Švýcarská firma Omega je už po mnoho desítek let zavedena na světových trzích jako výrobce kvalitních a esteticky velmi uspokojivých hodinek. Je tomu tak i teď. Jak ale vypadala produkce značky Omega v první polovině padesátých let? Díky tomu, že se nám dostalo možnosti nafotit hodinky Omega Geneve z roku 1953, máme dnes jedinečnou možnost vydat se proti proudu času.

Technické údaje:

Pouzdro hodinek má průměr 34 milimetrů a je pravděpodobně zlacené – neměli jsme bohužel možnost hodinky otevřít a podívat se po puncovních značkách. Omega vyráběla model Geneve jak se zlatým, zlaceným či nerezovým pouzdrem. Výška hodinek je 8,5 mm, což je skvělá hodnota a hodinky velmi lehce vklouznou i pod velmi těsnou manžetu košile. Řemínek hodinek je samozřejmě kožený a široký 18 mm, směrem ke sponě se zužuje na 16,5 mm. Dýnko hodinek je nacvakávací a o vodotěsnosti si tedy můžete nechat jen zdát.

Strojek hodinek nese označení cal. 268. Jedná se o kalibr s průměrem 30 mm, který byl doslova a to písmene tahounem značky Omega po mnoho let a vyráběl se od roku 1939 do roku 1963 v mnoha variantách. Strojek má ruční nátah, 17 ložiskových kamenů, rezervu chodu slušných 43 hodin a frekvenci setrvačky 18000 kmitů/hod (2,5 Hz). Strojky jsou známé svojí spolehlivostí. Od roku 1943 byly vybaveny i nárazuvzdornou setrvačkou, která u jiných výrobců v té době zdaleka nebyla standardem.

Strojek poskytuje pouze zobrazení času pomocí hodinové, minutové a malé sekundové ručky.

Moje dojmy z hodinek:

Osobně považuji období těsně před druhou světovou válkou do konce 60. let za vrcholnou dobu designu náramkových hodinek. Zrovna modelová řada Omega Geneve je toho nejlepším důkazem. Kulaté a velmi dobře tvarované pouzdro výborně sedí na ruce. Hodinky jsou i po více než 60 letech ve velmi dobrém stavu. Pouzdro nejeví žádné známky nošení. Pomáhá i nerezové dýnko. Signovaná korunka je třešničkou na dortu.

Číselník hodinek je světlý a velmi jednoduchý. Plastické zlaté indexy dávají číselníku hloubku. Malá sekundová ručka na pozici 6 spíše slouží jako indikátor toho, že jsou hodinky v chodu. Dokonce i logo značky Omega je plastické a provedeno ve zlatě. Ručky mají elegantní tvar, který připomíná čepel dýky, a dobře ladí s hodinovými indexy.

Hodinky tohoto typu jsou velmi dobrou volbou, pokud chcete hodinky pro občasné nošení, například k obleku. Mnoho lidí nenosí oblek příliš často a kupovat si nové hodinky jen na nošení několik dní v roce by bylo asi zbytečné.

Několik slov závěrem:

Kvalitní vintage hodinky jsou velmi dobrou volbou pro každého, kdo by si rád dopřál dobrou značku jako je Omega, ale nerad by platil cenu nových hodinek. Ze zkušenosti vím, že ocelové modely značky Omega z šedesátých let se v dobrém stavu pochybují plus minus kolem 15.000,- Kč, což není zas tak mnoho. Osobně podobné hodinky doporučil již spoustě lidí, kteří s omezeným rozpočtem sháněli hodinky dobré značky na nošení především k obleku (suit). Hodinky mají jednoduchý strojek s ručním nátahem, který při správném servisu přežije několik lidských životů.

A RETRO je IN!

Autor textu: Tadeáš Táda Plachý

Autor fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Jestli se vám hodinky líbily, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!