Letošní výstava přinesla mnoho novinek v hodinářském světě. Stranou nezůstaly ani hodinky pro dámskou ruku, dnes si představíme ty z manufaktury Girard-Perregaux.

Řada Girard-Perregaux 1966 Lady 38 mm se rozrostla o dva modely. Liší se barvou číselníku a barvou řemenu. Nejdříve vás seznámím s parametry. Kulaté leštěné pouzdro je vyrobené z růžového zlata a měří v průměru 38 mm. Je odolné proti 30 metrům vodního sloupce. Číselník i průhled v dýnku překrývá safírové sklo s vrstvou antireflexu. Lunetu a pouzdro zdobí 72 drobných diamantů, na půlkruhu na číselníku najdeme 47 diamantů. Dohromady jich je 119 o celkové váze cca 0,95 karátu. Indexy i ručky jsou také z růžového zlata.

Hnědá varianta má číselník skládaný z několika kruhových částí v různých odstínech hnědé barvy. Stejnou hnědou najdeme na ručně šitém řemenu z aligátoří kůže, který spojuje jazýčková spona z růžového zlata.

Bílá varianta má číselník částečně z perleti a částečně je zdobený paprskovým guilloché. Bílý řemen z kůže aligátora je sepnutý jazýčkovou sponou z růžového zlata.

Velmi zajímavý je použitý in-house mechanický kalibr GP03300-0066, který má automatický nátah rotorem. Skládá se z 205 součástek a má rezervu chodu 46 hodin. Setrvačka kmitá frekvencí 4 Hz, chodu napomáhá 26 ložiskových rubínů. Strojek je zdobený Côtes de Genève a perličkováním.

Druhou novinkou jsou dva modely řady Girard-Perregaux Vintage 1945 Lady. Nejdříve si povíme obecně o vlastnostech novinek. Hranaté pouzdro je vyrobené z nerezové oceli s konečnou úpravou leštěním. Vypouklé pouzdro se přizpůsobí zápěstí a skvěle sedí na ruce. Po stranách lunety se nachází celkem 30 diamantů o váze cca 0,55 karátu. Rozměry pouzdra jsou skoro čtvercové – 28,2 mm x 27,85 mm. Pokud vám vzhledem cosi připomíná – ano, máte pravdu, i zde si designéři vzali inspiraci z období Art Deco. Na číselníku najdeme výrazný index na pozici 12, na pozici 3 a 9 se nachází diamant. A na pozici 6 sídlí datová apertura. Číselník je velmi dobře vyvážený. Zkosené „dauphine“ ručky jsou také ocelové.

Bílá varianta je osazená bílým řemenem z aligátora ukončeným ocelovou překlápěcí sponou.

Antracitová verze působí tajemněji, do nožek je zasazen černý ručně šitý řemen z kůže aligátora, sepnutý ocelovou jazýčkovou sponou.

Výjimečné je srdce obou hodinek – nejnovější in-house kalibr GP02700-0003. Jedná se o nejmenší mechanický kalibr z produkce Girard-Perregaux, měří v průměru pouhých 8 3/4 pařížských linek. Rozměry ho předurčují pro použití v drobných dámských hodinkách. Mezi jeho vlastnosti patří frekvence 4 Hz, rezerva chodu 36 hodin, 26 ložiskových kamenů. Rotor je uložen v keramickém ložisku, aby se zabránilo problémům s mazáním. Má také rychlé překlápění data. Díky speciálnímu ozubenému soukolí lze vteřinovou ručku bez extra modulu umístit na pozici 9 nebo 10. Nechybí zdobení a další vlastnosti, které optimalizují výkon a spolehlivost strojku a zjednodušují práci hodináře při seřizování.

Na poslední fotografii si můžete prohlédnout mravenčí práci při skládání číselníku.

Autor textu: Olie

Zdroj fotografií: Girard-Perregaux

Pokud se vám aktualita líbila, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!