ઘંટડી & Ross WW1 Chronograph Monopusher Ivory – સમીક્ષા
- October 21st, 2013
- માં પોસ્ટ Chronograf . હૌટ Horlogerie . યાંત્રિક . લશ્કરી . સમીક્ષાઓ
- દ્વારા તેલ
- ટિપ્પણી લખો
Orientací na letectví a letecké hodinky je mladá švýcarská značka ઘંટડી & રોસ známá dostatečně. Dosud jsme vám v našich recenzích představili pouze moderní hranatá pouzdra s typickými šroubky v rozích. ત્યારથી 2011 se v nabídce nachází také řada Vintage WW1 એક WW2, které přináší modely s kulatými pouzdry inspirovanými pilotními hodinkami z let 1920 એક 1930 ક્યારે 1940. Dnes vám představím ઘંટડી & Ross WW1 Chronograph Monopusher Ivory, તરીકે પણ ઓળખાય છે WW1 Chronographe Monopoussoir Ivory.
Nádherné oblé pouzdro je vyrobené z nerezové oceli s nepřehlédnutelnou úpravou zrcadlovým leštěním na všech oblých plochách. Úzká luneta nechává vyniknout velkému průměru 45 mm a ploše rozměrného číselníku. S korunkou měří dokonce 50,5 મીમી. Délka včetně nožek je 53 મીમી, výška přijatelných 15 મીમી. Tenké nožky mají vysoký lesk a tvar obvyklý pro pilotní hodinky ve 20. વર્ષ 20. સદી. Deklarovaná watertightness je maximálně 5 ATM a odpovídá obvyklému použití v letectví.
I korunka vzhledem přiznává inspiraci leteckými hodinkami minulého století. Osamělé, v korunce usazené, signované tlačítko ovládající chronograf napovídá, že hodinky pohání strojek s komplikací monopusher. Zde jen krátce odbočím, “monopusher” znamená, že chronograf je ovládán jen jedním tlačítkem – spouštění, zastavení i reset. I ovládání chronografu prošlo vývojem a k dnešním obvyklým dvěma tlačítkům musely hodinky dospět.
Klenuté નીલમ સ્ફટિક vyniká průměrem 42 મીમી. Je víc než pětkrát odolnější proti poškrábání než sklíčko minerální. Neznamená to však, že ho poškrábat nelze vůbec. Antireflexní vrstva je nanesená na obou stranách sklíčka a napomáhá čitelnosti při jasném osvětlení.
Krémový matný číselník barvy slonoviny (ivory) ve mně navozuje příjemný pocit ze starých časů, jako kdyby kdysi bílá barva získala pobytem v kokpitu díky slunci zajímavou patinu. Tmavě hnědé hodinové indexy ve tvaru čárek na pozici 6 એક 12 střídají jednoduché arabské číslice stejné barvy. સ્થિતિ 3 એક 9 se nachází dva světlejší subčíselníky zdobené soustřednou guilloche. Blíže ke korunce najdeme čítač chronografu se škálou 0 ક્યારે 30, který udává počet minut. Na protilehlé pozici odečtete aktuální vteřiny. Vytištěná značka a označení nátahu kalibru dokreslují souměrnost a neruší výbornou orientaci na číselníku.
Modřené ručky mají v případě hodinové a minutové tvar protaženého lístku, centrální jehlovitá vteřinová má zakončení ve tvaru hrotu oštěpu. Protáhlé ručky subčíselníků ukončují malé terčíky. Kontrast jasně modré a světlé krémové umožňuje výborný a rychlý odečet. S určením času jsem tak neměla sebemenší potíž.
Kalibr je švýcarského původu, nejedná se ale o produkci ETA, nýbrž La Joux-Perret. Tato malá takřka neznámá manufaktura se sice před cca rokem stala součástí koncernu Citizen, ale nadále pokračuje ve výrobě mechanických strojků pod svým jménem. Přesný název kalibru se mi bohužel nepodařilo zjistit, stejně jako jeho technické parametry. Musíme se tedy spokojit pouze s výčtem funkcí: સેકન્ડ, મિનિટ, ઘડિયાળ, jednotlačítkový chronograf.
Letecké hodinky v dobách svého vzniku a největšího rozmachu měly zásadně pevná dýnka a nejinak je tomu i v tomto případě. Zde můžeme navíc obdivovat zajímavě provedené drážkování, pomocí kterého se dýnko šroubuje z pouzdra. Leštěnou plochu drobně ruší jen obvyklé informace o hodinkách.
Tmavě modrý řemen pochází z kůže louisianského aligátora. Mezi nožkami a u signované jazýčkové spony měří 18 મીમી, opět je to hodnota typická pro hodinky z období kolem roku 1920. Očekávala bych ale spíše řemen hnědé barvy s klasickými nýty. Krokodýlí kůže je totiž mnohem luxusnějším materiálem, než bylo kdysi obvyklé. Překvapila mne hmotnost hodinek, vzhledem k rozměrům pouzdra bych očekávala víc než naměřených 116,5 ગ્રામ.
સતર્કતા ઘંટડી & રોસ mám ráda, i když některé modely jsou pro mne poněkud nečitelné a složité. આ WWI Chronograph Monopusher jsem si zamilovala okamžitě, líbí se mi mnohem více než tmavě hnědý sourozenec. Jsou vyvážené, indexy jednoznačně čitelné, komplikace chronografu neruší a nepůsobí zmatek na příjemně barevném číselníku. Modré ručky jsou sice tenké, ale přesto je odečet času snadný a intuitivní. Oceňuji také absenci datumovky, vůbec by se sem nehodila. Velmi příjemně mne překvapila nízká váha. Pokud těmto hodinkám něco chybí k dokonalosti, já jsem na to nepřišla.
Obě barevné varianty WWI Chronographe Monopoussoir značka představila loni v Basileji a okamžitě si získaly mnoho příznivců. Pro dnešek ale vynechám úvahy o oblečení a osobnosti majitele, třeba se zasníte podobně, jak to obvykle někdy dělám já. Nějak se mi to totiž nedaří, z výšin na zem mne snesla cenovka, na které se skví částka 160.650 CZK. A ať už se vám to líbí nebo ne, připadá mi vysoká. Co si o tom myslíte vy?
લેખક પાઠ: તેલ
લેખક ફોટા: 🙂 kibi
ધિરાણ માટે આભાર Butiku Bell & રોસ.
તમે ઘડિયાળ ગમ્યું, અમને આપો ભૂલી નથી, કૃપા કરીને, દ્વારા "લાઇક" svoju Facebook પૃષ્ઠ. તે અમને ખૂબ જ મૂલ્યવાન અભિપ્રાય આપે છે, આભાર.
Cus Kibi.To sou skara dobre hodinky, ale uz se mi nelibi cenovka. Co řada BR 123 nebude?
ahoj 🙂
pekny, ale cenovka uz tolik ne… 🙂
BR123 – az se k tomu dostanu, tak urcite bude
🙂 k.