তরবার Spero Lucem z Ženevy není na našich stránkách příliš známá. Vlastně jsem ji až donedávna neznala ani já a nebýt registrace na letošní BaselWorld bych ji nejspíše zcela minula. Díky zaslanému presskitu vás ale mohu seznámit s dvěma horkými novinkami, které veřejnost naživo uvidí právě v Basileji. Jsou výjimečné a opravdu zajímavé. Pojďme se seznámit s Spero Lucem La Clémence একটি Spero Lucem La Jonction.

Své jméno převzala z části Bible (Job, kapitola XVII, verš 12): “Noctem verturunt in diem, et rursum POST TENEBRAS SPERO LUCEM”, což v kontextu se zbytkem kapitoly znamená snad “po neštěstí buduji štěstí”. Značka se hlásí k 500 let starému hodinářskému řemeslu, které má v Ženevě bohatou tradici. Smyslem je vyrábět zajímavé hodinky s unikátními komplikacemi a výjimečného vzhledu. A že je na co se dívat a co obdivovat!

ঘড়ি La Clémence bývají označovány jako první hodinky s tourbillonem, minutovou repeticí a “šílenými ručkami”. Své jméno dostaly podle největšího z 45 zvonů katedrály Saint Pierre v Ženevě. Gong minutového repeateru má totiž stejně unikátní zvuk. Když začne odbíjet, ručky se “zblázní” a začnou samostatně putovat po číselníku. Jakmile gong dozní, ručky se jako zázrakem vrátí do původní polohy. Při výrobě klece tourbillonu se tvůrci inspirovali hlavou pastoračního klíče, který se nachází na erbu města Ženeva. I guilloché na číselníku ve tvaru slunečních paprsků připomíná část erbu – peří křídla císařského orla. Poslední část erbu – orlí koruna – tvoří můstek odstředivého regulátoru. Pouzdro připomíná píšťaly varhan v zmíněné katedrále, díky kterému má pouzdro vynikající rezonanci a gong repetice je tak úžasně slyšet.

Zlatý číselník má úpravu PVD a ruční guilloché ve tvaru šnečí ulity. Zlaté pouzdro měří v průměru 44 milimetrů a na výšku 13,8 মিলিমিটার. Povrchová úprava je jemným kartáčováním, luneta je ručně leštěná, nožky také kartáčované. Číselník je chráněný safírovým sklíčkem s antireflexem.

Leštěné zlaté dýnko se safírovým průhledem nabízí pohled na in-house kalibr SL1. Má funkce minuty a hodiny na pozici “12”, minutovou repetici, tourbillon a “šílené ručky”. Repeater odbíjí zvony katedrály St. পাথর, flying tourbillon se otáčí jednou za minutu, setrvačka je vyvažována zlatými šroubky. Strojek má ruční nátah korunkou, ব্যাস 34 মিমি, výšku s ručkami 10,55 মিমি, 59 জন্মদান স্কচ, ক্ষমতা সংচিতি 90 ঘন্টা, setrvačka kmitá frekvencí 21600 প্রতি ঘন্টায় swings, což jsou 3 Hz. Kalibr se skládá z 471 গুণাবলী.

Ručně šitý černý řemen z krokodýlí kůže spojuje zlatá jazýčková spona.

মডেল La Jonction dostal své jméno po úrodném kraji v okolí Ženevy a oplývá luxusními komplikacemi flying tourbillon, jumping hours a retrográdními minutami, které jsou koncentrovanou esencí hodinářské dovednosti. I tyto hodinky svým číselníkem upozorňují na erb města Ženeva – guilloché připomíná peří křídla císařského orla, klec tourbillonu pak pastorační klíč, na zadní straně pak orlí koruna tvoří můstek odstředivého regulátoru.

Číselníku vévodí flying tourbillon na pozici “6”, অবস্থান “11” najdeme aperturu s aktuální hodinou. Zlatá ručka retrográdní minuty sídlí na pozici “1:30”. Jakmile ručka doběhne k šedesáté minutě, přeskočí hodina v okénku a ručka se bleskově vrátí k nule. Úžasná pastva pro oči každého milovníka mechanických hodinek!

Pouzdro je vyrobené z 5N zlata, গড় হিসেবে মাপা 42 উচ্চতা মিমি এবং 12,55 মিমি. Povrchovou úpravu jemným kartáčováním na pouzdru střídá ručně leštěná luneta. Číselník je zlatý, broušený a černě pozinkovaný. I on je krytý safírovým sklíčkem s antireflexní vrstvou.

I zde tiká mechanický in-house kalibr s ručním nátahem korunkou, tento se jmenuje SL2. A jeho funkce? Flying tourbillon, retrográdní minuty, ঘন্টা জাম্পিং, ক্ষমতা সংচিতি (na zadní straně). Setrvačku s frekvencí 3 Hz vyvažují zlaté šroubky. Strojek v průměru měří 34,1 মিমি, na výšku včetně ruček 9,71 মিমি. Pohyb umožňuje 33 জন্মদান অমূল্য. Strojek se skládá z 257 součástek a má rezervu chodu úžasných 97 – 100 ঘন্টা. Safírový průhled v úzkém leštěném dýnku zve k pokochání se zdobeným strojkem.

Ručně šitý černý řemen z krokodýla spíná zlatá jazýčková spona.

K hodinkám patří ještě psací pero, nůž a přívěšek – ale o nich až příště.

লেখক পাঠ: তেল

ছবির উৎস: Spero Lucem

Pokud se vám aktualita líbila, let us দ্বারা, দয়া করে, মাধ্যমে "চাই" কল্পনা ফেসবুক পাতা. এটা আমাদের মূল্যবান মতামত দেয়, তোমাকে ধন্যবাদ!