Hodinkám švýcarské značky Epos se moc nevěnujeme a je to škoda, věřte mi. Hodinky z produkce této firmy jsou vždy perfektně vyrobené, mají klasický design a obvykle nějaký zajímavý technický detail. A nejinak je to i v tomto případě. Hodinky z řady Epos Collection Originale (referenční číslo 3415) jsou novinkou roku 2011, i když nesou klasický vzhled chronografů z přelomu padesátých a šedesátých let. Návrat ke klasickým designům můžeme vidět už nějaký čas i u jiných značek, třeba Girard-Perregaux, Audemars Piguet nebo Jaeger-LeCoultre, Tudor… Hodinky byly sice představeny na BaselWorldu 2011, ale výroba byla o pár měsíců odložena, důvodem bylo stěhování ateliérů i výroby z Grenchenu do blízkého Lengenau, do nových prostor.

A dobrou zprávou jistě je, že od roku 2011 si hodinky Epos můžete koupit i v Plzni v hodinářství a klenotnictví Altman.

Ocelové nerezové pouzdro s leštěnou povrchovou úpravou má průměr (pouhých) 39,5 milimetrů, tloušťku 13,7 milimetrů. Vejdou se tedy i pod manžetu košile a klidně mohou patřit i k vašim „montérkám“ – k obleku. Pokud preferujete zlatou barvu, hodinky můžete mít i v kvalitně pozlaceném pouzdře. Korunka ani tlačítka nejsou šroubovací, ale i tak výrobce zaručuje odolnost proti statickému tlaku vody do 100 metrů vodního sloupce podle norem. Když si to přeložíme do praktického použití, znamená to, že hodinky se vody rozhodně nebojí a běžné aktivity s nimi můžete dělat bez strachu z namočení. Snad jen kožený řemen bych pak vyměnil za něco vhodnějšího do vody.

Hodinky jsem měl s temně modrým číselníkem, dělají se i jiné barevné varianty – krémový, černý. Ale modrý číselník je asi nejzajímavější. Jeho barva se mění podle dopadajícího světla od blankytné až po tóny na rozhraní modré a černé. Číselník je elegantně jednoduchý. Najdete na něm drobné hranaté indexy, jen několik číselných, na které zbylo místo, velké okénko zobrazení data (Big Date) a pak už jen stříbrné subciferníky s guilloché a potisk s uvedením značky a země původu. Minutové indexy jsou na bílém okruží po obvodu. Jen připomenu, že barva subciferníků a číselných indexů vždy ladí s barvou pouzdra a u modelů s pozlaceným pouzdrem jsou i subciferníky a číselné indexy a ručky pozlacené.

Když zmiňuji ručky – jsou opět jednoduché, elegantní a dobře čitelné. Centrální vteřinová a ručka sčítače minut chronografu (30 minut) jsou červené. Spolu s modrou a bílou je číselník – nevím, jak to jinak napsat – veselý a optimistický. Ale přitom decentně. Netuším, jak se to výrobci podařilo tak perfektně sladit, ale podařilo se to.

Univerzálnost hodinek zvyšuje i luminiscence ruček a indexů. Není, samozřejmě, tak silná a nesvítí tak dlouho, jako třeba u potápěčských hodinek, ale pro orientaci v čase to postačí.

Zobrazení data s komplikací Big Date je velmi příjemné pro slábnoucí oči a navíc číselník skvěle doplňuje. Jen je datum (oproti produkčním fotografiím) trochu „utopené“, tedy hluboko pod rovinou číselníku. Neruší to, nevadí to, ale výrobci by udělali lépe, kdyby hodinky prezentovali reálnými fotografiemi, myslím. Zajímavým drobným prvkem je i lupa nad datumovým okénkem – v rovině číselníku.

Číselník je zakrytý plochým safírovým sklíčkem (odolné proti poškrábání), bohužel bez antireflexu.

Ocelové šroubovací dýnko s průhledem chrání a současně ukazuje kalibr. Ne, nejedná se v tomto případě o (upravený) ETA 7751 Valjoux, tipnete si, jaký kalibr to je? Pokud odpovídáte, že se jedná o ETA 2824, ovšem s nástavbou Dubois Dépraz 2040, máte naprostou pravdu. Výhodou v tomto případě je třeba i to, že rotor automatického nátahu pracuje na obě strany a hodinkám oproti chronografickému kalibru 7751 stačí o něco méně pohybu. Nedostatek pohybů ruky pro nátah někdy vede až k zastavení hodinek v neočekávanou dobu a to v tomto případě nehrozí. Hodinky mají takt 4 Hz, tedy 28.800 kmitů za hodinu, rezervu nátahu 38 hodin.

Kalibr je krásně zdobený – modřené šrouby, ženevské pruhy, gravírovaná značka výrobce na rotoru samonátahu… pěkné to je, moc pěkné!

A celkový vzhled hodinek velmi příjemně podtrhuje černý kožený řemen s krokodýlím vzorem a jednoduchou ocelovou jazýčkovou sponou se signováním. Na kvalitu řemenů bývám dost náročný, v tomto případě mu ale vážně není co vytknout, je skvělý! Ale když ho stejně budete chtít vyměnit za jiný, nebude s tím žádný problém, šířka nožek je standardních 20 milimetrů. Hodnky na ruce sedí skvěle a díky o pár milimetrů nižší výšce, než by měly s jiným typem kalibrů, ani nijak nepřekáží.

Takže jaký je můj závěr v tomto případě? Úžasný a elegantní chronograf, jen lituji, že pro něj nemám dost štíhlou ruku! Pokud se vám líbí, podívejte se na české stránky výrobce. A co se týká ceny, mohu vám prozradit, že se vejdete do 45.000 Kč.

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album všech fotografií.