Dnes bych vás ráda seznámila se speciální kolekcí hodinek Montblanc s názvem Star Special Edition Carpe Diem, kterou široká veřejnost mohla poprvé uvidět loni na podzim v Hong Kongu na výstavě Watches & Wonders. Okřídlené „Carpe Diem“ římského básníka Horatia se nejčastěji překládá jako „Užívej dne“ ve smyslu „využij každý moment, protože čas neúprosně běží vpřed“. Jak si značka Montblanc představuje užívání si ve spojení s časem, se podívejme teď.

Speciální edice čítá celkem čtyři modely. Na předchozí fotografii se pokochejte první dvojicí – při podrobnějším zkoumání zjistíte stejně jako já, že jediným rozdílem je náramek. Pro lepší představu přidám trochu informací.

Leštěné nerezové pouzdro (průměr 39 mm, výška 9,95 mm) skrývá mechanický kalibr MB 4810/409, který má automatický nátah, 25 ložiskových kamenů, frekvenci setrvačky 28.800 A/h (4 Hz) a rezervu chodu přibližně 42 hodin. Nerezová korunka je zdobená Montblanc logem, které je vyrobené z luxusní pryskyřice. Číselník v jemně pastelovém tónu má ve středu nepřehlédnutelnou guilloché, černé římské indexy a datumovku na pozici 3. Ocelové ručky tvaru feuille jsou modřené, vteřinovou zdůrazňuje červená barva a logo hvězdičky na konci. Safírové sklíčko je mírně klenuté s antireflexní vrstvou. Nerezové dýnko se safírovým průhledem drží u pouzdra 6 drobných šroubků. Jen pro pořádek doplním, že vodotěsnost členů čtveřice odpovídá předpokládanému použití a byla stanovena na 3 ATM.

Pokud dáváte přednost pro značku typické jednoduché eleganci, nečekejte a zvolte tuto variantu s komplikací datum a vyberte si mezi nerezovým tahem (referenční číslo 111090) nebo černým aligátořím řemenem (referenční číslo 110705). Oba doplňuje trojitá nerezová překlápěcí spona.

Hodinky s referenčním číslem 110703 mají mírně větší pouzdro s průměrem 42 mm a výškou 12,17 mm. I v tomto případě je materiálem nerezová ocel s konečnou úpravou leštěním. Protože si jsou všichni sourozenci v kolekci podobní jako vejce vejci, při popisu korunky, číselníku, ruček a dýnka bych pouze opakovala údaje uvedené u prvního. Jednoduše řečeno, rozdíly hledejte především na číselníku, kde konkrétně u tohoto modelu na pozici 12 přibyla apertura se dnem v týdnu a měsícem. Datumovka se přesunula na vnitřní lunetu, korekce data se provádí ručně korunkou. Pozici 6 obsadila komplikace měsíční fáze.

S ohledem na funkce v pouzdře tiká úplně jiný kalibr. Je to mechanický strojek MB 4810/912 s automatickým nátahem, 25 ložiskovými kameny, frekvencí setrvačky 4 Hz a rezervou chodu 42 hodin.

I zde byla na výrobu řemene použitá kůže aligátora černé barvy v kombinaci s trojitou nerezovou překlápěcí sponou.

Posledním v řadě je model Star Special Edition Carpe Diem s referenčním číslem 110704, který kombinuje sportovní komplikaci chronograf s druhou časovou zónou a tradiční datumovkou. Pouzdro si ponechalo průměr 42 mm, ale povyrostlo až na 14,72 mm tloušťky. Na rozdíl od předchozích má číselník jasně bílou barvu, na níž kontrastují černé číslice škály GMT na vnitřní lunetě, plastické subčíselníky chronografu (30 minutový čítač – pozice 12, mimostředná vteřinovka – pozice 9, 12 hodinový čítač – pozice 6) a datové okénko na pozici 3. Tyto funkce poskytuje mechanický kalibr MB 4810/503, který má automatický nátah, 25 rubínů, frekvenci setrvačky 4 Hz a rezervu chodu přibližně 46 hodin. Také hodinky 110704 na ruce drží černý aligátoří řemen s překlápěcí sponou.

Dnes je to věru těžké vybírání, že? Ať už vaše volba padne na prostou eleganci pastelového číselníku nebo vás uspokojí pouze chronograf, jsem přesvědčená, že spokojeni budou všichni, kdož si oblíbili svébytný styl hodinek Montblanc nošených převážně k obleku.

Autor textu: Olie

Zdroj fotografií: Montblanc

Jestli se vám hodinky líbily, nezapomeňte nám dát, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás velmi cenná zpětná vazba, děkujeme.