Že Seiko vyrábí mimo jiné skvělé military hodinky, všichni samozřejmě víme. Dnes bych vám chtěla představit hodinky se zajímavým detailem – Seiko Prospex Field Watch SBDY003. Jejich vzhled je na military hodinky poněkud netradiční a navíc mají jednu zajímavou vychytávku. Chcete vědět jakou?

Asi jste zvyklí, že tool hodinky bývají barevné, s mohutným pouzdrem, otočnou lunetou a různými stupnicemi. Hodinky Seiko Prospex Field Watch SBDY003 sice patří do skupiny Prospex – tedy mezi „experty pro extrémní sporty“ – jak kolekci nazývá sama firma Seiko (do kolekce patří mimo jiné známé Marine Master Professional – „Tuna Can“), ale svým vzhledem hodně vybočují.

Průměr ocelového pouzdra, černěného PVD technologií, je 47 mm, s nožkami pak 50 mm. Jejich výška je 17,2 mm – za což ovšem může lupa. Některé hodinky mají malou lupu („kyklop“) pro lepší čitelnost data. Tyhle hodinky se s tím nepářou, mají lupu přes celý číselník. Kolem lupy je černá luneta s minutovou škálou. Lupa je upevněna kloubem na pozici „3“, korunka s typickým vroubkováním je posunuta na pozici „4“.

Podíváme-li se na opačnou stranu hodinek, najdeme pod šipkou tlačítko, které otevírá lupu. Nachází se mezi indexy 8 a 9, tvoří tak zajímavý detail na levé straně pouzdra.

Po odklopení lupy se můžeme pokochat pohledem na číselník, který je, dle mého názoru, mimořádně přehledný a jednoduchý. Podklad číselníku je rozdělen do dvou zón, vnější je zdobena jemnou soustřednou guiloché, vnitřní potom plastickým povrchem, který připomíná snad čokoládu. Poměrně velký zešikmený distanční kroužek nese bílé tištěné hodinové, minutové a vteřinové indexy. Na číselníku vynikají číselné idexy 3 – 6 – 9 – 12, které jsou plastické, nerezové a vyplněné luminiscenční vrstvou. Luminiscenční vrstvu obsahují také zbylé hodinové indexy v podobě opět plastických nerezových klínků. Taktéž ručky jsou vyplněné luminiscenční vrstvou, nerezová je ovšem pouze subtilní vteřinová ručka, je mírně protažená za osu a přibližně v půlce délky má rozšíření ve tvaru šipky. Hodinová i minutová ručka mají mečovitý tvar, jsou poměrně mohutné a mají matně šedý okraj. Číselník prolamuje ještě apertura pro jednoduchou datumku: bílá tištěná čísla na černém kotouči nenápadně vykukují na pozici „4:30“.

Spodní strana pouzdra je prakticky celá skleněná – jen poměrně tenký nerezový kroužek okolo nese v opisu obvyklé informace o hodinkách a nic neruší pohled na srdce hodinek, mechanický in-house kalibr Seiko 4R35. Ten má rezervu nátahu 41 hodin, možnost ručního natahování, 21.600 A/h (3 Hz) a jako komplikaci datumovku a hacking vteřinové ručky při seřizování. Vodotěsnost je udávána 100 m/10 atm, méně bych u tool hodinek ani neočekávala, navíc o firmě Seiko se ví, že deklarace vodotěsnosti na svých hodinkách myslí vážně.

Ocelový tah s překlápěcí sponou a neoprenovou extenzí je také černěný, u pouzdra má šířku 22 mm a u spony 20mm, doplňuje tak celkové elegantní a střízlivé vyznění hodinek. Ještě doplním váhu, ta je 192 gramů.

Na co se hodí lupa na hodinkách? Můžete s ní číst v mapě, prozkoumávat makrosvět, přečíst ta malá písmenka, co už na ně normálně nevidíte, nebo vám může zachránit život rozděláním ohně v nehostinné pustině. Hodinky Seiko Prospex Field Watch SBDY003 jsou elegantní, navíc odolné a zároveň hravé. Jen je škoda, že značka Seiko už nemá v nabídce a proto, pokud vás zaujaly, najdete je jen v bazarech a nejnižší cena se pohybuje kolem $370 USD.

Autor textu: limi

Zdroj fotografií: www.seikowatches.com

Jestli se vám aktualita líbila, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!