Dnes vám blíže představím vojenské hodinky pro elitní speciální jednotky a extrémní outdoorové akce. Vyrábí je známá švýcarská značka Traser, která je svými military hodinkami pověstná. H3 Traser Professional „Red Sniper“ rozšiřují řadu odolných hodinek s výjimečnými parametry.

Standardní hodinky aktivních vojáků US Army musí vyhovovat specifikaci MIL-W-46374F. Jsou totiž první volbou i pro speciální jednotky, jakými jsou Rangers, Green Berets, Navy SEALs a EOD (Explosives Ordinance Demolition) týmy. V americké armádě bychom napočítali víc než 300.000 hodinek a věřím, že mnoho z nich má na číselníku „traser H3“. I Professional „Red Sniper“ kromě technických parametrů splňují přísné armádní požadavky na odolnost ve velké nadmořské výšce, magnetickém poli a proti agresívním účinkům lidskému potu. Hodinky musí vydržet nízký tlak vzduchu v 35.000 stopách (feet) nad zemí po dobu 60 minut a to bez jakéhokoli poškození. Ochrana proti magnetickému poli byla navýšena až na hodnotu 15,5 – 125 Gauss, což velmi zjednodušeně znamená, že hodinky nebudou ovlivňovat třeba detonaci min. Tyto znaky hodinky Red Sniper předurčují k použití v bojových podmínkách.

Černé kulaté pouzdro vyrobené z plastu (polyester ) plněného karbonovými vlákny měří v průměru 43 mm bez korunky a 45 mm s korunkou. Výšku má pouhých 10,5 mm. Rozteč masívních krátkých karbonových nožek je 22 mm, pouzdro je odolné proti tlaku vody v 30 metrech pod hladinou. Pro běžný provoz to jistě stačí.

Jednostranně otočná luneta je také z lehkého materiálu, vyrobili ji z černého polyamidu. Má 60 měkkých kliků a výrazné zoubkování. Na pozici 12 je usazený ocelový bod s modrou luminiscenční kapslí. Na lunetě je vytištěná 12 hodinová škála, která může posloužit jako druhá časová zóna (GMT). Každý arabský index sedí v půlkulatém výřezu a je chráněný proti poškození.

Ocelovou korunku chrání výstupky pouzdra. Vodotěsnost zajišťuje dvojitý O-kroužek. Korunka není šroubovací do pouzdra a hodinky se s ní výborně ovládají.

Rovné minerální sklíčko je zanořené pod lunetu, aby se předcházelo případným škrábancům. I když proti těm je sklíčko speciálně zodolněné.

Černý číselník se ve srovnání s průměrem pouzdra a šířkou lunety trochu ztrácí. Je to dané i tím, že nejdůležitější údaje jsou až v druhé spodní vrstvě. První patro patří vytištěné škále, která může sloužit k odečtu minut nebo vteřin, v pětiminutových intervalech se na ní nachází malé okénko. Pod povrchem výřezu můžete zahlédnout malou bílou trubičku. Dolní plochu vyplňují bíle vytištěné arabské hodinové indexy 1 až 12 a v druhé řadě 13 až 24, což je typická vojenská stupnice. Pozici 12 zabírá vytištěná značka, pozici 3 datová apertura s bílým datovým kotoučem a černým tiskem. Přehlednost číselníku je vzorná.

Hodinová a minutová ručka mají obvyklý „military“ (nebo také „tužkový“) tvar, bílou barvu a uprostřed dlouhou trubičku s luminiscencí. Z číselníku červeně vyčnívá centrální vteřinová ručka, i ona je osazena bílou skleněnou trubičkou. Čitelnost ruček je excelentní, ostatně u vojenských hodinek se to přímo vyžaduje.

O bílých trubičkách jsem se zmínila v části o číselníku a také o ručkách. Podrobný popis technologie trigalight®, kterou vyvinula firma mb-microtech, najdete zde v kibiho recenzi hodinek Marathon nebo přímo na stránkách mb-microtech. Ve zkratce připomenu, že luminofor nanesený na stěnách skleněné trubičky díky nepřetržitému vybuzení radioaktivním plynným tritiem H3 svítí stále po dobu cca 25 let. V úseku do 12,5 let od výroby se postupně rozpadne polovina plynného tritia H3 v trubičce a intenzita radioluminiscence se sníží na polovinu. Tritium se bude dále rozpadat, až po 25 letech nezbude žádné a s ním i luminiscence. Potud tedy teorie a reklamní materiály. V praxi díky drobným netěsnostem v tenkém materiálu skleněných trubic je reálný poločas svítivosti tritia spíše mezi 7 až 8 roky.

Pokud byste čirou náhodou rozbili skleněnou trubičku s plynným tritiem, nepanikařte a neoblékejte se do „atomového obleku“. H3 je sice silně radioaktivní, ale lehčí než vzduch a velmi rychle se rozplyne.

Ale zpátky k našim Traser Red Sniper. Skleněné kapsle zvýrazňují hodinové indexy, všechny tři ručky a ocelový terčík na pozici 12. Aby byla orientace na hodinkách snadná a rychlá, svítí odlišnými barvami. Hodinové indexy 1 až 11 mají ve tmě červenou barvu, index 12 barvu modrou. I bod na lunetě je zdůrazněn modře. A všechny tři ručky při nedostatku světla jednoduše odlišíte, dlouhé trubičky svítí červeně. A proč byla pro ručky a indexy zvolená právě červená barva? Ta jediná totiž nenaruší noční vidění, není tedy po zjištění času nutné znovu adaptovat zrak na tmu – tím by se ztrácel čas.

Protože toto jsou hodinky pro bojové nasazení, je důležité, aby vás nepřítel neviděl. Luminiscence je proto slabší a světlo dosáhne maximálně 0,5 metru daleko. Případným prozrazujícím odleskům zabraňuje matné pouzdro a zanořené sklíčko. Díky pokusům, které zajistil prodejce, můžeme vyvrátit některé „urban legendy“ o viditelnosti tritiových trubic v přístrojích pro noční vidění. Není to pravda, na vzdálenost větší, než 1 metr už trubice nepřítel neuvidí ani za pomoci špičkové techniky.

Strojek Ronda 715 s elektronickým křemenným oscilátorem pochází z továrny nezávislé švýcarské značky Ronda a patří mezi odolné a robustní kalibry. Umí základní funkce (hodiny, minuty, vteřiny, datum) a rychlé překlápění data. Je osazen 5 ložiskovými kameny a bývá zlacený. Zde je ale překryt přišroubovaným ocelovým dýnkem s matnou černou PVD úpravou. Najdeme na něm gravírované základní informace o hodinkách včetně hodnoty radioaktivity tritia v trubičkách – 1 GBq; pro civilní účely nesmí být použit objem tritia s radioaktivitou vyšší než 1 GBq. Škoda, že mezi informacemi není také datum výroby hodinek – pro jednoduchý výpočet, jak dlouho budou trubičky svítit, dřív to na vojenských modelech bývalo uvedeno.

Díky použitým plastovým materiálům jsou hodinky velmi lehké, a i když mají ocelové dýnko, váha ukázala hodnotu jen 42,6 gramů.

Zakoupíte je na černém NATO látkovém strapu, který se podvléká pod pouzdrem. To je velmi praktické, když ztratíte jednu stěžejku, o své hodinky nepřijdete. Jazýčková nerezová spona vyhovuje požadavkům na rychlé obléknutí či svléknutí hodinek ze zápěstí. Spona i „hardware“ strapu jsou matné, bez odlesků. Možná by se ještě víc hodily díly s černou PVD úpravou. Další možností, jak si hodinky koupit je třeba se zeleným látkovým ZULU strap nebo gumový pásek s trnovou sponou. Moje rada zní – kupte si NATO nebo ZULU podle osobní volby a gumový pásek navíc – do vody!

Myslím, že vše důležité již bylo řečeno, zbývá už jen pár řádků pro můj názor. Oceňuji praktičnost a odolnost těchto hodinek jak pro běžné denní činnosti, tak pro outdoorové aktivity. Jsou pěkné, lehké, zajímavé, ale nejsou to hodinky pro mne. Nejspíš proto, že se nechystám do války či na jiné podobné extrémní akce. Ale okruh svých spokojených majitelů si jistě najdou – třeba mezi lovci, turisty, paintballovými nebo airsoftovými střelci… ti všichni jistě ocení výjimečné technologie, kterými jsou tyto hodinky vybaveny. A důležitá je i poměrně nízká cena hodinek.

Na internetu je můžete potkat také pod jménem Traser P6500 Navigator DateSniper Edition. Nejlepší je ale shánět je podle referenčního čísla P6500.400.3T na stránkách Kerberos Tactical, zde je pořídíte za 5.970 CZK. Je to jediné místo v ČR, kde lze tyto hodinky koupit, navíc se zárukou.

Autor textu: Olie

Autor fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za zapůjčení, rekvizity a spoustu odborných užitečných informací děkujeme Kerberos Tactical!

Pokud se vám recenze líbila, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!