Před časem jsem se věnoval v recenzi hodinkám Rolex GMT Master IIc Steel a těšil jsem se, až se dostanu k tomu, abych napsal něco o podobných hodinkách od firmy Steinhart – Ocean-1 GMT. Tyto hodinky vlastním asi 2,5 roku a myslím, že je už za tu dobu můžu trochu hodnotit.

Asi se nemůžeme vyhnout otázce podobnosti těchto hodinek s produkcí firmy Rolex, tak pojďme do toho kyselého jablka kousnout. Inspirace je tu nepřehlédnutelná, tvar pouzdra, trochu i nožek, luneta, číselník, ručky, dokonce i zoubkování na dýnku svůj původ u Rolexu nezapře. Jestli jsou hodinky padělkem? Nejsou, označení i loga jsou ryzí Steinhart. A zapomenout nemůžeme ani na to, že podobné hodinky – ať už bez značky nebo pod vlastní značkou – produkuje víc firem a to i švýcarských, namátkou třeba značka Davosa, Invicta. Pro mne to tedy problémem není, ale pokud pro vás ano, tak asi ani nebudete dál číst.

Pokud čtete dál, zkusím nezapomenout na rozdíly, které tyto hodinky mají oproti hodinkám Rolex.

Ocelové pouzdro (nerezová ocel 316L) má typický tvar se zvýrazněnou ochranou korunky. Oproti hodinkám Rolex (40 mm) má pouzdro větší průměr, 42 mm (s korunkou 46,6 mm), výšku 13,3 mm (s lupou 14,3 mm). Pouzdro bylo zvětšeno citlivě, proporce byly zachovány. Pohledové plochy jsou broušené – včetně nožek, boky pouzdra jsou leštěné. Povrchová úprava je perfektní. Pokud budu drze srovnávat s pouzdrem značky Rolex, tak drobný rozdíl v eleganci a zpracování bude asi hovořit pro Rolex, ale nepřijdete na to, dokud hodinky nepoložíte vedle sebe.

Vodotěsnost pouzdra je 300 metrů vodního sloupce (1.000 stop), hodinky lze tedy využít při všech aktivitách ve vodě, včetně potápění s dýchacím přístrojem. Tedy kromě saturačního potápění a pobytu v atmosféře s héliem, hodinky nemají héliový ventil. Ale věřím, že to vás trápit nebude, jako to netrápí ani mne.

Ocelová korunka je signovaná logem výrobce, je poměrně drobná, ale ovládání s ní je příjemné a to i díky poměrně ostrému zoubkování. Jako opatření proti neúmyslnému povytažení pod vodou se šroubuje do pouzdra a je také částečně krytá výstupky pouzdra. Logo, které na ní je, je udělané moc pěkně hlubokým frézováním.

Ocelová je také otočná luneta s plechovou eloxovanou vložkou. Luneta se otáčí proti směru hodinových ruček – vzhledem k GMT škále na ní by se možná spíše hodilo obousměrné otáčení, aretace je ve 120 bodech. Výrazné zoubkování lunety a skvěle provedený mechanismus umožňují otáčení nepříliš malou či velkou silou, vše je prostě správně. Luneta nemá luminiscenční bod na pozici „12“, jak je někdy zvykem, tento index je zvýrazněn pouze světlým trojúhelníkem. Škála je GMT, jak už jsem psal, takže spolu s běžnou hodinovou ručkou a GMT ručkou umožňuje zobrazení až třetího časového pásma a nouzově ji lze samozřejmě využít i pro měření intervalů nebo pro časový odpočet. Vložku v lunetě je možné nově mít ze stěží poškrábatelné keramiky, vypadá to moc pěkně, i já uvažuji o výměně, nejspíš, až se mi tuhle „podaří“ poškodit. Ale zatím na ní nejsou žádné stopy po nošení.

Číselník kryje rovné safírové sklíčko s vnitřní antireflexní vrstvou, která má modrý nádech. Odolnost safíru (syntetický korund) je už pověstná a nejednou jsme o tom psali, obavy z poškrábání sklíčka jsou v tomto případě naprosto zbytečné. Jen připomenu, že u hodinek Rolex není většinou ani na safírových sklíčcích nanesena antireflexní vrstva, pouze na lupě nad datem.

Podobnost s hodinkami Rolex ještě zvýrazňuje vnější lupa (nebo také „kyklop“), která je na sklíčku nad datovou aperturou. Materiálem je v tomto případě rovněž safír. Z tohoto řešení, myslím, nemusíte mít vůbec obavy, lupa není více zranitelná, v běžném provozu ji vlastně nijak nevnímáte. A lupa opravdu zvětšuje – na rozdíl od některých podobných řešení jiných značek. Na zvětšení data jsem si rychle zvykl a nyní to oceňuji jako velmi praktické a na jiných hodinkách mi už někdy chybí.

Černý číselník je přehledný a svými proporcemi, indexy i rozložením nápisů znovu nápadně připomíná hodinky Rolex, označení ale neporušuje žádné zapsané ochranné známky. Výrazné jsou na něm kovové kulaté hodinové indexy („6“ a „9“ jsou obdélníkové a trojúhelník na pozici „12“). Na pozici „3“ je čtvercová datová apertura. Datový kotouč je bílý s černým tiskem a tak částečně graficky nahrazuje obdélníkový index. Bílým tiskem je provedena minutová škála po obvodu, logo a jméno značky, označení vodotěsnosti pouzdra i připomenutí automatického nátahu kalibru uvnitř hodinek. Co přesně znamená nápis „Professional“, se lze jen dohadovat. Příjemné je malým tiskem vytištěné označení „Swiss Made“ pod indexem „6“. Značka Steinhart je sice německá, ale hodinky splnily podmínky pro toto prestižní označení, které jistě zvyšuje jejich atraktivitu. Zapomněl jsem ještě na červený tisk označení modelu „Ocean GMT“.

Hodinky mají hned 4 ručky, všechny ocelové, leštěné. Hodinová má tradiční tvar terčíku „Mercedes“, hodinová je zahrocená ve tvaru mečové čepele, subtilní vteřinová nese kulatý terčík a GMT ručka je pro zvýraznění červená s výrazným trojúhelníkovým ukazatelem na konci. Ručky jsou perfektně čitelné a to i ve tmě díky bílé luminiscenční výplni.

U luminiscence se asi chvilku zastavím, oproti třeba potápěčským modelům firmy Seiko svítí luminiscence méně a také kratší dobu, ale pro běžný provoz to, myslím, stačí dostatečně. Jak indexy, tak i ručky nesou bílou luminiscenční barvu Super Luminova C1, luminiscence je ale zelená.

V hodinkách je vsazen švýcarský mechanický kalibr (strojek) z produkce koncernu SWATCH – ETA 2893-2. Je to odolný, spolehlivý a přesný kalibr. Přesnost mechanizmu zajišťuje 21 ložiskových kamenů, frekvence setrvačky jsou 4 Hz (28.800 A/h ). Rozměry kalibru jsou: průměr 11,5 lignes, tedy 25,6 mm a výška 4,1 mm. Kalibr má automatický nátah, ale také možnost ručního nátahu korunkou, proti poškození nárazem setrvačku chrání systém Incabloc. Zobrazuje čas, datum (možnost rychlé změny) a také druhou časovou zónu. Ta se nastavuje korunkou v první poloze a samostatná ručka se seřizuje skokem po hodinách. GMT ručka oběhne číselník jen jednou denně, trvá jí to tedy 24 hodin. Při seřizování se zastavuje vteřinová ručka (hacking), což umožňuje přesné seřízení hodinek. Rezerva nátahu tohoto kalibru je 44 hodin. Mimochodem, víte, že zkratka ETA znamená: Elegance – Technology – Accuracy (elegance, technologie, přesnost)?

zdroj: ETA.ch

Strojek kryje šroubovací ocelové dýnko. Je sice po obvodu „rolexovsky“ ozubené, ale je to jen pro vnější dojem, pro otvírání v sobě nese 6 hranatých otvorů pro otvírací klíč. Po obvodu je leštěné, hlavní plocha je broušená. Oproti hodinkám Rolex na dýnku najdeme nápisy – značku, znovu označení „Swiss Made“, popis kalibru, připomenutí odolnosti proti vodě. Vše je perfektně gravírované. Dýnko sedí skvěle na zápěstí, a to díky svému plochému tvaru.

Hodinky se prodávají se skvělým ocelovým tahem (bracelet). A když říkám, že tah je skvělý, tak to tak opravdu myslím, v této cenové kategorii je to opravdu špička. Jednotlivé články, a to i koncové, jsou vyrobené z plného materiálu, spojeny jsou šroubovacími čepy. Povrchová úprava je stejná jako na pouzdře, jednotlivé články jsou broušené, ale mají leštěné boky. Plechová spona je překlápěcí s pojistkou proti otevření. Té snad chybí jen mikroregulace pro léto. Šířka tahu je standardních 22 mm u pouzdra, ke sponě se zužuje na 20 mm. Hmotnost hodinek i s tahem je 196 gramů, hodinky tedy na ruce budete cítit, ale současně si myslím, že to není až tak extrémní hodnota.

Přiznám se, že hodinky velmi rád nosím na gumotextilním řemenu od značky Maratac, který je odolný proti vodě nebo potu a současně je měkký a pohodlný. A myslím, že červené prošívání se vhodně doplňuje s červenou barvou na číselníku.

Ale hodinkám sluší i NATO-strap v nejrůznějších barvách – v černé, šedo-černé, podívat se můžete na můj experiment s oranžovou barvou. Hodinky pokaždé získají jiný vzhled a tak je možné je přizpůsobit k nejrůznějšímu outfitu. Zanedbatelné ani není to, že tento strap umožňuje odložit si zápěstí k počítačové klávesnici bez otlačení o sponu.

A jaké jsou mé osobní zkušenosti s těmito hodinkami? Dostaly se ke mně vlastně jako nové, i když „z druhé ruky“ krátce před Vánocemi, nadělil jsem si je tedy pod stromeček. Už od začátku šly velmi spolehlivě a přesně v rozpětí cca 3 vteřin za den. Asi po půl roce se mi ale stala nepříjemnost, přes nemalou vodotěsnost se na hodinkách trochu zamlžilo sklíčko. Řešil jsem to okamžitě s prodejcem a hodinky šly neodkladně k servisu přímo k výrobci. Vrátily se mi asi po 3 týdnech, samozřejmě vyčištěné a s vyměněným těsněním. Postupně jsem si všiml trochu větší odchylky v přesnosti, teď už je to cca +10 až 15 vteřin denně, a také toho, že GMT ručka už není zasazena naprosto přesně, ale oproti hodinové a minutové má „odchylku“ asi tak +15 minut. Asi tak týden mne to štvalo, ale zvykl jsem si a neberu to jako chybu, ale jako vlastnost. Jak přesnost kalibru, tak poloha ručky jsou jednoduše opravitelné věci, ale hodinky mám rád a úpravu stále odsouvám. Jiné potíže jsem s hodinkami neměl a to je nosím poměrně často a při nejrůznějších aktivitách.

Takže můj závěr? Jsou to odolné hodinky s tradičním vzhledem, mají spolehlivý švýcarský strojek a perfektní nerezový tah. Hodinky je možné nosit k široké paletě oblečení, snad jen pro ty nejformálnější příležitosti bych volil raději nějaké jiné. Rozdíl v preciznosti provedení je oproti podobným hodinkám Rolex téměř neznatelná, rozdíl v ceně je obrovský, cena těchto je jen 420 EUR. Takže, pokud nemáte problém s podobností k hodinkám Rolex a hledáte spolehlivé, odolné a líbivé hodinky, podívejte se třeba na hodinky značky Steinhart, myslím, že vám budou dělat také radost. Pokud toužíte po obdobných hodinkách značky Rolex, ani ty vám nebudu rozmlouvat, jen se připravte na výrazně vyšší cenu (kolem 6.000 EUR), která navíc každý rok o něco poskočí.

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album fotografií a druhé.

Značku Steinhart v ČR prodává Chronoshop.cz.

A zajímavé je krátké představení těchto hodinek na Youtube.com.