První tourbillon v České republice – už je to tady!
- October 29th, 2015
- পোস্ট সংবাদ . উচ্চ Horlogerie . ঘড়ি-নির্মাতা . যান্ত্রিক . সংবাদ - সংবাদ . গ্যালারিতে সংবাদ . প্রযুক্তি
- দ্বারা kibi
- লেখা মন্তব্য
S radostí a rozechvělým hlasem vám už mohu oznámit, že Česká republika má svůj historicky první tourbillon!
Ne každý sype hodinářské pojmy z rukávu, budu konkrétnější. Tourbillon je hodinářská komplikace. না, není to komplikace typu “miláčku, nastěhuje se k nám moje maminka, řekni, že máš radost”, je to funkce, která činí hodinky výrazně komplikovanějšími. আবর্ত je tu s námi od roku 1795, kdy ho vymyslel a sestrojil Abraham Louis Breguet. Slouží k eliminaci vlivu zemské gravitace na přesnost chodu (původně) kapesních hodinek. Toho dosahuje tím, že za chodu mění průběžně rovinu kmitání setrvačky – a to obvykle s periodou jedné minuty.
Sestrojit něco tak subtilního a komplikovaného nebylo nikdy jednoduché, i proto za těch cca 200 let vzniklo pouze okolo 300 ঘড়ি টুকরোগুলি, které byly touto komplikací vybaveny. Teprve s renesancí výroby mechanických hodinek po “velkém quartzovém masakru” se i tato komplikace dostala pod hledáček Velkých Značek a v posledním desetiletí to vlastně patří k dobrému jménu značky a vlastně všechny důležité značky ve své nabídce hodinky s tourbillonem mají. বছর, tyto hodinky jsou obvykle drahé – a to nejen na poměry země třetího světa, jakou snad jsme, snad nejsme, ale i pro italského instalatéra není tak úplně běžné dát za hodinky nejméně 60.000 CHF. To je ale jen ta spodní hranice, hodinky s tourbillonem obvykle stojí dvakrát více a někdy velmi mnohokrát více.
A jak to souvisí s Českou republikou? Mnoho je povolaných, málo vyvolených – a slezský hodinář (kovář, konstruktér, apokalyptický jezdec…) Ondřej papi Berkus o věcech jen nemluví, on je dělá a vyrábí. কে বজায় রাখে, že je to vlastně nemožné? A tak navrhl a vyrobit tento hodinkový kalibr s komplikací tourbillon. বছর, znalci v něm poznají prvky konstrukce podle klasické knihy “Watchmaking” autora George Danielse. Prvky tourbillonu jsou vyrobeny z titanu, šroubky setrvačky vyrobil papi ze zlata – বছর, bylo to ke správné funkci třeba.
Kalibr bude procházet dalším vývojem, příslibem může být třeba další novinka z papiho dílny – চিরস্থায়ী ক্যালেন্ডার (quantiéme perpetuel). Pojďme se spolu těšit.
A zatím si můžete přečíst článek na toto téma v časopise Hodinky a šperky.
লেখক textu এবং ফটো: 🙂 kibi
আপনি যদি চান, তাহলে, আমাদের দিতে ভুলবেন না, দয়া করে, মাধ্যমে "চাই" কল্পনা ফেসবুক পাতা. এটা আমাদের খুব মূল্যবান মতামত দেয়, তোমাকে ধন্যবাদ.