Hodinky Seiko Orange Monster jsou pro mne takové „Poor Man’s Doxa“. Proč si to myslím? Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Technická data jsem už psal v recenzi černé varianty – Seiko SKX779K1, takže jen krátce. Ocelové nerezové pouzdro o průměru 42 milimetrů bez korunky, tloušťka 13 mm. Ten poměr je úžasný, hodinky jsou sice odolné (vodotěsnost reálných 200 metrů vodního sloupce), ale nepůsobí nějak přehnaně masivně a slušet budou i menšímu zápěstí.

Výrazným designovým prvkem těchto hodinek je otočná luneta a také výstupky pouzdra kolem ní, které mají zabránit poškození anebo pootočení lunety. Luneta je, samozřejmě, otočná jednostranně, proti směru hodinových ruček, fixaci má ve 120 bodech.

Korunka je stejná jako na černém modelu, snadno ovladatelná, šroubuje se do pouzdra, umístěná je na pozici „4“, takže na ruce vůbec netlačí.

V hodinkách je minerální sklíčko, které je mírně klenuté. Někdo preferuje safír, ale k těmto se minerální sklíčko skvěle hodí. Firma Seiko vyrábí sklíčka zodolněná, takže je nepoškrábete snadno, navíc jsou při nárazu trochu pružnější, než safírová. A když už ho poškrábete nebo rozbijete, výměna není nic drahého. A ještě detail, antireflexní vrstvu na sklíčku nehledejte.

Matný oranžový číselník je to, čím se hlavně hodinky liší od svého černého sourozence. Proč je oranžový? Je to taková tradiční potápěčská barva, vzniklo to už v šedesátých letech, kdy se Urs Eschle – tehdy šéf vývoje švýcarských hodinek Doxa – ponořil do různých hloubek jezera Neuchatel se čtyřmi různě barevnými tabulkami a hledal, jakou barvu používat na potápěčských hodinkách pro jejich dobrou čitelnost. Se vzrůstající hloubkou voda totiž filtruje různé vlnové délky světla a s úbytkem toho, co pod vodou vidíte, si v případě pana Eschla poradila barva oranžová. I proto ji tradičně najdete na potápěčských hodinkách – a to nejen značek Doxa nebo Seiko.

Na číselníku najdeme černý tisk, výrazné žluto-zelené hodinové indexy, ten u pozice „12“ je opravdu obrovský, ještě je tu i okénko s datem a dnem v týdnu.

Černě lakované ručky mají – stejně jako indexy – výraznou vrstvu luminiscenční barvy. Trochu nezvyklý je tvar hodinové ručky, ze všeho nejvíc asi připomíná hrot kopí nebo harpuny, ale je to velmi dobře čitelné řešení v jakýchkoli světelných podmínkách.

A to, co jsem psal o luminiscenci černé varianty těchto hodinek, platí naprosto stejně i pro oranžovou variantu – luminiscence ruček je masívní a má velkou trvanlivost, šero, tma vás s nimi nezaskočí.

Mechanický kalibr, kterým hodinky firma Seiko osazuje, má označení 7S26. Je to osvědčený strojek s automatickým nátahem, 21 ložiskovými kameny, rezervou chodu kolem 40 hodin. Nemá, bohužel, možnost i ručního nátahu korunkou a zastavení vteřinové ručky (hacking) při seřizování. Ale kromě času vám ukáže i datum a den v týdnu. Parametry je trochu pod hodnotami švýcarské produkce (ETA), ale určitě se švýcarským strojkům vyrovná v odolnosti a spolehlivosti. A mé zkušenosti s tímto „nízkonákladovým“ mechanickým strojkem jsou velmi dobré i z hlediska přesnosti, hodinky s tímto kalibrem mi jdou bez odchylky, a pokud nějaká je, je pravidelná a stabilní. Tyto moje konkrétní hodinky si po pár letech provozu (podle výrobního čísla asi po pěti letech) řekly o servis – vyčistění, promazání a rovnou také přetěsnění hodinek. Servis skvěle udělal pan Frýdl a hodinky jsou znovu přesné v rámci 2-3 vteřin denně. Na low-endový strojek to vůbec není špatný výkon!

Strojek kryje pevně našroubované lesklé dýnko s typickou plastickou stylizovanou vlnou, kterou Seiko označuje svoje potápěčské modely. A slůvko „diver’s“, které tu najdete, v tomto případě rozhodně není nějaké prázdné holedbání, tohle jsou hodinky pro potápěče.

Hodinky jsem si koupil na masívním gumovém pásku od Seiko, ale nějak to nebylo ono, do vody je to skvělé řešení, ale na běžné nošení jsem hledal něco jiného a tak jsem si k hodinkám na e-bay dokoupil nerezový kartáčovaný tah (náramek) Watchadoo se šířkou 20 milimetrů. Oproti originálnímu tahu, který není špatný, je to ještě krok dopředu. Watchadoo je vážně perfektní, hodinky jsou na něm skvěle vyvážené, nosí se perfektně. Spona je sice ze silnějšího plechu a nemá neoprenovou extenzi, ale to vůbec nevadí. Povrchová úprava se k pouzdru hodinek skvěle hodí. Tenhle tah jsem zkoušel i na jiných hodinkách a všem slušel perfektně. A, když už jsem zmínil oranžovou barvu v souvislosti s hodinkami Doxa pro potápěče, tak i tento nerezový tah tyto hodinky ještě trochu přibližuje k tradičnímu vzhledu Doxa.

K těmto hodinkám jsem hledal i nějaký kožený řemen, ale zatím jsem nenašel nic zajímavého, ale třeba řemínek z gumy a textilu Maratac nebo oranžový NATO – strap jim sluší také skvěle.

Takže, pokud se chystáte na dovolenou na Floridě anebo proste potřebujete spolehlivé, zajímavé a líbivé hodinky (nejen) k vodě – a to všechno za celkem málo peněz, mohou být tyhle oranžové „příšery“ vaší dobrou volbou. Najdete v nich levné, ale bytelné hodinky, které vás budou věrně provázet na vašich cestách za dobrodružstvím.

Obchodní politika firmy Seiko nás, bohužel, oficiálně o tuto volbu připravuje, některé hodinkové řady se do Evropy vůbec nedováží, ale to je jedno, je tu ještě e-bay anebo, a snad je to ještě lepší volba, je tu AZWatch.cz, tam jsou tyto hodinky také někdy ke koupi a to i s českou zárukou. A cena? V Čechách jsem našel rozpětí ceny od 4.800,- do 10.300,- na internetu je sežete od 170 USD a to se už opravdu vyplatí!

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za rekvizity děkujeme Amers.cz.