Ne subtaksi ilin – Davosa Trail Majstro – revizii
- aŭgusto 6, 2014
- Poŝtita en Mekanika . Milita . Recenzoj
- Per Kibi
- Skribi komento
Paro rigardas marko Daŭrigo Mi estis jam en la manoj, plej danke al amiko – Sablokoloraj tiu marko. Estis tute surpriza por mi, kiam li turnis min “Kasper”, distribuisto de la marko por la ĉeĥa kaj la slovaka Respubliko, se mi volis preni foton de paro de modeloj. Plejparto de mia tuta kolekto ŝatis tiujn universala Davosa Trail Majstro, Ili ŝajnas al mi tre utila horloĝo. La historio de ĉi tiu marko estas ankoraŭ definitive revenos, Mi estas tre surprizita, Davos marko kiu havas liajn originojn reen en 1861.
Ocelové pouzdro má tvar snad soudku s výraznou lunetou, mezera mezi nožkami je krytá. Snad si tento tvar připomenete v souvislosti s některými modely značky Omega? Jaro, vrchol jeho využití byl asi v 70. – 80. jaroj 20. jarcento. A je to tu zas, i Omega vydala připomínku původních hodinek – Omega Speedmaster Mark II, historie se zkrátka opakuje. Povrchová úprava je na všech plochách dokončena matným pískováním – tuto povrchovou úpravu mám já osobně rád. Rozměry pouzdra jsou vpravdě univerzální, průměr bez korunek je 42 milimetroj, přes korunky jsem naměřil 47,5 mm, “Lug al LUG” 47 mm a tloušťku přiměřenou celkovým proporcím, 12,5 mm. Akvorezista pouzdra mne příjemně překvapila, Davosa si věří a určila ji na 100 metroj da akvo kolumno /10 ATM.
Korunky na pouzdře najdeme hned dvě. Ta na pozici “3” se značkou kompasové růžice slouží k ovládání kalibru, nešroubuje se do pouzdra. A ta druhá na pozici “10” ovládá vnitřní lunetu s minutovou škálou, ta šroubovací je.
V pouzdře je zasazeno ploché safiro kristalo. Výrobce je na informace poněkud skoupý, pravděpodobně na sklíčku není antireflexní vrstva, alespoň při fotografování to tak vypadalo.
Černý číselník je plochý, jen luminiscence hodinových indexů vystupuje nad základní rovinu. Žádným překvapením není ani tištěné bílé logo značky spolu se stylizovaným letadlem. Sekundová škála po obvodu je na způsob potápěčských hodinek vytištěna částečně rudě, stejně jako indexy na otočné vnitřní lunetě. Oceňuji dvojitou aperturu se zobrazením data a dne v týdnu. Foje mi pensas, že toto zobrazení je “vyhrazeno” jen pro hodinky Seiko 5 a je příjemné tyto komplikace vidět i na švýcarských hodinkách. Číselník jako celek na mne působí přehledným a nekomplikovaným dojmem.
Na fotografiích jsem viděl i jiné barevné varianty číselníku a také broušení “sunburst”. Por diri la veron, moc mne to nezaujalo, připadá mi, že černý hladký číselník se nejlépe hodí k celkovému stylu těchto hodinek.
Jednoduché “bâton” ručky jsou lakované částečně černě, ale jejich hlavní plochu tvoří bílá luminiscenční barva. I zde oceňuji důraz na jednoduchost a čitelnost. Sestavu doplňuje rudá sekundová ručka ve stejném odstínu, jako tisk číselníku a lunety. A právě tento barevný doplněk hodinky příjemně oživuje.
Pro fotografa zhýčkaného potápěčskými hodinkami značek Seiko nebo Citizen by se snad jevila kvalita luminiscence jako nedostatečná – luminiscenční prášek je zde poměrně hrubě mletý, luminiscence nesvítí nijak zvlášť silně ani dlouho. Obvyklý majitel si toho pravděpodobně nevšimne a luminiscence ruček i indexů se mu bude líbit.
La svisa horloĝo iksodojn kalibro de produktado Swatch Grupo – ETA 2836-2. Základ má samozřejmě společný s rozšířeným a osvědčeným kalibrem ETA 2824, jen je zde doplněna komplikace zobrazení dne v týdnu. Trochu jsem váhal, jestli by použití kalibru 2892 s komplikací GMT nebylo užitečnější, ale pak jsem si řekl, že výsledkem by byly jen další hodinky “pro cestovatele” a komplikace “tago de la semajno” se mi zde vlastně moc líbí. Tento kalibr byl uveden do výroby vlastně nedávno, en 1999. Je to mechanický kalibr s automatickým nátahem (potenco rezervo estas ĉirkaŭ 40 horoj), frekvenco havas setrvačky 4 Hz (28.800 Al / h). Je v něm zasazeno 25 lagro rokoj (v některých variantách je to víc, například 27). Nevypadá, že by ho výrobce oproti výrobě u ETA nějak upravoval, jen přibylo logo značky vypálené laserem na rotoru automatického nátahu.
I ocelové šroubovací dýnko má matnou povrchovou úpravu, na plochu kovu se vešly mnohé technické popisky. Dýnku ale dominuje rozměrný průhled na mechanický kalibr. Alespoň mne pohled na mechanický strojek, hýbající se kolečka a jiné součástky, asi nikdy neomrzí.
Vážně mne překvapila kvalita řemínku! Je výtečný – podobný gumo-textilní řemínek už několik let užívám v několika exemplářích se značkou Maratac. Zde vypadá stejně kvalitně a bytelně a také se mi líbí jeho červené prošití. I kartáčovaná signovaná ocelová spona s jazýčkem je pěkná. Plný počet bodů! I se řemínkem hodinky váží jen 91 gramoj.
Kiel vi ŝatas Davos Trailmaster? Mně připadají jako “pracovité hodinky”, Do viglu, které si na nic nehrají – ani na velký luxus, aŭ profesia super hiper ilo, nur spekti, ke kun gusto por preni mane en ambaŭ oficoj, kaj pri semajnfina vojaĝo sur velŝipo. I cena mi připadá přiměřená – 698 EUR. Mi, že značku Davosa i tyto konkrétní hodinky by bylo velmi nemoudré přehlížet.
Aŭtoro textu kaj fotoj: 🙂 Kibi
Dankon por pruntedoni Kasper.
Se vi ŝatas horloĝojn, ni, bonvolu, svoju "kiel" tra Facebook paĝo. Dankon!
Určitě se v mnoha ohledech jedná o kvalitní hodinky, o tom žádná. Pokud si k nim ale můžu dovolit jednu osobní poznámku: Moc mi nesedí, když jsou na číselníku uváděny v podstatě duplicitní údaje typu/spojení “Davosa Swiss, Svisa Made”. (Podobně např. u Epos: “Epos Switzerland / Svisa Made”.) Trochu to ve mně evokuje známé pořekadlo (lehce přehnaně): “Čím víc pruhů, tím víc Adidas.” (…)
P. S. Davosa má ve své kolekci řadu povedených kousků. Faktem ale je, že hodinky s dvakrát uvedeným nápisem “Swiss” bych si – z výše zmíněného důvodu – nekoupil. (A ono to nakonec nemusí být ani dvakrát “Swiss”: Viz např. číselník často nádherně zpracovaných hodinek Seiko řady “GS, Granda Seiko”, nebo i poměrně zbytečné popisování u Eterny: “Eterna, Eterna Matic”, apod.)
Každopádně díky za recenzi a hezké foto!
děkuju za postřehy! 🙂 k.