Prokop & Brož “Hard Coal” wrist watch (A pièce unique) – સમીક્ષા
- 17 મી માર્ચ, 2013
- માં પોસ્ટ યાંત્રિક . સમીક્ષાઓ
- દ્વારા kibi
- ટિપ્પણી લખો
Dnes bych vám rád představil hodinky, které jen tak neuvidíte. Vznikly totiž pouze jako jediný kus – solitér. Slovo “uhlí” v jejich názvu není náhodou, jejich majitel má totiž k uhlí profesně blízko. Nápad na podobné hodinky vznikl už před několika lety. A nyní se sen splnil a hodinky, které (pokud vím) jediné na světě mají číselník vytvořený z černého uhlí, spatřily světlo světa. Ptáte se, čí je to práce? Hodinky vznikly v dílně značky Prokop & પોશાકની શોભાપ્રદ પિન. A výjimečná je i rychlost, na jejich návrh i výrobu měli tvůrci totiž pouhé dva týdny! Nezbývá, než zatleskat a potěšit se tímto šperkem.
ગૃહ સ્ટેઈનલેસ સ્ટીલ બનાવવામાં આવે છે (316આ). Jednoduchý válcový tvar s masívními nožkami jen podtrhuje nenápadnou eleganci těchto hodinek. Povrchová úprava je zpracována do zrcadlového lesku. આ કેસમાં વ્યાસ છે 42 મિલિમીટર, ઊંચાઈ 11 મિલિમીટર. વર્ષ, i rozměry říkají, že tyto hodinky mohou sloužit jako luxusní doplněk třeba k formálnímu obleku. જળરોધક હાઉસિંગ છે 50 વોટર કોલમમાં પાણીની મીટર, takže hodinky jsou praktické i pro běžný provoz.
Cibulová korunka je také z nerezové oceli. Je utěsněna dvěma O kroužky. Ovládání hodinek – natahování i seřizování – je s ní perfektní.
Číselník kryje ploché sklíčko ze syntetického korundu – સાફિરા, ten je odolný proti poškrábání.
Číselník je naprosto výjimečný. Nic podobného jsem zatím ani neviděl. Je totiž vyrobený z uhlí! વર્ષ, materiálem byl kus černého koksovatelného uhlí z porubu 063 606 na Dole Paskov (OKD – Česká republika) વર્ષ 2010.
Konkrétní postup, jakým číselník vznikal, ખૂબ જ રસપ્રદ છે, je ale součástí tajemství značky a bez souhlasu vám ho sdělit nemůžeme. Černou barvu s nezvyklou strukturou doplňují černěné hodinové indexy. Bílý tisk pak dal vzniknout minutové škále a označení značky. I hladký subčíselník mimostředné sekundové ručky nese bíle tištěnou vteřinovou škálu. Na první pohled je snad číselník jednoduchý a nenápadný, પરંતુ મને લાગે છે, že majitel hodinek se často bude těšit vzorem i dokonalým provedením, při podrobném pohledu je obojí dobře vidět, ta struktura je úžasná.
Ocelové leštěné ručky jsou i díky svému v průřezu oblému tvaru velmi dobře vidět. Jejich zahrocený tvar se mi moc líbí a hezky doplňuje celkové vyznění hodinek. Subtilní vteřinová ručka má tvar drobného oštěpu, doplněného snad o malý kulatý obranný štít.
V hodinkých tiká mechanický kalibr s ručním nátahem s označením PB1231. Základem pro něj byl švýcarský kalibr ETA/Unitas 6498, ten ale prošel důkladnou úpravou. Můstky jsou černěné rutheniem, což zdobení ženevskými pruhy (કોટ્સ દી જીનીવા) dělá trochu tajemným. Stříbrné plochy jsou potaženy rhodiem. 17 rudých ložiskových rubínů pak celkovou střízlivou barevnost doplňuje. Moc se mi líbí labutí krk mikroregulace a vyvažovaná setrvačka. આવર્તન setrvačky છે 2,5 હર્ટ્ઝ (18000 એ / ક). Kalibr je vyregulován pro přesný provoz v pěti pozicích. Rezerva nátahu je standardní.
Nerezové dýnko je spolu s těsněním zašroubované do pouzdra. Plochý safírový průhled otvírá úžasný pohled na strojek. Díky plochému dýnku sedí hodinky velmi dobře na ruce.
Moc se mi líbí zvolený řemen, je z černé telecí kůže (Itaca) a svou strukturou velmi dobře doplňuje číselník. Řemínek je ručně šitý v ateliéru Ondřeje Šímy, doplňuje ho leštěná překlápěcí spona.
A můj závěr? Máte-li na to, zkuste uvažovat o svém solitéru. Budou to určitě hodinky, které budete mít jen vy. Můžete se podílet na procesu jejich vzniku – od prvního návrhu až k celkovému provedení. A práce nové české značky Prokop & Brož je perfektní v každém detailu, hodinky z této dílny vás budou těšit po dlouhá léta. Podívejte se i na hodinky z malé série “Prokop & Brož František Kupka Salon d´Automne Paris 1912”.
લેખક textů fotografií: 🙂 kibi
ધિરાણ માટે આભાર Prokop & પોશાકની શોભાપ્રદ પિન, પ્રોપ્સ માટે Penshop.cz.
જો તમે સમીક્ષા ગમ્યું, અમને, કૃપા કરીને, દ્વારા "લાઇક" svoju Facebook પૃષ્ઠ. આભાર, je to pro nás velmi cenná zpětná vazba.
Lži, lži a ještě jednou lži. Kam to ten pan Prokop vede, když se nám snaží namluvit, že jsou tyhle hodinky jedinečné a ručně vyrobené. Pouzdro za 50 dolarů z e-baye, strojek naspecifikovaný u ETA ve švýcarsku – jedinné, co je na tom jejich práce je ten nový název. Navíc tenhle strojek má rezervu nátahu max 45 hodin a to jenom když má opravdu dobrý den. Ručky ukradené ze staré kapesní Molnie. Pokus si zákázník nechal tohle všechno nakecat a zaplatil za ně byť jen čtvrtinu toho, co chtějí za ten svůj předchozí ‘skvost’, tak je to naprostý idiot.
Pan Prokop je ostuda pro všechny hodináře a měl by přehodnotit svůj přístup k vydělávání peněz (protože o ničem jiném tenhle švýcarský obchodní model založený na bohapustém lhaní zjevně není). Pan Brož by se ho měl co nejdřív zbavit, jinak to s ním půjde z kopce a přijde o veškerou těžce vydobytou pověst jako nezávislý hodinář…
zajimavy nazor… mne se tyhle hodinky libily, cenu komentovat nemuzu, protoze ji neznam… 🙂 k.
Kdyby se Brož zbavil Prokopa, co by pak jedl ?
Ale je fakt, že kec “…součástí tajemství značky a bez souhlasu vám ho sdělit nemůžeme…” nemá ani logiku. Snad tejemství firmy, નથી ? A bez čího souhlasu, když firmu spoluvlastní Brož s Prokopem ?
je to sranda
asi neobratne napsano, માફ કરશો, informace je vlastne jednoducha – jak vznikal ciselnik je tajne (a je to skoda, je to zajimavy pribeh) 🙂 k.