Dnes bych vám rád krátce představil další hodinky se značkou Zenith. Jsou to Zenith Port Royal Open El Primero, edice hodinek s hranatým pouzdrem. Vzhled mají vysoce moderní a navíc v nich tiká osvědčený kalibr ElPrimero. Pojďme se na ně podívat.

Pouzdro těchto hodinek je ocelové. Povrchová úprava je dokončena výrazným broušením na všech plochách. Líbí se mi to, hodinky nevypadají příliš „pouťově“. U hranatých hodinek hrají rozměry většinou velmi důležitou roli. V tomto případě mají výrazné proporce, byť to tak zprvu nevypadá, rozměry jsou 36 × 40 milimetrů bez korunky, 40 × 40 mm s korunkou. Lug to lug jsem naměřil 51 mm, tloušťku přijatelných 14 mm.

Tyto hodinky nemají přílišné sportovní ambice, vodotěsnost pouzdra výrobce garantuje jen 5 ATM. Co přesně to znamená, si můžete přečíst ve specializovaném článku.

Výraznou korunku ozdobenou firemní pěticípou hvězdičkou obklopují dvě tlačítka chronografu, ta jsou hranatá, jiná si k tomuto typu pouzdra ani neumím představit. Pokud mohu posoudit technickou stránku, tak ovládací síly i ovládání je bezchybné. A myslím, že nic nelze vytknout ani proporcím korunky a tlačítek, pouzdro krásně dotvářejí.

Hranatá broušená luneta pevně drží klenuté safírové sklíčko. Jeho rozměry vás možná překvapí, měří celých 28 × 32 milimetrů. Najdeme na něm samozřejmě antireflexní vrstvu s modrým odstínem. A vypadá to pěkně, moc pěkně!

Černý číselník je rozdělen do několika samostatných polí, na první pohled působí snad až zmateným dojmem. Rozhodně na něm nepřehlédnete neobvykle hranatý otvor s průhledem na pohybující se setrvačku. V tomto provedení jsem to viděl zatím poprvé. Navíc zde otvorem prostupuje osička s třílistou „ručkou“ permanentní sekundové ručky. Hodinové indexy jsou natištěny stříbrnou barvou rozmáchlým fontem přímo na číselník, na pozici „12“ a „6“ je nahrazuje plastický kovový index ve tvaru trojúhelníku. V horní části číselníku pod hvězdičkou loga značky najdeme v hranaté rovné plošce ozdobným fontem název značky a připomenutí slavného kalibru ElPrimero. Spodní část ovládla kruhová výseč – ta je škálou pro určení rezervy nátahu. Zbývá levá strana číselníku, zde je vlastně nenápadný minutový sčítač chronografu s podrobnou škálou do 30 minut. Využití těchto hodinek jako chronografu je tedy naprosto reálně možné. Zbytek plochy číselníku se přizpůsobuje hranatému designu hodinek a je rozdělen do pravidelných obdélníků a ty jsou dále členěny jemnou svislou guilloché. Na číselníku nikde neruší zobrazení data, jakkoliv praktické by to pro majitele možná mohlo být.

Viděl jsem fotografie stejného modelu s bílým číselníkem, ale černý je rozhodně výraznější a hodinkám s pouzdrem z oceli určitě sluší víc. Pouzdru ze zlata zase sluší víc bílý číselník. Cena hodinek je v tom případě téměř 3× vyšší.

Ručky s výrazným hrotem nějak neumím zařadit. Faktem zůstává, že jsou výrazné a dobře čitelné a to včetně centrální sekundové ručky a ručky sčítače chronografu. Trochu překvapivá je zlatá ručka ukazatele rezervy nátahu. Ale i toto oživení není samoúčelné a přispívá k rychlé orientaci na číselníku.

Luminiscenci indexů nebo ruček byste hledali asi marně, není tu. U hodinek pro formální využití bych ji ani nečekal, ale na druhou stranu by to zvýšilo možnosti praktického využití těchto hodinek.

V hodinkách je mechanický kalibr s automatickým nátahem, je to in-house Zenith 4021. Kromě zobrazení času vám dopřeje i komplikace chronografu a zobrazení rezervy nátahu. Rezerva je mimochodem nadstandardních cca 50 hodin. Možná už víte, že frekvence setrvačky je 5 Hz (36000 A/h), ano, kalibr je schopný měřit časové intervaly s přesností na 1/10 sekundy. Skládá se z 248 dílů, z toho je 39 ložiskových kamenů. Zdobení kalibru je úměrné zdobnosti celých hodinek, nechybí zde ani tepelně modřené šroubky, perličkování základní desky, zlacené gravírování a plastické gravírování závaží automatického nátahu. Kalibry ElPrimero mají obvykle pověst odolných a přesných strojků, myslím, že tomu tak bude i v tomto případě.

Kalibr kryje hranaté dýnko s pečlivě vyleštěnými a zaoblenými hranami. Samotná plocha dýnka je pak stejně kartáčovaná, jako zbytek pouzdra. Kulatý safírový průhled vám dopřeje snad dostatečný průhled na kalibr ElPrimero, průhled vroubí několik popisků. Pouzdro je s dýnkem pevně spojeno čtyřmi šroubky.

Na hodinkách je luxusní černý kožený řemen z kůže aligátora, rozměry jsou přiměřené pouzdru – 22 milimetrů u pouzdra, 18 mm u spony, tloušťka 5,5 mm. Na řemenu je krásná ocelová překlápěcí spona signovaná pěticípou hvězdičkou. I s řemenem mají hodinky nezanedbatelných 133 gramů.

Jak jsem si už kdysi povzdechl, hranaté hodinky mi (prý) nesluší, občas je mi to vážně líto. Zrovna v tomhle případě mne to mrzí. Toto jsou výrazné hodinky s moderními rysy a jako doplněk formálního nebo casual oblečení jim vážně není co vytknout. Pokud vás zaujaly, snadno je najdete podle referenčního označení (03.0550.4021), ale shánět se vám možná nebudou zrovna snadno. I tento recenzovaný kus je už prodaný. Jak je vidět, retail cenovka okolo $8700 USD není překážkou.

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme Klenotnictví Dušák – Arkády.

Jestli se vám hodinky líbily, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!