Davosa Pares Chronograph Classic – xyuas
- September 17th, 2012
- Muab tso rau hauv Chronograph . Neeg kho tshuab . Xyuas
- Xav kibi
- Sau saib
Thaum kuv nyuam qhuav sau tau txog tus saib Davosa Pares Classic tsis siv neeg, Kuv twb tsis muaj lub tswv yim, tsis ntev ces kuv yuav ntsib nrog lawv variant ib chronograph. Thiab nws zoo nkauj heev yog lub rooj sab laj.
Nws, co jsem psal o pouzdru automatické varianty, platí i o těchto hodinkách, tedy skoro platí. Zachováno zůstalo velmi nezvyklé oblé pojetí pouzdra, Txawm hais tias tus, tau mas, vzhledem k použitému kalibru, je výška pouzdra vyšší o tři milimetry. Je to už 14 milimetrů a protože průměr pouzdra zůstal 44 millimeters, proporce se trochu změnily. Povrchová úprava pouzdra je stále kartáčováním, jen luneta je vyleštěná do zrcadlového lesku. Pouzdro je podobně oblé bez ostrých hran, a to hlavně na spodní straně. Vodotěsnost je příjemných 50 metres los txog sab dej.
Korunka má neobvyklý oblý tvar, nepřekáží a manipulace s ní je jistá a pohodlná. Ani oválná tlačítka nemají žádnou aretaci (do vody), chronograf se s nimi obsluhuje pohodlně. A korunka i tlačítka mají příjemné proporce.
Sklíčko je safírové – tedy syntetický korund, prakticky není možné ho poškrábat. Možná by čitelnosti ještě prospěla antireflexní vrstva, alespoň vnitřní. Průhled na kalibr v dýnku hodinek je z minerálního skla. Když už jsem začal o dýnku, to je leštěné, k pouzdru ho pevně připojují čtyři šroubky.
Caliber, ntawd saib yog ticking, je ze švýcarské produkce koncernu ETA, univerzální a oblíbený ETA/Valjoux 7750. V tomto případě není strojek, až na logo výrobce, které je vygravírované na rotoru automatického nátahu, nijak zdobený. Nws yog ib calibre uas tsis siv neeg winding neeg kho tshuab (pohybem rotoru pouze na jednu stranu), lawm tseem txhuav nro, zobrazením data a komplikací chronografu. Kalibr je to známý, tak jen několik technických údajů – cov caliber muaj ib 25 cov kabmob pob zeb, tus zaus ntawm tus 28.800 viav vias nyob ib teev, má i ochranu proti poškození zárazem Incabloc, obvyklá rezerva chodu je kolem 46 teev.
Téma chronografu vévodí i číselníku hodinek. Číselník je moc pěkně udělaný, černěné plastické hodinové indexy, tři subčíselníky (s guilloché) a jemný guilloché ve středu. Výrobce to ani nepřehnal s nápisy a kromě loga značky najdeme už jen připomenutí automatického nátahu kalibru a okénko pro zobrazení data.
Ocelové ručky jsou černě lakované. Pohledem na ně odečteme čas jednoduše a to i v horších světelných podmínkách. Hodinová i minutová ručka nesou luminiscenční výplň (Superluminova). I ručky chronografu (centrální vteřinová, 30ti minutový čítač a 12ti hodinový čítač) jsou zřetelné a dobře čitelné.
Kožený černý řemen se vzorem krokodýlí kůže dobře podtrhuje eleganci hodinek. Jednoduchá jazýčková spona je leštěná s gravírovaným logem DAVOSA.
A moje osobní pocity z těchto hodinek? Kuv nyiam qhov – jsou precizně zpracované, líbivé, tradiční a přitom nezvyklé zpracováním pouzdra. Pěkné jsou. Umím si je představit, jak vykukují z manžety obleku, ale i k rozhalence a džínsům. Na vodní radovánky bych si asi vzal jiné hodinky, ale všechny ostatní aktivity lze s nimi dělat, kuv xav li, bez omezení. Domnívám se ale, že značka Davosa u nás nemá zastoupení (alespoň já ho v České republice nenašel, nejblíž je asi prodej v Košicích) a tedy ani servis a v případné potíže by se asi musely řešit přímo s výrobcem.
Autor textu i fofografií: 🙂 kibi