Že mají odolné hodinky Traser v oblibě příslušníci speciálních jednotek a příznivci extrémních outdoorových akcí, už z našich recenzí jistě víte. Výrobce je z pochopitelných důvodů osazuje švýcarskými bateriovými strojky, předpokládá se u nich vyšší odolnost, než u mechanických kalibrů. To jsem si myslela až do doby, než jsem začala psát tuto recenzi. Čekalo na mne velké překvapení – pod pevným dýnkem těchto hodinek se ukrývá automatický kalibr! Chcete vědět víc? Recenze hodinek Traser P6600 Automatic Pro je tu pro vás.

Dvojité pouzdro se skládá z vnitřní ocelové části a vnější skeletonové plastové. Plast vyztužují skleněná vlákna, která mu dodávají odolnost. Plast má matný povrch, eliminují se tak nežádoucí odlesky. Naměřila jsem průměr 45 mm bez korunky, 48 mm s korunkou a výšku 12,5 mm. Rozteč nožek je 22 mm. I když má pouzdro trochu mohutnější rozměry, plast ho hodně odlehčil, displej váhy ukázal hodnotu jen 110 gramů. Hodinky jsem vážila na standardním látkovém strapu, na gumovém/silikonovém řemenu bude hmotnost samozřejmě trochu vyšší. Vodotěsností 300 metrů (990 ft/435 psi), která odpovídá normě Type 6 MIL-G, převyšují mnoho jiných modelů nejen této značky.

Účelné prořezávání plastového pouzdra si prohlédněte na detailní fotografii. Kromě zamezení odlesků a snížení hmotnosti ještě dokáže částečně tlumit případné nárazy.

Černěná šroubovací korunka je plně zanořená do plastového pouzdra, které ji výborně chrání. Nechybí známé logo výrobce – H3.

Jednostranně otočná nerezová luneta je také černěná PVD, malý kovový terčík na pozici 12 zeleně zvýrazňuje luminiscenční bod. Vidíte tu i vy možnou souvislost se zvýrazněnými mířidly na zbraních? Bíle vytištěnou potápěčskou stupnici 0-60 můžete použít pro odpočet doby potopení nebo třeba trvání rozcvičky či doby jízdy… omezeni jste jen svou fantazií.

Rovné safírové sklíčko odolné proti poškrábání je zapuštěné přibližně v rovině lunety. Kromě ochrany před poškozením se tak vyloučí většina z případných odlesků. Průměr sklíčka je o 10 mm menší než průměr pouzdra – tedy 35 mm.

Matný černý číselník má několik vrstev, jak jste se mohli dočíst třeba v recenzi Traser H3 Professional Red Sniper. Nebudu vás tedy zatěžovat dlouhým popisem. Vnitřní kroužek nese stupnici 1-12 s hodinovými arabskými indexy, pod ním se nachází typická vojenská škála 13-24. Každý index zvýrazňuje trubička s plynným tritiem, na pozicích 1-11 kapsle světélkuje zeleně, pozice 12 svítí oranžově. Příjemný kontrast černého číselníku a bílého tisku narušuje na pozici 3 datové okénko s bílým věncem a černým tiskem. Myslím, že vhodnější by byl černý kotouč a bílý tisk, stejně jako v Traser H3 P6600 Sand. Přesto podmínku výborné čitelnosti číselník splňuje na výbornou.

Částečně skeletonizované bíle lakované ručky ve tmě zeleně světélkují pomocí trubiček s plynným H3. Na vteřinové ručce skleněnou kapsli nehledejte. Odečet času je rychlý a perfektní v každé vteřině.

O luminiscenci jsem se zmínila výše, zde si můžete prohlédnout její barvy a intenzitu. Technologie trigalight® luminiscence firmy mb-microtec nezávisí na vnějším zdroji světla, není tedy nutné kapsle nejdříve vystavit světlu jako běžné luminiscenční barvy. Sice není tak silná jako Superluminova na potápěčských hodinkách, ale svítí stále a vydrží o trochu víc než 10 let. Poločas rozpadu plynného tritia H3 je totiž 12,5 roku, po uplynutí této doby se objem H3 v trubičkách sníží na polovinu. Aby majitel mohl snadno zjistit, kolik let ještě zbývá do poločasu rozpadu, bývalo na dýnku vyryté datum výroby. Zda je i tady, se dozvíte o kousek dál. Mohu potvrdit, že tato kosmická technologie je pro využití hodinek ve tmě asi tou nejlepší možnou volbou.

Mechanický kalibr s automatickým nátahem ETA 2824-2 EL, tedy stupně Elaboré, pohání komplikace hodiny, minuty, vteřiny a datum. Vyčerpávající informace ke strojku naleznete v tomto článku. Stejný kalibr ve svém nitru ukrývají hodinky Traser H3 Classic Automatic Master a využívá ho také mnoho jiných značek nejen švýcarských.

Ocelové ploché matné dýnko se šroubuje do pouzdra. Po obvodu jsou gravírované informace o hodinkách, bohužel datum výroby zde nenajdeme. Na zápěstí sedí dýnko skvěle, hodinky se nosí velmi pohodlně.

Hodinky jsme fotografovali na černém gumovém náramku, spojeném signovanou kartáčovanou nerezovou jazýčkovou sponou. Při koupi si ale můžete vybrat. Další variantou je látkový NATO strap, silikonový řemínek s jazýčkovou sponou a silikonový řemínek s překlápěcí sponou a bezpečnostní pojistkou. Všechny jsou černé a mají identickou šířku 22 mm. Já osobně se přimlouvám za variantu látkového NATO strapu, ale do vody bude ještě vhodnější silikonový řemínek. Možná bude nejlepší volbou pořídit si je všechny? O kvalitu provedení nemusíte mít obavy v žádném z těchto případů.

Švýcarské hodinky značky Traser vynikají skvělou čitelností po tmě i za denního světla. Robustní hodinky splňují přísné armádní specifikace a jsou součástí výstroje mnoha jednotek. Najdete je ale také na zápěstích mnoha odvážných horolezců či jiných příznivců adrenalinových sportů, probíhajících venku v přírodě. A tyto hodinky jsou vhodné navíc i pro náročné profesionální využití ve vodním světě.

Potřebujete praktické hodinky, které vydrží trochu tvrdší zacházení, za každé situace rychle odečtete čas a nebudou přítěží na vaší ruce? Řešením jsou military modely značky Traser, ať už s bateriovým nebo mechanickým strojkem. Jedná se o spolehlivé a pracovité dříče, na kterých takřka nepoznáte, jaká dobrodružství jste spolu prožili.

Nové Traser H3 P6600 Automatic Professional běžně zakoupíte za přibližně 19.000 Kč. Dnešní recenzovaný kus nabízí současný (první) majitel za 13.000 Kč k prodeji. Líbí se vám a chcete je? Napište mi na olga(dot)vlachova(at)photowatches(dot)eu a já vám ráda zprostředkuji kontakt.

Autor textu: Olie

Autor fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme KerberosTactical.cz.

Jestli se vám recenze líbila, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!