Možná si při pohledu na fotografie řeknete, „další pilotní hodinky, no a?“, ale i tak mi to nedá a rád bych vám představil hodinky, jakých asi v České republice moc není. A známé jsou možná jen znalcům, sběratelům a labužníkům na poli hodinek.

Co je na nich tak výjimečného? Už samotná osoba tvůrce – Martina Brauna – je velmi zajímavá. Tento hodinář a designér, který hodinky opravdu umí. Nechal svoji nesmazatelnou stopu na hodinkách několika značek, ale nejen to, sám hodinky vytváří. A to tak výjimečné kousky, jakou bezesporu je řada EOS – mechanické hodinky, které umí ukázat čas východu a západu slunce ten daný den, anebo „jen“ precizní hodinky z řady Teutonia… A když Martin Braun vytváří sportovní hodinky – v tomto případě ekonomicky přijatelnou verzi inspirovanou leteckými přístroji – dopadne to takhle.

I historie značky N.B.Yäeger je zajímavá, Martin Braun jí založil kolem roku 2005, ale později značku prodal a odešel za novými projekty. A nový majitel (Gnomonik) v produkci hodinek pokračuje – a to v podobném designu i bez Martina Brauna, já to zaregistroval v roce 2011. Viděl jsem také hodinky N.B.Yäeger Charlie Chrono – trochu větší hodinky s chronografem (ETA 7750) v podobném designu a jsou to také vydařené hodinky.

Pouzdro hodinek je vyrobené z nerezové oceli (316L), jeho průměr je 40 mm, výška pouzdra 10 mm. Díky hladké a nepřiliš silné lunetě nevypadají malé ani na větší ruce. Povrchová úprava je matná – moc se mi to tak líbí. Odolnost pouzdra proti tlaku vody je celých 100 metrů vodního sloupce, takže na vaše aktivity ve vodě vám hodinky nejspíš dostatečně postačí.

Korunka se šroubuje do pouzdra, je poměrně subtilní a pouzdrem není nijak chráněná, nenajdeme na ní ani žádné označení. Umožňuje ale i ruční nátah hodinového strojku a ovladatelnost hodinek korunkou je perfektní, její tři polohy jsou skvěle odděleny.

Sklíčko hodinek tvoří rovný tvrdý syntetický korund – tedy safír bez antireflexu. Poškrábat takové sklíčko není jen tak snadné a i čitelnost číselníku je skvělá.

Matný černý číselník připomíná inspiraci leteckými přístroji, asi to byl výškoměr – ať to jsou výrazné hodinové dvoumístné indexy (včetně dvojité nuly na pozici „12“) nebo datové okénko (pozice „3“), které vám ukáže datum včera – dnes – zítra. Toto řešení je u hodinek, které mají evokovat letectví, poměrně oblíbené, používá ho i firma IWC a další. A i „ozdobu“ číselníku mezi indexy 04 – 06 – 08 nejspíš najdete na palubní desce letadla. Číselník je výborně zřetelný a čitelný.

Hodinová a minutová ručka jsou rovné, lakované černě a bíle, tento tvar se někdy označuje jako „mečovitý“. Je to tradiční tvar ruček leteckých přístrojů a tam na čitelnosti opravdu záleží. Subtilní vteřinová ručka v tyrkysové barvě ručky vhodně doplňuje. Čitelnost je perfektní a vzhledem k použité luminiscenci (Super-LumiNova) i v jakýchkoliv světelných podmínkách.

V hodinkách tiká švýcarský strojek z produkce koncernu Swatch – ETA 2824-2. Nebudu zase nosit sovy do Atén, tak jen krátce – mechanický kalibr s automatickým nátahem, ale i možností ručního nátahu, zobrazením hodin, minut, vteřin a data. Datový kotouč má rychlopřeklápění, vteřinová ručka se při seřizování zastaví – hacking. Ložiska mají 25 kamenů (syntetický rubín) a setrvačka (ochrana proti nárazu Incablok) má 28.800 půlkmitů za hodinu. Je to odolný kalibr s rezervou chodu cca 42 hodin. Tento strojek není nijak výjimečný, snad jen svou spolehlivostí a snadnou možností servisu. A špatná nebývá ani přesnost.

Kalibr kryje nerezové dýnko, k pouzdru připevněno závitem. Jeho povrchová úprava je lesklá se stylizovaným letadlem, které pravděpodobně zrovna překračuje rychlost zvuku a několika popisky k hodinkám. Dýnko je poměrně ploché a perfektně sedí na ruce.

Ocelový tah, se kterém bylo možné hodinky koupit, je vyrobený kvalitně, z plného nerezového materiálu. Povrchová úprava je stejná jako na pouzdře, tah je matný. Ale ekonomické hledisko při výrobě se projevilo na koncovkách u pouzdra i na sponě, které jsou pouze plechové. Dá se předpokládat, že při nošení bude časem trochu chrastit. Na sponě se mi líbí velmi příjemný rozsah, ve kterém je možné upravovat rozměr tahu pro obvod ruky prakticky bez nástrojů a pokud by to nestačilo, je možné vyšroubovat spojovací osičky několika dílků tahu. Viděl jsem tyto hodinky i na řemenu a také jim to slušelo! A výrobce je může dodat i na silikonovém pásku.

A můj názor na tyto hodinky? Jsou dokonale vyvážené, líbivé a přitom nenápadné, jejich zpracování je perfektní a svému majiteli budou určitě věrně sloužit mnoho let. Kolik takové hodinky stály? Původní cena byla jen kolem 800 Euro – a jak jsem si ověřil – v nabídce je u N.B.Yäeger ještě mají, jediným rozdílem je použitý kalibr, místo kalibru ETA výrobce nyní používá velmi podobný švýcarský kalibr Selita SW20A – což je dáno obchodní politkou koncernu Swatch při dodávání kalibrů jiným značkám, ale o tom zas až někdy jindy.

A novinkou je zastoupení této značky i v České republice, takže koupit je můžete i tady! – oprava, už to asi neplatí škoda…

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Za zapůjčení děkujeme Davidovi!

Album všech fotografií.