Officine Panerai Luminor மெரினா 1950 3 நாட்கள் 47 மிமீ - PAM0422 – ஆய்வு
Nedávno jsme psali několikrát o hodinkách značky Officine Panerai. Trochu podobné těmto Officine Panerai Luminor மெரினா 1950 3 நாட்கள் 47 மிமீ - PAM0422 jsou třeba Officine Panerai Luminor மெரினா 1950 3 தானியங்கி நாட்கள், které jsem vám představili nedávno v aktualitě. Co všechny tyto hodinky spojuje? Je tradice značky, která na dodávkách nemnoha kusů hodinek pro italské válečné námořnictvo (Marina Militare, okolo 300 துண்டுகள்) a také na pár desítkách kusů pro vojenské loďstvo egyptské (பற்றி 30 துண்டுகள்) – a samozřejmě na současné skvělé reklamě a marketingu – vystavěla tradici nové vysoce módní značky. A ono to funguje, dobře funguje. To samozřejmě přináší značce peníze a to zase vede k vývoji nových materiálů a také in-house zajímavých kalibrů. Je zajímavé pozorovat, kam za necelá dvě desetiletí intenzívního vývoje tato značka dospěla.
Koncept těchto hodinek navazuje na přechodný model z roku 1940, který spojuje dvě generace – modely Radiomir a Luminor. Historický odkaz se projevuje ve tvaru pouzdra, typické (a patentované) ochraně korunky, tvaru ruček, sendvičovém černém číselníku, to vše doplňuje použití kvalitních nových materiálů a in-house kalibru.
Charakteristické tradiční poduškové ocelové pouzdro s krátkými masívními nožkami o průměru 47 milimetrů bez korunky je velmi výrazné. Zajímavá je na něm mimo jiné i hrana v polovině výšky pouzdra. பொருள் எஃகு ஆகிறது (AISI 316.L), tato ocel je vysoce korozivzdorná a hypoalergenní (obsah chromu 16-18%, 11-14% niklu a 2-3% molybdenu). Nižší obsah uhlíku také vede k větší odolnosti a houževnatosti pouzdra. Všechny plochy pouzdra jsou perfektně leštěné do vysokého lesku. Trochu zamrzí výrobcem garantovaná vodotěsnost pouzdra, která je jen 100 நீர் நிரலின் மீட்டர், இவ்வாறு 10 ஏடிஎம். Postačí to na běžné vodní aktivity, ale pro hodinky s potápěčskou minulostí mi to připadá možná málo.
Korunka s ručním nátahem má typickou ochranu – přišroubovaný můstek a pákový přítlak, také z nerezové oceli, tentokrát s povrchovou úpravou kartáčováním. Fotografie to asi popíše lépe. Na této vidíte odjištěnou ochrannou páku.
A na této fotografii vidíte detail oblého kartáčovaného můstku pákové ochrany korunky. Provedení je bez jediné chybičky a žádný nedostatek vám neodhalí ani makrofotografie nebo pohled lupou. To se týká celých hodinek, jejich provedení je prostě dokonalé.
Velmi pěkně klenuté sklíčko je safírové, jeho síla jsou 3 mm a má antireflexní vrstvu. Pro denní nošení je to určitě praktičtější, விட 3 mm plexi sklíčko, které je v podobných modelech. Názory majitelů a fandů značky se mohou různit, pro někoho je “vintage look” plexi skla s drobnými škrábanci a jeho opětovné leštění důležitější, než pohodlí nepoškrábatelného safírového sklíčka. Je vlastně dobře, že výrobce dává budoucím majitelům možnost volby na různých modelech.
Černý matný číselník má tradiční číselné hodinové indexy na pozicích “12”, “3” ஒரு “6”, z hlediska proporcí číselníku je dobře, že číselný index na pozici “9” தவறிய. Zbytek indexů jsou jen tradiční podlouhlé čárky. Subčíselník mimostředné vteřinové ručky najdeme na pozici “9”. Zde jsou 4 indexy, které tvoří výřezy, doplněny tištěnými. Pak tu jsou už jen nápisy “LUMINOR MARINA” ஒரு “PANERAI”. Znovu musím ocenit velkou čitelnost a přehlednost číselníku, odečet času je možný opravdu jediným pohledem, nic vás nerozptyluje.
Zlaté ručky mají tradiční rovný tvar se zahrocením a luminiscenční výplň, jsou perfektně čitelné. Byl jsem zvědavý hlavně na tu zlatou barvu, viděl jsem zatím ručky PAM jen v barvě leštěné oceli nebo černěné. Mohu ale říci, že na zlaté ručky jsem si zvykl během několika vteřin a vůbec jsem je nevnímal nepatřičně, ale naopak zlatá celé hodinky příjemně osvěžila. Zajímavou komplikací je reset vteřinové ručky na “12” při seřizování, to je spojeno s povytažením korunky. A stále mi připadá neuvěřitelně praktické rychlé skokové seřízení hodinové ručky při přeřizování časového pásma – bez rozhození zobrazení času minut a vteřin.
Luminiscence hodinek PAM je tradičně výborná. Jak by také ne, když hodinky mají osvědčený “sendvičový” (sandwich) எண்முகப்படுத்தல். Spodní vrstva je celá pokryta zeleně svítící Luminovou a ta výřezy v horní části na indexech svítí. A svítí silně a dlouho. Stejná luminiscence je použita i na ručkách a to včetně vteřinové.
V hodinkách je manufakturní in-house kalibr s označením P.3001. இது கையேடு முறுக்கு ஒரு இயந்திர இயக்கம் ஆகிறது – rezervu nátahu má celých 72 மணி! O stavu nátahu hned ve dvou pérovnících se můžete přesvědčit na ručce pod průhledem v dýnku kalibru. (Velmi podobný je kalibr P.3002, který má ale ručku ukazatele rezervy nátahu na přední straně v číselníku.) Velikost kalibru je 16½ கோடுகள், கனம் 6,3 மிமீ. Výrobce se pyšní tím, že celý kalibr, tedy jeho 207 கூறுகள் (včetně 21 தாங்கி rubies), je vyráběn pod značkou Panerai. Jsou použity opravdu špičkové technologie – setrvačka Glucydur (அதிர்வெண் 3 ஹெர்ட்ஸ் – 21.600 ஒரு / h) má ochranu Incabloc, விட்டம் 13,2 mm a vyvažování šroubky na obvodu. Celý kalibr je nenásilně a pěkně zdobený – můstky broušením a gravírovanými nápisy, základní deska má pěkné perličkování. Ani barevnost není nijak přehnaná a zlatou ručku ukazatele rezervy nátahu doplňují už jen modřené gravírované nápisy a rudé ložiskové kameny.
Ocelové dýnko s mnohoúhelníkovým tvarem nese jen několik nápisů, je v něm vsazeno velké safírové sklíčko, které skvěle odhaluje pohled na kalibr. I průhled je větší, než v původním modelu, mně se to takhle líbí.
K těmto hodinkám patří samozřejmě tradičně kožený řemínek. Majitelé hodinek PAM ale mají málokdy jen jeden, nebo dva… často řemínky mění podle konkrétní nálady nebo pro specifickou příležitost. Majitel těchto hodinek měl na řemeny krásně vypracované kožené pouzdro a v něm velkou kolekci řemínků pro několik svých PAM hodinek. K tradici také patří typická velká ocelová spona typu “otvírák na pivo”. Hodinky se dodávají se dvěma řemeny z telecí kůže v přírodní hnědé barvě o šířce 26 mm a malým šroubovákem pro výměnu. Výměna řemenů není složitá, vrtané nožky a šroubovací stěžejky jsou pro to velmi vhodné.
Nikdo už dnes nemůže popřít, že hodinky PAM jsou samostatnou kategorií. Objevují se na zápěstích movitých majitelů při nejrůznějších příležitostech – nejen při sportu nebo ve volných chvílích, ale dokonce i jako doplněk formálního oblečení. A pokud je chcete porovnávat s některými jinými značkami, moc asi neuspějete, nejlépe je srovnáte jen s jinými hodinkami PAM. Vyrábějí se v mnoha variantách velikostí, materiálů sklíček, kalibrů i komplikací. A po celém světě mají stovky svých fanoušků, někteří mají těchto svébytných hodinek často i mnoho kusů. Oblíbené jsou mezi majiteli i srazy a hromadné akce, ஆண்டு, tato komunita je kompaktní, někdy snad až příliš agilní nebo agresívní. To se samozřejmě netýká majitele tohoto konkrétního kusu.
Pokud bych si já vybíral hodinky z produkce značky Officine Panerai, velmi pravděpodobně by to byly právě tyto. Snoubí se v nich historie značky i moderní technika kalibru s materiály kosmického věku. Vyrobeno bylo jen omezené množství kusů (2.000), orientační cena je 11.200 அமெரிக்க டாலர். Je to hodně, ale za ty peníze určitě stojí.
ஆசிரியர் textu மற்றும் புகைப்படங்கள்: 🙂 kibi
கடன் நன்றி „janb“ பொருட்கள் Amers.cz ஒரு Penshop.cz.
நீங்கள் ஆய்வு பிடித்திருக்கிறது என்றால், நாம், தயவு செய்து, மூலம் "போன்ற" svoju Facebook பக்கம். நன்றி!
Wonderful Panerai and wondeful pics !
thank you! 🙂 k.
What a great reosurce this text is.
thanks! 🙂 k.