Dva přátelé z dětství Bruno Belamich (Bell) a Carlos A. Rosillo (Ross) značku začali formovat v roce 1993. Hodinky Bell & Ross jsou od samého vzniku manufaktury známé velkými pouzdry, výraznými a snadno čitelnými číselníky, a inovativními materiály. Prvním modelem, jehož design se inspiroval palubním radarem v kokpitu letadla, byly hodinky BR 01-92 RADAR v omezené sérii 500 kusů. Charakterizovalo je 46 mm velké pouzdro černěné PVD. V roce 2011 na trh vstoupily hodinky o 4 mm menší – dnešní recenzované Bell & Ross BR 03-92 RADAR.

S popisem pouzdra nebudu mít mnoho práce. Je typicky hranaté se zaoblenými hranami, vyrobené z nerezové oceli 316L černěné matným PVD. A rozměry? 42 × 42 mm bez korunky, 45,5 mm s korunkou, 51,5 mm lug-to-lug a 10 mm výška. Zmenšení hodinkám rozhodně prospělo, jsou tak nositelné pro mnohem více majitelů. Výšku považuji za velmi malou na to, že je uvnitř pouzdra mechanický kalibr s automatickým nátahem. Stěžejky v krátkých nožkách drží pásek s typickým výřezem. I v nejmenším přiblížení si všimnete, že každému detailu pouzdra byla věnována maximální péče. Ačkoli korunka není šroubovací, je pouzdro vodotěsné až do 100 metrů.

Na ruce působí – jako kdyby tam byly odjakživa. Vzhledem k výtečným vlastnostem bych se nebála je nazvat hodinkami pro stálé nošení.

Drobná vroubkovaná korunka je také vyrobená z černěné nerezové oceli. Není šroubovací do pouzdra a zdobí ji plastické gravírované „Ampersand“ logo.

Luneta vystupuje nad rovinu pouzdra a je do ní vsazené kulaté safírové sklíčko. Má průměr 38 mm a antireflexní potah. Zrak ihned upoutá výrazný motiv radaru. Je natištěný z vnitřní strany a znázorňuje hodinovou a minutovou škálu, které v centru spojuje vytištěné logo.

Matný černý číselník tvoří tři koncentrické otočné disky s třemi baton indikátory v komplementárních barvách. Vnější červený udává hodiny, střední žlutý zobrazuje minuty a vnitřní zelený znázorňuje vteřiny. A to je vše, co se na číselníku nachází. Pověstná jednoduchost a čitelnost je zde dotažená k dokonalosti.

Detail číselníku prozradí vynikající zpracování a plasticitu ukazatelů.

Jak je číselník přehledný za světla, tak ani za tmy nebudete mít s odečtem času nejmenší problém. Každá „ručka“ má totiž stále stejnou barvu a za sníženého osvětlení je ještě intenzívnější.

Mechanický kalibr s automatickým nátahem ETA 2892-A2 je mírně upravený, aby místo ruček poháněl disky. Technické vlastnosti mu zůstaly – průměr 11½ pařížských linek, regulační systém ETACHRON, frekvence setrvačky 4 Hz (28800 A/h), 21 ložiskových rubínů a rezerva chodu 42 hodin. Rotor je uložený v kuličkovém ložisku. Při seřizování se zastaví vteřinová ručka (hacking). Má funkce hodiny, minuty, vteřiny a datum – zobrazení data zde není využité. Strojek kryje pevné dýnko, takže vám nabídnu nikoli reálnou podobu, ale pouze tovární fotografii.

zdroj: ETA SA

Ploché dýnko s krátkými nožkami skvěle sedí na zápěstí. Jeho plochu vyplňují gravírované informace o hodinkách, logo a nezbytné upozornění, abyste ten malý šroubek určitě nešroubovali ven. Pokaždé mi to nedá a vzpomenu si na pohádku o princi se šroubkem v pupíku. Hodinky by dopadly jinak, museli byste navštívit mistra hodináře.

Černý gumový řemínek má u pouzdra atypický tvar, podle něj hodinky Bell & Ross okamžitě poznáte. Rozteč nožek je 24 mm, ale celková šířka řemene v tomto místě je 32 mm. Směrem k nerezové černěné signované sponě se zužuje na 24 mm. Tloušťka je 3,5 mm. Pokud vám připojený náramek nevyhovuje a chcete zachovat originální vzhled hodinek, jste odkázáni na nabídku pásků Bell & Ross pro řadu BR 03-92. Ale i kožené řemínky nebo velcro strapy jsou perfektní a hodinkám vtisknou zase novou podobu. Hodinky s gumovým řemínkem váží 143 gramů.

Hodinky Bell & Ross mám moc ráda pro čistý nadčasový vzhled, kvalitní provedení a příkladnou čitelnost číselníku. Nejsem sice fanouškem vojensky zaměřených hodinek, ale u této značky ráda udělám výjimku. Dovedu si je představit při každodenním nošení, k neformálnímu a možná i formálnímu oblečení. Jsou totiž natolik unikátní, že vám každý promine výrazný design leteckého přístroje. Materiál a povrchová úprava pouzdra jsou zárukou minimálních stop nošení. Kulatý číselník zjemňuje hrany pouzdra a hodinky tak posouvá do skupiny casual hodinek. Za jedinou nevýhodu považuji nutnost používání originálních náramků, ale i mezi nimi si určitě vyberete. Ať už jste fanouškem značky, sběratelem nebo máte rádi vojenské hodinky, s Bell & Ross BR 03-92 RADAR nešlápnete vedle. Mají referenční číslo BR03-92-SR a stojí 86.400 CZK.

Autor textu: Olie

Autor fotografií: 🙂 kibi a ETA SA

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme Bell & Ross butiku.

Jestli se vám hodinky líbily, nezapomeňte nám dát, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás velmi cenná zpětná vazba, děkujeme.