Ikonické hodinky Omega Speedmaster „Moonwatch“ asi ani pro vás nebudou žádným překvapením. Velmi podrobně se jimi zabýval Táda ve své skvělé recenzi spokojeného uživatele. Přesto možná i vás překvapí provedení číselníku této limitní edice. Vzniklo v ní jen 1975 kusů pro celý svět, později zjistíme, proč zrovna tento neobvyklý počet. S hodinkami jsme se mohli seznámit podrobně a mohu říci, že to bylo velmi příjemné seznámení. Jsem ve velkém pokušení tyto hodinky zařadit do svého „wish listu“. V čem se vlastně liší od jiných provedení?

Hodinkové pouzdro je ocelové (ocel 316L), i zde je nenápadnou asymetričností skryta funkční ochrana korunky a tlačítek. Průměr pouzdra je 42 milimetrů, s korunkou a tlačítky je to 43,5 – i z toho je možné usoudit, že provedení ochrany pouzdra se vážně povedlo. „Lug to lug“ rozměr pouzdra je 48 mm a tloušťka pouzdra je překvapivě pouze 14 milimetrů. Tuto hodnotu můžeme najit u mnoha hodinek, které nejsou vybaveny komplikací chronografu. Typický kalibr pro chronografy ETA 7750 většinou pár milimetrů přidá, zde je ale tenčí in-house kalibr Omega 1861.

Vodotěsnost pouzdra výrobce stanovil na 50 metrů vodního sloupce. Pro praktické využití to jistě postačí a pro potápění si prostě kupte raději jiné vhodnější hodinky.

Korunka signovaná logem značky (Ω) není šroubovací, ostatně to asi ani nikdo nepředpokládá. Její částečné zapuštění do pouzdra podle některých majitelů trochu ztěžuje ruční nátah hodinek. Já osobně bych jí to při natahování rád odpustil. Korunka je leštěná stejně jako tlačítka chronografu s tradičním rozmístěním a funkcí.

Pevná luneta obsahuje vložku s tachymetrickou stupnicí. Už v recenzi svých hodinek Táda přesně popsal její praktické využití, jestli vás to zajímá, můžete si to přečíst zde.

Sklíčko tohoto modelu tvarem odpovídá svému historickému vzoru, není z plastu (Hesalit), ale je safírové, prakticky ho nelze poškrábat. Průměr jsem naměřil 33 mm, po obou stranách má nanesenu antireflexní vrstvu. I to nám usnadňuje krystalicky jasný pohled na každý detail číselníku.

Rozvržení číselníku není žádnou novinkou, je funkční a čitelné už od svého zrodu a není důvod na něm něco měnit. Subčíselníky v pozicích „3-6-9“ zobrazují minutový a hodinový sčítač, ten poslední pak škálu vteřin permanentně pohyblivé vteřinové ručky. Táda by měl radost, na číselníku nenajdete datovou aperturu. Plastické kovové logo (Ω), bílý tisk OMEGA a označení řady červeným a bílým tiskem Speedmaster Professional asi také nejsou nijak neobvyklé. Neobvyklý a výjimečný je materiál číselníku těchto hodinek.

Číselník totiž vznikl z tenkého plátku železa, které má svůj původ v meteoritu. Stejný materiál je i v subčíselnících, ale největší plocha byla ještě citlivě černěna. Při zběžném pohledu prostě uvidíte černý číselník se světlejšími šedými kroužky, ale podrobnější pohled vám odhalí Windmanstättenovy obrazce. Díky nim je každý číselník originál, který se bude lišit v drobných detailech. I proto si myslím, že tyto hodinky vás prostě nikdy neomrzí. Materiál těchto rozměrů není zrovna laciný a také získání těchto obrazců není nic jednoduchého, řez meteoritu je nutné nejdříve leštit, pak opatrně leptat kyselinou dusičnou (většinou v roztoku s metanolem) a pak působení kyseliny neutralizovat vodou a metanolem. Výsledek vidíte na fotografiích, ale můžete mi věřit, fotografie v tomto případě nemohou plně nahradit osobní zkušenost.

Všech šest ruček má očekávaný a historicky obvyklý tvar, jen nejsou lakované, ale byly ponechány v barvě oceli a dokonale vyleštěny, a to včetně hran. Vlastně nesmím zapomenout na rudou špičku sekundové ručky chronografu, ta lakovaná je. I na ní je, stejně jako na hodinové a minutové, zvýraznění luminiscenční barvou. Provedení i čitelnost jsou excelentní, není ani to nejmenší, co jim vytknout.

Luminiscence je funkční, jak se sami můžete přesvědčit. Praktickému využití hodinek to jistě prospěje.

V hodinkách je in-house Omega kalibr s označením Omega 1861. Je to mechanický kalibr s ručním nátahem a rezervou chodu 48 hodin (příjemně vysoká hodnota). Podle materiálů značky je to stejný kalibr, který cestoval s astronauty až na Měsíc, stejný zažil velké dobrodružství v kabině Apollo 13. Frekvence setrvačky je 3 Hz (21600 A/h), má plochý vlásek Nivarox. Pokud vás zajímají technické aspekty kalibru podrobněji, nesmíte vynechat velmi zajímavou specializovanou stránku zde. Kalibr má povrchovou úpravu dokončenu rhodiem. Není nijak zvlášť zdobený, ale i tak můžeme asi litovat, že je skrytý pod pevným ocelovým dýnkem bez průhledu. A zajímavé jistě je i to, že tento kalibr má certifikaci NASA pro jakékoliv využití ve vesmíru, tedy i pro výstupy do volného prostoru.

zdroj: www.nasa.gov

Ocelové šroubovací dýnko u této limitní edice tentokrát nenese plastické gravírování mořského koníka, ale najdeme zde grafické ztvárnění události, na jejíž počest tyto hodinky vznikly. Byl to první společný kosmický mezinárodní let kosmických lodí Sojuz a Apollo a jejich spojení ve vesmíru 17. července 1975 (ano, 1975 kusů). Účastnilo se ho tehdy pět astronautů (Stafford, Brand, Slayton za USA a Leonov, Kubasov za SSSR). I díky nim dnes může fungovat kosmická stanice ISS a tyto hodinky jsou poctou tomuto letu.

Kromě plastického loga a patřičných nápisů o historickém letu v latince a v azbuce je dýnko ploché, leštěné a tentokrát bez technických údajů.

Ocelový tah (bracelet) o šířce 20 milimetrů u pouzdra a 18 mm u překlápěcí signované spony s pojistkou můžete snadno vyměnit třeba za kožený řemen standardních rozměrů. Byla by to ale škoda. Když jsem si hodinky zkoušel na zápěstí, tak tento náramek mi od první vteřiny sedl dokonale a měl jsem pocit, že hodinky se na mém zápěstí ocitly už před mnoha lety. Povrchová úprava je kartáčováním (včetně spony), jen okraje středních dílů a boky tahu jsou leštěné. Vypadá to elegantně a přitom je to praktické řešení. I s tahem hodinky váží průměrných 158 gramů.

Co ještě dodat? Jestli se i vám tyto slavné hodinky s bohatou minulostí (od roku 1957) také líbí, neváhejte, v aktuální nabídce značky totiž už nejsou. Pokud si je koupíte, získáte v nich spolehlivý a osvědčený model s nadčasovou elegancí. Rozměry, provedení i celkový vzhled jsou univerzální. Provedení tohoto konkrétního modelu s číselníkem z meteoritického železa je úchvatné! Pokud je ale i pro vás cenovka s cifrou 177000 Kč mimo aktuální rozpočet, zajděte si je alespoň prohlédnout, stojí to za to! A nezapomeňte si vzít s sebou lupu, nebo o ni požádat obsluhu v butiku Klenotnictví Dušák – Arkády. Prohlížet si tyto hodinky je nezapomenutelný zážitek.

Slavná historie „Moonwatch“ má své místo i ve Wikipedii. A můžete se podívat i na jinou velmi zajímavou variantu zde.

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme Klenotnicví Dušák.

Jestli se vám recenze líbila, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!