Letní CX Swiss Military 2118 – revizii
- July 11th, 2014
- Poŝtita en Chronograph . Mekanika . Milita . Recenzoj
- Per limi
- Skribi komento
V poslední době se roztrhl pytel s hodinkami, kterými jejich výrobci reagují na velká historická či firemní výročí nebo na podobné zajímavé události. Také značka CX svisa Milita vytvořila speciální edici chronografů na počest letadla a to konkrétně Hawker Hurricane, prvního moderního stíhacího letadla ve službách RAF, které spolu se Supermarine Spitfire pomohly vyhrát nejen leteckou bitvu o Británii v roce 1940, ale i mnoho dalších bojů Druhé světové války. A model CX svisa Milita 2118 bych vám dnes ráda představila.
Kompanio CX (Montres Charmex) jsme na našem webu ještě nepředstavovali, není ovšem jediná, která používá značku Swiss Military (Swiss Military Hanowa a Swiss Military by Chrono). Firma CX byla založena Maxe Bürgingem v roce 1963 a dnes ji řídí jeho syn Manfred Burgin. Má dvě divize, CX Swiss Millitary a Charmex of Switzerland, která vyrábí dámské a pánské hodinky z kategorie formálních/suit hodinek. (Osobní poznámka: tak špatně udělané webové stránky, jako mají tyto hodinářské firmy, jsem ještě asi neviděla.)
Ocelové pouzdro má dost velký průměr: mezuris 47 milimetrů tuko korunky, 51,1 mm s nožkami a s korunkou dokonce úctyhodných 51,8 mm, jeho výška je 16,6 mm a váha 153 gr. Pouzdro je ocelové, černěné PVD technologií a to celé, inkludante piedoj, dýnka i lunety.
Černá korunka je na pozici indexu tři, ovládací tlačítka chronografu pak jí dělají doprovod na pozicích 2 oni 4. Krono, kterou mírně kryjí výstupky pouzdra je vroubkovaná, šroubovací a zdobená červeným štítkem s křížem – švýcarským výsostným znakem. Obě tlačítka mají o něco jemnější vroubkování na šroubovacím zajištění proti stisku pod vodou a barevný akcent jim dodává červený kroužek.
Luneta je jemně vroubkovaná po obvodu a nese na sobě gravírovanou a bílou barvou vyplněnou stupnici, která u hodinek moc často vidět nebývá, totiž kompasovou: mezi čárovými indexy se nachází stupnice ve stupních a označení světových stran. Výjimku tvoří pozice 12, na které je pro zdůraznění a lepší orientaci ve tmě na bílém podkladu luminiscenční bod.
Ploché safírové sklíčko má průměr 41, 3 mm, estas egala al, mírně zapuštěné a pro lepší čitelnost je opatřeno antireflexní vrstvou s modrým nádechem.
Po obvodu číselníku najdeme škálu pro letecké výpočty, asi si ji pamatujete třeba z lunety hodinek Breitling Navitimer. Ovládá se kompasovou vnější lunetou. A za těmito černými kroužky pokračuje číselník sytě rudou barvou, barva je opravdu nápadná. Číselník má navíc strukturu snad propletených plochých vláken, je to zajímavý plastický efekt. Kovové plastické hodinové indexy nesou štědrou (luminiscenční) výplň bílé barvy. Subčíselníky jsou černé s jemnou guilloche a bílým tiskem. A na číselníku nemůže chybět rudý plastický štít s bílým helvetským křížem, hned pod logem výrobce, vedle plastické datové apertury. Datový kotouč je bílý s černým tiskem. Na první pohled mi číselník nepřipadal moc čitelný, ale už při druhém jsem si zvykla.
Čas zobrazují ocelové černěné ručky s výraznou bílou výplní, jejich velikost a tvar (mečovitý) zaručují snadnou čitelnost. Punteros, které patří ke chronografu, jsou ocelové a lakované červeně. A sekundová ručka na pozici “9” má tvar letecké vrtule. Je to poměrně nezvyklé řešení a snad je trochu na úkor praktické funkce, ale u hodinek vyrobených na počest slavného stíhacího letadla to nevadí, naopak je to příjemné připomenutí. Jen technická poznámka, Hurricane měl přece vrtuli třílistou, ne?
Ručky zobrazující čas a také sekundová ručka chronografu jsou vybaveny luminiscenční kompletigojn (je použita SuperLumiNova), stejně jako hodinové indexy. Svítící bod najdeme i na pozici “sever” na lunetě. Osvětlení je vydatné a vydrží dlouho, k luminiscenci nemám žádné připomínky.
V hodinkách tiká osvědčený spolehlivý kalibr ETA / Valjoux 7750 v chronometrické kvalitě. Vyčerpávajícím způsobem už kalibr popsala Olie, tial nur mallonge – mekanikaj kun aŭtomata sinua kalibro (a možností ručního nátahu korunkou) s komplikacemi zobrazení data a chronografu. Frekvence setrvačky jsou 4 Hz, kalibr využívá technologický uzel sloupkového kola. Rezerva chodu je více než 42 horoj. A jak už jsem psala, kalibr má nezávislou COSC certifikaci přesnosti chodu.
Kalibr se “schovává” za oblým černěným dýnkem s množstvím nápisů – najdeme zde technický popis hodinek i specifikace konkrétního modelu. Šroubovací dýnko je zajištěno čtyřmi šroubky s křížovou hlavou, které mají, podobně jako gravírovaný nápis na obvodu dýnka, červenou barvu. Z nápisů se mimo jiné dozvíme estanqueidad, tio estas 200 metroj /20 ATM, a také to, že hodinky jsou odolné proti magnetickému poli. Dýnko je sice oblé, ale na zápěstí sedne skvěle.
Na hodinkách je nasazený odolný kožený černý řemínek s rudým štepováním. Řemínek spojuje mohutná ocelová spona s gravírováním a také černou PVD úpravou. U pouzdra má šířku 22 milimetroj, kun bukoj 20 mm a má úctyhodnou tloušťku 5 mm.
Do kiel vi CX svisa Milita 2118 z limitní Edic (200 pecoj) Faru? Mi konfesas, ke mi estas la ruĝa koloro de la hormontrilo iom nekutima. Sed kiel parto de somera kostumo, kial ne? Vi akiras ilin en fidinda, přesné a nepřehlédnutelné hodinky – ať už jste fanoušek letectví, aŭ ne. Prezo sur ĉeĥa merkato estas ĉirkaŭ 50.000 CZK.
Aŭtoro teksto: limi
Aŭtoro fotoj: 🙂 Kibi
Dankon pro prunto: Clockcom.cz
Se vi ŝatis horloĝoj, ni, bonvolu, svoju "kiel" tra Facebook paĝo. Ĝi donas al ni valoran retroefiko, dankon!