krytý víčkem, அப்படி. “open-face calibre”, subčíselník vteřinovky je 180 stupňů od korunky), jeho vznik se datuje do roku 1950. Ve stejnou dobu se zrodil kalibr Unitas 6498 (hunter calibre, má subčíselník se vteřinovkou umístěný 90 stupňů od korunky ve směru hodinových ruček). Okamžitě po svém uvedení na trh si získaly širokou popularitu jako robustní a přesné strojky pro kapesní hodinky. V nich jsme se s nimi setkali v 70. ஒரு 80. ஆண்டுகள். V současnosti již patent vypršel a strojek Unitas 6497/6498 tak může vyrábět prakticky každá hodinářská firma. Můžeme se proto setkat s kalibry ETA 6497/6498 nebo s čínskými klony (Seagull ST3600). Kalibry ETA a Unitas nejsou totožné, i když některé součástky mezi strojky jsou vzájemně zaměnitelné.
Technický popis
Řadí se mezi velké strojky, v průměru měří 16½ Parisian கோடுகள் (36,6 மிமீ), ஓவியம் 4,2 மிமீ. Je osazený 15 அல்லது 17 செயற்கை rubies தாங்கி. Může mít ochranu proti nárazu Incabloc. Tiká příjemně pomalu, setrvačka kmitá frekvencí 18.000 ஒரு / h, “high beat” verze má 21.600 ஒரு மணி நேரத்திற்கு ஏற்றத்தாழ்வுகளை. Systém nátahu se nazývá Yoke. Rezerva chodu se pohybuje kolem 50 மணி. அதன் செயல்பாடுகளை கடிகாரங்கள் இருக்கும், நிமிடங்கள், விநாடிகள். Je ideální pro zdobení – třeba ženevskými pruhy, perličkováním, modřením šroubků, modřením kol, rytím, skeletonizací, pozlacením, PVD, rhodiováním, guilloché apod. Také bývá často modifikovaný různými nástavbami – komplikacemi.
Na rozdíl od kalibru s automatickým nátahem se o ten s ručním musíte starat. Ideální je ho pravidelně natahovat (nejlépe jednou denně) až do úplného natažení, protože se tak lépe udrží přesnost a standardní délka rezervy chodu. Obecně se dá říct, že z nuly do plného nátahu je třeba maximálně 50 otočení korunkou.
Strojek je citlivý na zmagnetizování, takže hodinky doporučuji držet dále od zdrojů magnetického pole (reproduktory apod.). Proces zmagnetizování není definitivní, hodinky lze odmagnetizovat.
Varianty a přesnost
Vývoj pokračoval a ze základního kalibru Unitas 6497 vznikla verze ETA/Unitas 6497-1 (Lépine calibre). Je osazená Etachron regulačním systémem. பதிப்பு 6497-2 má vyšší frekvenci setrvačky – 21.600 ஒரு மணி நேரத்திற்கு ஏற்றத்தாழ்வுகளை, Etachron regulátor a výrazné zdobení. V kapesních hodinkách s 6497 je korunka na pozici 12 a mimostředná vteřinovka na pozici 6. U náramkových hodinek se korunka nachází na pozici 3 a mimostředná vteřinovka na pozici 9.
Na základě kalibru Unitas 6498 vznikla následná verze ETA/Unitas 6498-1, také tiká frekvencí 18.000 kmitů za hodinu a není zdobená. Setrvačka verze 6498-2 அதிர்வெண் ஊசலாடும் 21.600 ஒரு / h, vyrábí se například pro hodinky Panerai, čemuž odpovídá bohaté zdobení. Obě verze mají Etachron regulátor. Kapesní hodinky s 6498 mají korunku na pozici 12 a vteřinovou ručku na pozici 3, náramkové korunku na pozici 3 a vteřinovku na pozici 6.
Kalibry 6497/6498 se vyrábějí v několika stupních. Obecně Standard není zdobený, nemá ochranu proti nárazu Incabloc. Stupeň Elaboré má základní zdobení, proti nárazu ho chrání Incabloc. Top stupeň je bohatě zdobený, osazený ochranou Incabloc a má setrvačku s vyvažovacími šroubky. Stupně se dále liší vyladěním strojku, měřením odchylek ve více polohách, a v použitých materiálech (setrvačka, முடி).
Konkrétně u 6497-1 ஒரு 6498-1:
Standardní stupeň má průměrnou přesnost ± 15 குகையில் ஒரு vteřin, maximální odchylku ± 40 vteřin za den a maximální isochronismus po 24 hodinách ± 30 குகையில் ஒரு vteřin. Elaboré má průměrnou přesnost ± 12 குகையில் ஒரு vteřin, maximální odchylku ± 30 vteřin za den a maximální isochronismus po 24 hodinách ± 20 குகையில் ஒரு vteřin. Stupně Top a Chronometer se u 6497-1 ஒரு 6498-1 nestanovují.
U 6497-2 ஒரு 6498-2:
Standardní a Elaboré stupeň se neurčují. Top stupeň má průměrnou přesnost ± 5 குகையில் ஒரு vteřin, maximální odchylku ± 15 vteřin za den a maximální isochronismus po 24 hodinách ± 10 குகையில் ஒரு vteřin. Chronometer musí mít parametry dané chronometrickými standardy.
Podle informací z mezinárodních fór se při pravidelném nátahu a po pečlivém seřízení můžete přiblížit přesnosti až 0,4 நாளொன்றுக்கு விநாடிகள், tedy k požadavkům COSC certifikace.
Hodinky s kalibrem 6497/6498
Díky svému velkému průměru vyžaduje velké pouzdro a obývá tak 41 mm a větší hodinky.
V hodinkách Panerai se používá modifikovaná verze ETA 6497-2, která má labutí krk, blued திருகுகள், rhodiované desky, Glucydur setrvačku, Nivarox vlásek, delší pero (čímž se rezerva chodu prodloužila na 56 மணி), případně chronometrické úpravy.
Najdeme ho také v moderních kapesních hodinkách například značky Jean Marcel, ஹாமில்டன், Camero.
Náramkové hodinky s 6497/6498 vyrábí například Steinhart, Precista, Ollech & Wajs, Ticino, RLT, Wempe, Stowa, Eberhart, தொடர்ச்சி, MarcelloC, Manfred Schneider (zde má kalibr modifikaci automatického nátahu), வீர காவியத்தில் எடுத்தாளப்பட்ட பல வகையான நிகழ்ச்சிகள், Meistersinger, Zeno, கிளைசின், Laco.
தீர்மானம்
Vývoj kalibru je ukončen a nabízí se tak velký prostor pro manufakturní úpravy. A ačkoli by se mohlo na první pohled zdát, že hodinkám s ručním nátahem již odzvonilo, realita je jiná. Automatický nátah a bateriový strojek sice nevyžadují každodenní natahování korunkou, ale kouzlo pomalého hlasitého tikání si získalo mnoho příznivců. Rekrutují se z řad populace s mohutnějším zápěstím, na kterém se velké hodinky dobře vyjímají. A i když máte ruku spíše průměrnou, po krátkém poslouchání s uchem na dýnku zjistíte, že určitě jedny takové nutně potřebujete. A nebudete sami.
ஆசிரியர் உரை: எண்ணெய்
ஆசிரியர் புகைப்படங்கள்: 🙂 kibi
Pokud se vám článek líbil, நாம், தயவு செய்து, மூலம் "போன்ற" svoju Facebook பக்கம். இது எங்களுக்கு மதிப்புமிக்க கருத்துக்களை கொடுக்கிறது, நன்றி!