Firmu Zenith ani kapelu Rolling Stones asi nikomu představovat nemusím, švýcarský výrobce je na našich stránkách častým hostem a kapela „Kameny“ je známá i lidem, kteří se v rockové muzice úplně neorientují. A jak spolu tyhle dvě špičky ve svém oboru souvisí? Zajímavými hodinkami, které bych vám ráda představila v dnešní aktualitě.

A proč si vlastně Zenith vybral ke spolupráci zrovna kapelu Rolling Stones? Protože je stejně stará, jako jejich „vlajková loď “ kalibr El Primero – nejstarší automatický chronograf na světě. A protože Rolling Stones odehráli jeden z koncertů své letošní koncertní šňůry mimo jiné v Zurychu, byla ruka v rukávě a limitovaná edice hodinek brzy na světě.

Základem pro Zenit El Primero Rolling Stones je chrongraf El Primero Chronomaster 1969, který zase vznikl jako pocta onomu prvnímu chronografu s automatickým nátahem.

Jeho ocelové pouzdro má průměr 42 mm, výšku 14 mm a jeho povrch je upraven kartáčováním. Leštěná je tenká luneta a ovládací tlačítka chronografu na pozicích 2 a 4. Jednoduchá korunka je uprostřed a má podobu typickou pro Zenith, tedy mírně vypouklá s gravírovanou hvězdičkou.

Safírové sklíčko je rovné a samozřejmě s antireflexní úpravou. Bílý číselník je poměrně zaplněný, ale tak už to u chronografů bývá, u těchto hodinek je navíc ještě skeletonovaný průhledem na srdce strojku – setrvačku. Na distančním kroužku najdeme tachymetrickou stupnici, pod ní je minutová škála a pod ní ještě vteřinová. Hodinové indexy mají podobu plastických nerezových „rakviček“. Na pozici 3 je modrý subčíselník minutového čítače a na pozici 6 je šedý subčíselník hodinový, dozdobený symbolem skupiny Rolling Stones – vyplazeným jazykem. Malá vteřinovka v podobě vrtulky se téměř ztrácí na pozici 9. Ručky jsou z leštěné nerezové oceli, mají tvar meče a barevnou výplň – kromě centrální vteřinovky, která je červeně lakovaná a ukončená symbolicky hvězdičkou. Na číselníku ještě najdeme další hvězdičku, tentokrát v leštěné oceli a to u nápisu Zenith El Primero – na posledním volném místě – na pozici 1. Číselník je velmi pestrý, kromě již jmenovaných barev (nerezu, bílé, černé, červené, tmavě modré a šedé) se ještě objevuje fialová, zlatá a jasně modrá barva součástek kalibru. Celkově mi číselník přijde přeplácaný – ale to je daň za speciální edici.

Srdcem hodinek je in-house kalibr El Primero 4061, který se skládá z 282 částí (z toho je 31 ložiskových kamenů), rezervou nátahu neskutečných 50 hodin a disponuje frekvencí 36.000 A/h, tedy 5 Hz. Díky této rychlosti se zdá být pohyb vteřinové ručičky téměř plynulý a také stopky jsou velmi přesné, měří až do 1/10 vteřiny.

Obrázek dýnka této speciální edice jsem nikde nenašla (kibi – já ano), ovšem pokud bude stejná jako u původního vzoru, pak se rozměrným průhledem pod safírovým sklíčkem můžeme pokochat pohledem na rotor nátahu zdobenou ženevskými pruhy a výraznou černěnou hvězdou. U obou verzí je vodotěsnost 100 m/10 ATM, takže se v nich nemusíte vody bát. Hodinky doplňuje černý kožený řemínek z aligátora, doplněný signovanou ocelovou sponou.

Hodinek Zenit El Primero Rolling Stones bylo vyrobeno pouhých 250 kusů. Pro mě je fascinace mediálními hvězdami, ať už filmovými či hudebními, trochu nepochopitelná, ale pro někoho je možná životním snem vlastnit stejné hodinky, jako má Mick Jagger. A díky těmto hodinkám si jej možná splní.

Autor textu: limi

Zdroj fotografií: www.zenith-watches.com, Wikipedia, www.rollingstones.com

Jestli se vám aktualita líbila, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!