Asi nemusím říkat, že mi prošlo rukama už hodně hodinekpři fotografování nebo delší seznámení pro recenzi, už to jsou vážně stovky hodinek. V cenové hladině od několika dolarů po (zatím nejdražší) za asi $650000.- . A překvapený nebo nadšený z hodinek jsem už jen někdy. Zrovna tyto hodinky patří k těm, které jsem si oblíbil na první pohled. Designově vycházejí z tradice námořních chronometrů, tedy hodinek, na jejichž přesném chodu závisela ještě donedávna i navigace a tedy i životy námořníků a velké materiální hodnoty. Mistr Günter Steinhart tuto tradici uchopil a použil podle sebe a já myslím, že se mu to moc povedlo. Tyto hodinky si umím bez problémů představit na zápěstí kapitánů a navigátorů na lodích od Titaniku, Queen Mary, Bismarckuaž třeba k Celebrity Solstice. Ale ne každý z nás je námořní kapitán. Tyhle hodinky vám určitě budou slušet i ke casual oblečení a ostudu vám neudělají ani k obleku.

Ocelové (hlau 316 l) kulaté pouzdro o průměru 44 hli thiab ib tug kom siab li 14 mm má pěknou povrchovou úpravu kartáčováním a leštěnou lunetu. Tento tvar pouzdra firma Steinhart používá i u leteckých a navigátorských hodinek a podle mne je to osvědčený a vyvážený tvar. Hodinky jsou výrazné a současně nepřekážejí a skvěle sedí na ruce. U “námořníchhodinek ale nečekejte žádnou skvělou vodotěsnost, je pouze water resistanttedy běžný kontakt s vodou hodinky zvládnou, ale na plavání a potápění si pořiďte raději jiné.

Výrazná ocelová korunka má tvar obvyklý třeba pro letecké hodinky. Hodinky se s ní skvěle natahují i ovládají a to i v rukavicích.

Číselník kryje safírové sklíčko s vnitřním antireflexem. Hodinky s ním mají zajímavývintage look”, tab sis kuv lees txim, že se to dost špatně fotografuje. Sklíčko se minimálně leskne a na hodinkách jako by “Nws tsis yog”.

Bílý číselník působí jako by byl porcelánový. Není, ale vypadá tak a je to pěkný pohled. Je na něm pouze logo výrobce, hodinové indexy římskými čísly, minutové indexy na škále okolo číselníku a na pozici “6” subčíselník mimostředné vteřinové ručky. A víc ani není třeba.

Modřené ručky jsou krásné! Mění svojí barvu podle dopadajícího světla od blankytné po téměř černou. Luminiscenci na hodinkách nehledejte, v kormidelně nebo na kapitánském můstku nějaké světlo vždycky najdete. A tradiční tvar ruček znovu připomíná námořní chronometr, zde třeba značky Zenith (z výstavy 600 xyoo ntawm lub moos).

Šroubovací dýnko s velkým průhledem z minerálního skla ukazuje krásný pohled na nazdobený kalibr.

V hodinkách je švýcarský kalibr nyní z produkce koncernu SWATCHETA Unitas 6498 – txhua yam uas muaj kev ceev winding, 17 lub pob zeb, rezerva chodu okolo 56 teev. Už jsem ho viděl v různých hodinkách a v různých provedeních, ale zde se zdobení velmi povedlo. Můstky jsou zdobené ženevskými pruhy, základní deska zlacením, blued screws, mikroregulace setrvačky, zkosená nátahová kola. Vsadím se, že se majitelé na hodinky dívají dost často nejen jako na přístroj na měření času, ale dost často i na zadní stranujako na precizní malé umělecké dílo.

Hnědý “vintage” řemen (šířka 22/22 hli), který na hodinkách byl, jim opravdu moc slušel. Na ruce je příjemně tuhý a nemám k němu žádnou připomínku. A stejně i jazýčková spona se značkou výrobce je perfektní. Dokonce mi ani nebyl krátký. Hodinky ani nejsou zbytečně těžké, se řemenem mají příjemných 107 grams.

Na začátku jsem psal, že se mi hodinky líbily a to moc. A když jsem zjistil, že existuje i varianta s arabskými číslicemi v číselníku místo latinskýchno prostě budu mít časem další hodinky. Cas koj? Nepotřebujete také námořní chronometr? Já ano. Thiab tus nqi? 370 € a to vůbec není moc!

A pokud je nechcete objednávat přímo u výrobce, tak v TOPTIME.sk je mají taky.

Tus sau hauv cov ntawv nyeem thiab cov duab: 🙂 kibi

Album ntawm tag nrho cov duab.