Dnes bych vám chtěl ukázat zajímavé hodinky z dílny anglického hodináře Christophera Warda. S výrobky této značky jsem se setkal už dřív, ať už to byly zajímavé hodinky k obleku C5 Malvern Automatic nebo pocta pilotům v Bitvě o Británii C5 Battle of Britain Automatic anebo červené potápěčské W6SRR. A byly to vždy zajímavé hodinky se svébytným designem a perfektním provedením. Christopher Ward velmi dbá i na kontakt se zákazníky a příznivci této značky a dokonce můžeme najít i fórum, které se zabývá jen touto značkou. A právě jen pro členy tohoto fóra vznikly tyto hodinky jako limitní edice v roce 2009 a to v počtu jen 100 kusů. Tyto konkrétní hodinky nejsou moje, doufal jsem, že o nich majitel něco napíše sám, ale protože se k tomu nemá, zkusím to já.

Hned na začátku bych měl asi zmínit, že hodinky jsou viditelně inspirované modelem značky IWC Ingeneur. Inspirace je zřejmá na tvaru pouzdra, zakončení řemene a jeho připevnění k pouzdru, tvaru lunety a důlků (u IWC jen 5), tvaru indexů a možná i tvaru ruček. Pro někoho to může být nepřekonatelná překážka, pro někoho naopak příležitost, jak si koupit hodinky vytříbeného a osvědčeného designu za výrazně menší částku peněz. Toto rozhodnutí nechám jen a jen na vás. Já jsem si inspirace všiml na první pohled, ale vůbec mi nevadila. Chápu tyto hodinky jako poctu designu šedesátých let minulého století, a to jako velmi vydařenou poctu.

Pouzdro hodinek je z nerezové oceli, jeho tvar bych asi jen těžko vysvětloval, naštěstí fotografie to popíšou lépe. Já třeba ve tvaru lunety vidím lodní okénko těsně nad čárou ponoru na větší lodi. Konečná úprava pouzdra je provedena jemným broušením. Průměr pouzdra (bez korunky) je pouhých 40 milimetrů, tloušťka hodinkového pouzdra jen 8,5 mm. Hodinky ale na ruce působí zázračně větším dojmem a i na poměrně mohutném zápěstí nevypadají nepatřičně. Vodotěsnost pouzdra je pěkných 100 metrů vodního sloupce, v praxi to může znamenat třeba i běžné letní radovánky, jen bych pro tento případ kožený řemen raději nahradil třeba ocelovým tahem (bracelet). S koženým řemenem hodinky váží 104 gramů, s ocelovým tahem už je to kolem 140 gramů.

Ploché sklíčko je vyrobené z velmi tvrdého a odolného syntetického korundu, tedy ze safíru, a s antireflexním potahem. A z praxe vím, že netknuté a bez sebemenšího škrábance může i při běžném používání hodinek vydržet safírové sklíčko velmi dlouho.

Korunka je signovaná logem výrobce „Cw“, je šroubovací do pouzdra a oproti hodinkám IWC Ingeneur není krytá výstupky. Ovládání hodinek je s ní velmi pohodlné, jednotlivé polohy jsou jasně odděleny, k provedení nemám žádné připomínky.

Číselník je bílý lesklý, ale v odrazech můžeme vidět mnohé z barev kolem. Dominantní na něm jsou plastické modřené hodinové indexy a orámovaná apertura zobrazení data a dne v týdnu na pozici „3“. Najdeme tu i černým tiskem minutovou škálu, logo a značku výrobce, připomenutí limitní edice a automatické funkce nátahu strojku. Číselník je velmi přehledný a – mohu-li to tak říci – i velmi líbivý. Na hodinkách, které nejsou součástí limitní edice, ale jsou volně v prodeji, najdeme změnu, zajímavé svislé zdobení guilloché.

Ocelové ručky (hodinová a minutová) jsou modřené, jejich tvar asi můžeme popsat jako mečovitý, a zahrocená vteřinová ručka je dobře doplňuje. I čitelnost ruček je vynikající a spolu se sladěním s barvou indexů je to jedním z charakteristických rysů těchto hodinek.

Na hodinové a minutové ručce je nanesena luminiscence v modrém odstínu, stejný je použitý i u indexů „3“, „6“, „9“ a „12“. Pro základní orientaci ve tmě to rozhodně postačí.

V hodinkách je použitý švýcarský kalibr z produkce SWATCH – ETA 2836-2. Je to poměrně rozšířený a osvědčený kalibr, můžeme se s ním setkat tradičně třeba v hodinkách značky Fortis. Technická data zmíním jen rychle: 25 ložiskových kamenů, frekvence setrvačky 4 Hz – 28.800 půlkmitů za hodinu, ochrana proti poškození nárazem Incabloc a mikroregulace setrvačky, rezerva nátahu 38 hodin, automatický nátah s možností ručního nátahu, zastavení vteřinové ručky při seřizování (hacking) a komplikace zobrazení data a dne v týdnu – obojí s rychlým překlápěním. Výrobce u limitní edice použil zdobení rhodiováním, ženevské pruhy (Côtes de Genève) a modřené gravírování na rotoru automatického nátahu, vypadá to moc hezky.

Ocelové dýnko s průhledem je do pouzdra zašroubováno. Šest důlků odpovídá svou pozicí dvanácti podobným na lunetě, je to použito jako jednotící motiv. Nápisy jako obvykle popisují materiál a vlastnosti hodinek, ale zde je víc, označení „swiss made“, i když hodinky pocházejí od londýnského hodináře, jsou splněny podmínky, které jsou k tomu třeba a hodinky se mohou pyšnit tímto prestižním označením. A druhým netradičním nápisem je jedinečné číslo v limitní edici ve tvaru „Forum LE xxx/100“.

Skvělý kožený řemen z hnědé kůže louisianského aligátora spíná překlápěcí nerezová a signovaná spona. Musím přiznat, že tento řemen je perfektní a málokdy jsem takhle kvalitní řemen na hodinkách viděl. Vzhledem ke konstrukci připínání řemenu k pouzdru můžete využít jen řemeny z prodeje ChW (pokud si nenecháte ušít jiný, třeba u mistra Šímy). Vůbec to ale nevadí, protože v nabídce je několik velmi kvalitních řemenů v různých barvách a dokonce lze dokoupit i ocelový nerezový tah.

Majitel hodinek má z mého pohledu trochu divný hodinkový vkus – nepotřebuje žádné „musculaturní“ hodinky, potápky, pilotky nebo složité komplikace. On u hodinek hledá vytříbený jednoduchý design, vyvážené proporce a spolehlivost. A proč vlastně ne? V těchto hodinkách to své našel a je s nimi naprosto spokojený. Pokud jste po této limitní edici zatoužili, můžete tyto hodinky zkusit sehnat, ale jen od nějakého stávajícího majitele, nové už asi neseženete. Ale v nelimitní edici s drobnými změnami (třeba ručky nejsou modřené, na číselníku je guilloché) si je můžete u Christophera Warda stále koupit a to za velmi rozumnou částku kolem 400 GBP. A dám vám radu, připlaťte ještě asi 50 GBP a kupte je rovnou i se skvělým nerezovým tahem! Já vám je rozmlouvat nebudu, spíš si myslím, že já (a nejen já) vám je budu závidět.

Autor textu a fotografií: 🙂 kibi

Manuál k hodinkám C20 na stránkách ChW (En).

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme Amadeovi!

Jestli se vám hodinky líbí, dejte nám, prosím, svoje „like“ pro facebookovou stránku. Je to pro nás cenná zpětná vazba, děkujeme!