Dnes bych vám rád krátce představil snad nejhezčí hodinky se značkou Officine Panerai, které jsem za poslední dobu viděl. Jsou to Officine Panerai Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Ceramica Special Edition (PAM00508) a já si myslím, že se v nich dokonale spojuje to nejlepší z tradice této značky s moderními materiály a technologií. Ano, tyhle hodinky bych mohl bez výhrad nosit.

Pouzdro o průměru 47 milimetrů je v tomto případě vyrobeno z černé matné keramiky, konkrétně se jedná o oxid zirkonu (ZrO2). O tomto materiálu jsme už několikrát psali, tak pro vás nebude překvapením, že jeho hlavní výhodou je tvrdost, která asi pětkrát překračuje tvrdost obvyklé nerezové oceli. Hodinky si tak po dlouhé roky zachovávají svůj vzhled a stále vypadají jako nové. Nevýhodou může být křehkost tohoto materiálu v případě pádů na tvrdou podlahu. Pouzdro na boku doplňuje obvyklý (a patentovaný) můstek fixace korunky proti vytažení pod vodou. I tento můstek je vyroben z keramického materiálu. Povrchová úprava je dokončena do matného vzhledu pískováním. Jestli vás zajímají detaily výroby, najdete na stránkách www.panerai.com.

Z keramiky je nezvykle vyrobena i černá otočná (jedním směrem) luneta s fixací v 60 bodech. Důležité body jsou na ní vyznačeny plasticky a minutová škála do 15 minut navíc minutovými indexy v barvě doplňků číselníku.

V pouzdře najdeme zasazené nezvykle silné (4 mm) safírové sklíčko, jemně klenuté a s antireflexní vrstvou. I díky tomu výrobce garantuje vodotěsnost do 300 metrů vodního sloupce.

Černý matný číselník v tomto případě není vyroben technologií „sandwich“, luminiscenční (Super – LumiNova ®) hodinové indexy jsou plastické a připevněné na číselník shora. Kromě obvyklých nápisů na něm najdeme nenápadnou datovou aperturu – velmi oceňuji černý datový kotouč s inverzním tiskem data ve stejné „vintage“ barvě, jako mají indexy a luminiscenční výplň částečně skeletonových ruček a luminiscenčního bodu na lunetě. Sekundová ručka ve svém plastickém subčíselníku opticky vyvažuje mohutnou ochranu korunky. Co se týká estetiky, zpracování i čitelnosti, myslím, že číselníku a ručkám není co vytknout.

V těchto hodinkách je samozřejmě in-house Panerai P.9000, je to mechanický kalibr s automatickým nátahem. Dvojice pérovníků mu zajišťuje provoz po dobu 3 dní. V průměru 13¾ lignes a tloušťce 7,9 milimetrů je natěsnáno 197 součástek, z toho 28 ložiskových kamenů. Setrvačka ze slitiny Glucydur® má frekvenci pohybu 4 Hz (28800 A/h) a Incabloc® ochranu proti poškození nárazem. Jeho komplikace (funkce) vidíte na číselníku – kromě zobrazení času ještě zobrazení data. Líbí se mi jeho decentní zdobení broušením a gravírováním, pěkné jsou i modřené šroubky u můstku setrvačky. Bohužel tímto pohledem se bude kochat jen majitelův hodinář, kalibr je ukrytý pod pevným dýnkem bez průhledu.

Dýnko je titanové matné s obvyklými gravírovanými nápisy. Historii bojových plavců s miniponorkami (SLC) připomíná stylizovaná podoba jejich „živého torpéda“ i s osádkou uprostřed dýnka.

Na hodinkách je moc pěkný „vintage“ rozpraskaný řemen šedé barvy s obvyklou výraznou titanovou sponou. Podobný řemen se značkou Panatime jsem před časem měl a vypadal opravdu moc pěkně. Věřím, že i majitelé těchto hodinek propadnou hromadění krásných a nezvyklých řemenů, pokaždé tak hodinky dostanou trochu jinou podobu.

Co dodat? Mně se hodinky moc líbí, kdybych na ně měl, neváhám a koupím si je. Bohužel pro svou cenu – $17500 USD – jsou pro mne nedosažitelné. Jestli na ně máte, neváhejte a kupte si je!

Autor textu: 🙂 kibi

Zdroj fotografií: panerai.com

Jestli se vám hodinky líbily, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!