Kosmické hodinky Strela – revizii
- August 17th, 2012
- Poŝtita en Chronograph . Mekanika . Milita . Recenzoj . Vintage
- Per Tada
- Skribi komento
V dnešní recenzi bych rád představil slavný ruský chronograf ze sovětské éry známý pod jménem Strela (Bullet). Když to vezmu kolem a kolem, jsou to asi moje nejoblíbenější ruské hodinky. V době, kdy jsem se více věnoval hodinkám staršího data výroby, jsem dlouho pátral po zachovalém exempláři, který bych zařadil do své sbírky. Později jsem úplnou náhodou jedny Strely našel, ale to je jiný příběh…
Samotná historie hodinek Strela je velice zajímavá a barvitá. Jejich příběh se začal psát na konci 50. lasu, kdy 1. Moskevský hodinářský závod odkoupil ze Švýcarska výrobní linku na výrobu chronografového strojku Venus 150. Rusové zvýšili počet ložiskových kamenů ze 17 en 19 a v roce 1959 se rozjela výroba chronografu Strela pro potřeby Sovětské armády a letectva. Hodinky byly pro civilní trh uvolněny až v roce 1964. Prodávaly se pod různými značkami, například Poljot nebo Sekonda, a s různými provedeními číselníku. Mezi sběrateli však jasně vedou autentické Strely s číselníkem v azbuce. Nesmím také opomenout zmínit fakt, že Strely se podívaly do vesmíru a dokonce i přímo do volného prostoru na skafandru sovětského kosmonauta Alexeje Leonova v roce 1965. A je docela dobře možné, že se zúčastnily i dalších misí, o kterých nevíme.
Especificaciones:
Jak už tomu u starších hodinek bývá, pouzdro je vyrobeno z pochromované mosazi a jeho průměr je „pouhých“ 36 mm. Dýnko hodinek je ovšem vyrobeno z nerezové oceli, stejně jako tlačítka chronografu, tenká luneta a korunka (pokud je původní). Sklíčko je plastikové a velmi silně klenuté, ale hodinky jsou i přesto relativně ploché a velmi příjemně se nosí.
Strojek je označen jako Kalibr 3017 a jak jsem již výše zmiňoval, je odvozen od švýcarského Venus 150. Strojek má klasickou konstrukci s použitím sloupcového kola (kolumno rado), 19 lagro rokoj, ruční nátah a rezervu chodu slušných 40 horoj. Setrvačka oscilante frekvenco 18.000 kmitů/hod a nutno říct, že Strely tikají krásně nahlas. Hodinky ukazují čas pomocí hodinové, minuto kaj dua manoj, která je mimostředně na pozici “9”. Centrální sekundová ručka patří chronografu stejně jako 45 Minuto totalizadora en pozicio 3. Na číselníku najdeme mimoto i telemetrickou a tachymetrickou stupnici. Telemetrická stupnice (kruh uvnitř číselníku procházející přes sčítače) slouží k měření vzdálenosti pomocí rozdílu mezi rychlostí zvuku a rychlostí světla – vidíte blesk, spustíte stopky a v okamžiku kdy uslyšíte hrom, stopky zastavíte a odečtete vzdálenost v kilometrech. Tachymetrická stupnice umístěná po obvodu číselníku slouží k měření rychlosti a o jejím použití jsem psal ve svém článku o hodinkách Omega Speedmaster Professional.
Na tomto místě bych snad zmínil i technické nedokonalosti hodinek. Ne proto, že bych si na Strely stěžoval, ale proto, abych upozornil potencionální zájemce o vlastnictví tohoto kusu hodinářské historie. Chromované pouzdro nevydrží věčně, časem se vrstva chromu poruší a pot z ruky vykoná svoje. I na mých hodinkách bylo na některých místech vidět, že pouzdro má něco za sebou. Hodinky nejsou vodotěsné vůbec, dýnko není šroubovací a hranatá tlačítka chronografu a korunku postrádají jakékoliv těsnění. Takže Strely se k vodě opravdu nehodí. Chybí nárazuvzdorné uložení setrvačky, což je potřeba mít na paměti, ale pokud se k hodinkám chováte přiměřeně opatrně, nebude to problém. Častou závadou tohoto strojku je praskající vzpruha stavěcí páky, praktike, že abyste mohli seřídit ručky, musíte korunku držet vytaženou. Stalo se to i mým hodinkám, vlastně mi praskla celá stavěcí páka, ale šikovný hodinář si s tím poradil.
Moje dojmy z hodinek a postřehy z nošení:
Strely se mi vždy líbily a proto jsem si je koupil a zařadil do sbírky. Všechny své hodinky jsem nosil, žádné neležely jen tak ve vitríně. Strely nebyly žádnou výjimkou. Stačilo jim jen dát nový řemínek a základní servis u hodináře a byly to hodinky jako každé jiné, s tím rozdílem, že už mají svojí historii.
Grandeco 36 mm není na dnešní poměry nic moc, ale tenká luneta a velká plocha číselníku hodinky trošku opticky zvětší. I tlačítka chronografu, která vystupují z pouzdra na pozici “2” oni “4”, pomáhají hodinky trošku zvětšit. Naopak jsem oceňoval pohodlí malých hodinek, které na ruce nepřekáží.
Čas se dal odečítat celkem obstojně, navzdory tomu, že světlý číselník je plný čísel, kružnic a písmen azbuky. Ručky mají velmi jednoduchý tvar, ale pozornost upoutá dlouhá a extrémně tenká centrální sekundová ručka, která je naprosto nádherně modřená. Snad jen v noci je problém s odečtením času, Strely postrádají jakoukoliv luminiscenci. Samozřejmě jsem již viděl takové, kterým kdosi na ručky nanesl luminiscenční nátěr. Barbarství! Totala, ĝi estas ĵus dial, kun multe da kupro skaloj kaj plasto indeksoj, kiu estas la plej alloga ero de la tuta horloĝo. Bedaŭrinde, iuj horloĝoj estas subskribitaj de la detruoj de tempo kaj, la hormontrilo ne ĉiam esti en bona kondiĉo. Miaj feliĉe havis iometan pátina, kiuj komprenigis, la horloĝo finiĝis preskaŭ kvindek jaroj.
Mi ŝatus porti horloĝoj kun chronograph, cronómetro konduki ĉiu regula ĉiutaga aktiveco iĝas vetkuro kontraŭ tempo. Chronograph mian misiloj funkciis perfekte. Ĝis nun mi ŝatas memori ŝin, butonoj kiuj havis nur la rajton rezisto kaj premita akompanita per laŭta klako. Butonon sur la supro pozicio “2” komenci kaj halti la chronograph, la malsupra la pozicio “4” aliflanke chronograf nuluje.
Multaj homoj povas konduti al rusa antaŭjuĝoj spekti, Rilate akurateco, Sed post ĝustigante mia horloĝisto montris konstantan devio ĉirkaŭ -9 s / 24 h. Ke estas pli ol 40 jaroj gardoparto bonega valoro. Kompreneble, tio povas varii de peco al peco kaj la aparta eluziĝo.
Kelkaj vortoj en konkludo:
Strely sendube devus manki en neniu kolekto de sovetia aŭ rusa horloĝoj. Miaopinie ĝi estas unu el la plej belaj kaj plej sukcesa gardoparto de tiu lando. Ili povus ankaŭ altiri coleccionistas por lia uzo en la sovetia spaca programo, sed por mi ĝi estis interesa kaj alloga eĉ sen rakonto pri vojaĝo al la spaco. nur ŝatis (kaj ankoraŭ ŝatas). Ili havas siajn proprajn specialajn ĉarmo. Eble la sola honto, Tie li renkontas la homon pli, iĝas pli kaj pli rara. Nova eldono de ĉi tiuj interesaj horloĝoj ion ni parolos denove venontan fojon.
Aŭtoro teksto: Tadeo Tad Shy
Aŭtoro fotoj: 🙂 Kibi atelier photowatches.eu
interesaj ligiloj, el kiu mi kolektis informojn:
Koran dankon pro tiuj mirindaj bildoj, de mirinda horloĝo!
K.
danke! 🙂 k.