Nedávno se mi náhodou dostaly do ruky na fotografování hodinky Breitling Aeromarine Avenger Seawolf, tentokrát s pouzdrem z oceli. Jsou velmi podobné lehčí variantě, která má pouzdro vyrobené z titanu, ale pár rozdílů se přece jen najde.

I u ocelové varianty je pouzdro hodinek především mohutné, velmi mohutné, snad na samé hranici pohodlného nošení. Odpovídá to velmi vysoké vodotěsnosti pouzdra, výrobce udává údaj 3.000 metrů vodního sloupce, tedy 300 ATM, 10.000 stop! Průměr pouzdra bez korunky je 44 milimetrů, s korunkou 50 mm. „Lug to lug“ je to dokonce 54,5 mm, což odpovídá mohutným nožkám. A celková tloušťka vyrazí dech možná i vám, je to 18,3 mm. Materiálem pro výrobu byla nerezová ocel 316L. Povrchová úprava je dokončena broušením na všech plochách, jen boky jsou leštěné.

V pouzdře je zasazený automatický héliový ventil pro zajištění bezpečnosti hodinek i při saturačním potápění a následném pobytu v dekompresní komoře. Těžko říct, kolik majitelů to skutečně využije, ale ta možnost tu prostě je.

Mohutnosti pouzdra odpovídá i šroubovací korunka s výrazným ozubením – to umožňuje ovládání i v rukavicích, pokud by to bylo třeba. Korunka je velmi dobře kryta výstupky pouzdra.

Hodinky mají výraznou ocelovou lunetu s plasticky gravírovanou minutovou škálou, zvýrazněním 15 minutových intervalů a luminiscenčním bodem na pozici „60“. Otáčí se jednostranně proti pohybu hodinových ruček. Luneta není příliš ozubená, k otáčení slouží pouze čtyři výstupky po obvodě. Otáčení vyžaduje přiměřenou sílu, má aretaci ve 120 bodech.

V pouzdře je zasazeno samozřejmě safírové sklíčko s výraznou antireflexní modrou vrstvou z vnitřní i vnější strany. Průměr sklíčka je „jen“ 33 milimetrů, odpovídá to hledání poměru mezi čitelností a odolností proti vodnímu tlaku, i to přispívá k typickému vzhledu hodinek.

Číselník je modrý. No dobře, není, to jen výrazný antireflex barví černou barvu v některých úhlech. Po obvodu na vymezovacím kroužku i na vnějším okraji číselníku je tištěná minutová škála. Směrem k ručkám jsou pak výrazné hodinové indexy – a zde je změna proti titanové variantě, indexy na pozici „12“, „6“ a „9“ jsou plastické kovové místo číselných. Index na pozici „3“ nahrazuje výrazně orámovaná datová apertura. Datový kotouč je bílý s poměrně tenkým černým tiskem. Plastické kovové lesklé logo doplňuje množství tištěných údajů o hodinkách, je tu zdůrazněna výjimečná vodotěsnost pouzdra i použití přesného chronometrického kalibru. Číselník je sice „ukecaný“, ale i tak dobře přehledný.

Jednoduché ocelové ručky jsou vyleštěné do vysokého lesku. Hodinová a minutová mají jednoduchý tvar „obušku“ (bâton), obě mají samozřejmě luminiscenční výplň bílé barvy. Luminiscenci najdeme i na tenké lesklé sekundové ručce s výrazným červeným terčíkem na konci. Čitelnosti vážně nelze vytknout vůbec nic.

Čitelnost ruček i indexů je skvělá i za šera nebo ve tmě, ostatně podívejte sami na ukázku luminiscence (Super LumiNova).

V hodinkách je švýcarský mechanický kalibr s automatickým nátahem – značený je Cal 17. Základem pro něj je znovu kalibr ETA 2824-2 s COSC certifikací přesnosti chodu. Tak jen krátce, rezerva nátahu cca 40 hodin, frekvence setrvačky 4 Hz (28.800 A/h), ochrana Incabloc, 21 ložiskových kamenů. Fotografie je jen orientační, dýnko jsem samozřejmě z hodinek nesundával.

Archimede Arcadia

Oblé ocelové dýnko je zašroubované do pouzdra. Je leštěné a nošení je na něm trochu vidět, při odložení se otírá o ocelový tah. Kromě „nezbytných“ technických údajů je i zde plastické logo značky – okřídlená kotva s velkým „B“. Na zápěstí sedí skvěle.

A skvělý je i tah (bracelet) z článků z nerezové oceli (včetně koncovek) s typickým „šikmým“ vzhledem (Professional II). Jednotlivé články jsou sešroubovány, úprava délky je otázkou chvilky. K tahu patří i ocelová signovaná spona s pojistkou proti otevření. I při zkrácené délce mi ukázala váha u hodinek s tahem hodnotu 230 gramů. Ano, tyto hodinky se opravdu pronesou.

Co dál napsat? Slogan „Breitling – nástroj pro profesionály“ rozhodně není jen okřídlené rčení a tyto tool hodinky vystihuje velmi dobře. Jejich mohutnost je vážně impozantní a snad je ani nemohu doporučit pro tenčí ručky. Vzhledem k jejich hmotnosti bych já osobně dal přednost titanové variantě, ale musím přiznat, že i ocelová má své kouzlo. Cena nových je okolo $4.000 USD a svou cenu si drží dobře, za nošené hodinky dáte okolo $3.000 USD. Jen připomenu, že se jedná o často padělaný model a nákup nebo alespoň kontrola u autorizovaného prodejce by měla být samozřejmostí.

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme G.

Jestli se vám hodinky líbí, nezapomeňte nám dát, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás velmi cenná zpětná vazba, děkujeme.