Viděl a fotografoval jsem už stovky hodinek, někdy to budu muset zase spočítat, abych alespoň tušil, jestli už jsem se přehoupl přes „magickou“ tisícovku. Všechny si asi už nepamatuju, ale některé hodinky mi utkvěly v paměti hlouběji než jiné. Třeba tyto hodinky Epos z kolekce Passion si budu pamatovat hodně dlouho.

Ocelové pouzdro z nereznoucí oceli (316L) o průměru 43 milimetrů a tloušťce 10,7 mm má dnes už klasické tvary. Povrchová úprava je broušením, hodinky mají díky tomu trochu šedou nenápadnou barvu, jen hrany pouzdra a luneta jsou leštěné a zvyšují dojem exkluzivity, který z těchto hodinek mám.

Číselník kryje sklíčko, tedy spíš super tvrdý syntetický korund s antireflexem. Antireflex není tak nápadný, jako to někdy vidíme u jiných značek, ale i tak účinně potlačuje odlesky a má svěží lehce fialovou barvu.

Korunka na sobě nese „e“ logo výrobce, není šroubovací do pouzdra. Natahování i ovládání hodinek s ní je jisté a pohodlné.

Tvůrci přehledného číselníku asi čerpali inspiraci na stejném místě jako u značky Omega pro řadu AquaTerra, i zde je zdoben ženevskými pruhy (Côtes de Genève) s výraznou plastickou stopou, plastické jsou i kovové indexy. Označení značky, země původu, označení automatického nátahu, zobrazení data a vodotěsnosti doplňuje už jen apertura data s kovovým rámečkem a minutová stupnice po obvodu. Číselník je klasický v tom nejlepším smyslu slova a přitom i precizně provedený bez jediné chybičky.

Tři ocelové ručky mají krásný zahrocený tvar, v průřezu mají na obě strany zkosený profil a jsou perfektně leštěné a to i na hranách. Odečítání času s nimi nedělá žádné potíže.

Na ručkách i na indexech je nanesena luminiscence (SuperLuminova) ve velmi příjemném odstínu. Takže o čitelnost i v šeru nebo ve tmě nemusíte mít žádnou starost.

Čtyři šroubky drží ocelové dýnko s průhledem, který je rovněž ze syntetického safíru. Obvyklé nápisy s označením výrobce, kolekce a použitých materiálů doplňuje i údaj o odolnosti hodinek proti vodě, je to 10 ATM, tedy 100 metrů vodního sloupce. V praxi to znamená, že o hodinky nemusíte mít starost ani při běžných aktivitách třeba v bazénu.

V hodinkách tiká osvědčený švýcarský kalibr z produkce koncernu SWATCH Group – ETA 2824-2. Kalibr má obvyklé vlastnosti – 25 ložiskových rubínů, frekvenci 4 Hz (28.800 půlkmitů za hodinu), rezerva chodu je 42 hodin, možnost automatického i ručního nátahu, zastavení vteřinové ručky při seřizování (hacking), rychlé překlápění data, ochrana setrvačky při nárazu Incablok. Je to přesný a odolný kalibr s širokými možnostmi servisu. A zde je navíc od hodinářů firmy Epos moc pěkně upravený – ženevskými pruhy a zlatým gravírováním na rotoru. Soulad vzhledu přední i zadní strany hodinek je obdivuhodný!

Moc dobrý dojem na mne udělal i ocelový tah o šířce 22 mm. Povrchovou úpravu má stejnou jako pouzdro, je broušený se dvěma leštěnými linkami na středním článku. Šikovná je i motýlková spona s pojistkou proti otevření z plného materiálu (žádný plech), která tah spojuje. Značka výrobce na ní je hezkou třešničkou na dortu.

Takže jestli si tyto hodinky koupím? Nejspíš ano. A jestli i vy potřebujete pěkné a přitom dostupné hodinky do společnosti i pro volný čas, mohu vám tyto jen doporučit. A cena? Koupíte je už kolem 800 Euro a to za takhle hezké hodinky není vůbec moc. Anebo se podívejte i na jiné hodinky značky Epos, já obdivuji i chronografy s touto značkou.

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.

Za zapůjčení děkujeme TopTime.sk.