V dnešní aktualitě se podíváme na zběžné představení dvou krásných hodinek. Zběžné proto, že pro důkladné porovnání tato aktualita nenabízí dostatek prostoru. Jedná se o Breitling Chronomat B01 (v současné době je Breitling přejmenoval na Chronomat 44) a IWC Big Ingenieur Chrono.

zdroj: watchtime.com

Oboje hodinky jsou skutečně perfektními díly, v jistém směru jsou si podobné, a přesto jsou směřovány každé jinam. Breitlingy míří vzhůru k nebesům, jako pilotní hodinky, a IWC jsou směřovány k lidem, kteří zpravidla stojí nohama pevně na zemi, chladně uvažujícím inženýrům. Ale pojďme se na ně podívat.

Rozměry obou ocelových pouzder jsou téměř totožné – u Chronomat B01 je široké 44 mm a vysoké 16,95 mm. U Big Ingenieur Chrono je širší – 45,5 mm, ale zároveň nižší – 14,5 mm. Obě jsou zepředu kryté safírovým sklíčkem s antireflexem.

zdroj: watchtime.com

Podíváme-li se blíže na letecké Breitlingy, zjistíme, že na číselníku vidíme tři další subčíselníky. Jedná se o subčíselníky chronografu. Ručky mečovitého tvaru zobrazují hodiny a minuty, na pozici 3 je 30 minutový čítač chronografu, na pozici 6 12 hodinový čítač chronografu a na pozici 9 vteřinová ručka. Centrální vteřinovka chronografu je ve tvaru šípu, přičemž místo opeření je kotva s velkým psacím B. Hodinové indexy bych popsal skoro až jako obří, přičemž jsou ořezány tak, že zvýrazňují drážkovaný čtverec uprostřed číselníku. Stejně tak jsou drážkovány části subčíselníků chronografu, které do středového čtverce zasahují. Mezi čtvrtou a pátou hodinou nalezneme dobře čitelnou datumovku.

zdroj: Breitling

Číselník je orámován výraznou lunetou s gravírovanými hodnotami minut. Gravírovaná je každá pátá minuta, kromě čtvrthodin, které jsou označeny vystupujícími čtverci. Čtverec na dvanácté hodině je navíc označen terčíkem s vrstvou Super LumiNova – stejná látka je nanesena i na ručkách pro dobrou čitelnost i v noci.

zdroj: Breitling

Srdcem těchto hodinek je zdobený samonatahovací in-house kalibr Breitling 01, který poskytuje rezervu nátahu přes sedmdesát hodin. Má certifikaci C.O.S.C., 47 ložiskových rubínů a frekvenci setrvačky 4 Hz. Jednou z jeho výhod je rychlé nastavení data v jakoukoli denní dobu.

zdroj: Breitling

Hodinky jsou vodotěsné do 500 metrů vodního sloupce. Na ruce je může držet například kožený řemen, kovový tah, záleží pouze na volbě zákazníka.

zdroj: Breitling

IWC Big Ingenieur Chrono se prvně představeným Breitlingům podobají i například ručkami stejného tvaru. Také jsou ošetřeny luminiscenční vrstvou. Vteřinovka je jehlového tvaru. Dva subčíselníky pro stopování dlouhých časových úseků na pozicích šest a dvanáct mají ručky ve tvaru velmi tenkého obdélníku. Hodinové indexy nejsou tak výrazné, po obvodu číselníku vidíme také indexy minutové, přičemž každá pátá minuta/vteřina je označena i číselně. Luneta zde nepůsobí tak výrazným dojmem, nicméně stále je poměrně masivní, se stupnicí tachymetru.

zdroj: IWC

Datumovka je dobře čitelná a nachází se jako součást jednoho ze subčíselníků na pozici šest.

zdroj: IWC

Ručky pohání in-house kalibr 89360, který je samozřejmě samonatahovací s rezervou nátahu až 68 hodin při plném natažení. Průměr strojku je 13 1/4 pařížských linek, výška 7,46 mm, skládá se z 289 částí. Tiká frekvencí 28800 kmitů za hodinu. Pohybu napomáhá 40 ložiskových kamenů. Jeho funkčnost můžeme sledovat safírovým dýnkem. Pouzdro je vodotěsné do tlaku 12 bar. Hodinky drží na ruce řemen z černé aligátoří kůže.

zdroj: forum.watchuseek.com

Pokud bych si měl vybrat, zvolil bych si IWC Big Ingenieur Chrono – a vy? Pokud je chcete srovnat sami osobně, podívejte se do Klenotnictví Dušák, obě značky tam najdete.

Autor textu: TomS

Zdroj fotografií: Breitling, IWC, watchtime.com, forum.watchuseek.com

Pokud se vám aktualita líbila, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!