Před časem jsem fotografoval tyto hodinky – limitní edici pro vojenské piloty vrtulníků Mi-171Š v Afghánistánu od firmy Elton Hodinářská a.s. z roku 2010. A rád bych vám je představil. Přesné označení hodinek je Tiger – Private Edition 231. vrl. Vyrobeno jich bylo 41 kusů.

Hodinky vychází z tradičního soudkového pouzdra ala Prim Sport II, ale zvětšeného, jak bylo použito u hodinek Tiger 45. Vyrobené je z nerezové oceli pokryté odolnou černou vrstvou nanesenou technologií PVD. Rozměry pouzdra jsou 45 mm bez korunky, nejedná se tedy v žádném případě o malé hodinky.

Na hodinkách je vlastně skoro všechno černé. Kromě ruček, indexů na číselníku, nerezového dýnka a korunky. Šroubovací dýnko na sobě nese gravírování s pilotním znakem, popisem technických detailů, pořadovým číslem a jménem majitele.

Číselník je opravdu černý. Nápisy na něm – označení výrobce a malý vrtulníček jako symbol jednotky – jsou také černé, jen jsou naneseny jako lesklá černá barva na matnější černé. Takže nápisy současně jsou i nejsou vidět, podle úhlu dopadajícího světla. Indexy na číselníku jsou dvojí – číselné a minutové bílé, pětiminutové a čtvrthodinové zelené. Ty svojí barvu mají od zelené luminiscenční barvy. Index na dvanácté hodině je tradiční „letecký“ – trojúhelník se dvěma tečkami. Na číselníku mne silně ruší datumové okénko s bílým (!) datovým kotoučem a černým potiskem. Kdyby to bylo obráceně, datumové okénko by bylo mnohem méně rušivé.

Luminiscence (Super Luminova) je výrazná, zelená. Nevydrží svítit příliš dlouho, ale účelu využití hodinek, myslím, postačí.

Luminiscence je nanasena i na ručkách – ty jsou hůlkové rovné s mečovitým zakončením. Odečítání času je z nich jednoduché a intuitivní.

Vzhledem k účelu využití hodinky obsahují quartzový strojek Ronda 715 s pěti rubíny a pozlacenou základnou. Baterie by měla mít výdrž asi 5 let. Korunka není šroubovací a nenese žádné označení výrobce. Vodotěsnost mají hodinky udávánu 5 ATM, což ve skutečnosti stačí tak nejvýš na povrchové plavání. Sklíčko je safírové konvexní, má tloušťku 2 mm a je na něm nanesenas oboustranná antireflexní vrtstva.

Černá PVD je i otočná luneta, jen index na „12“ je zelený a luminiscenční.

Na ruce hodinky drží kaučukový řemínek. Ten je poměrně slabý a nepříjemně se lepí na ruku. A také se poměrně nepříjemně zužuje. Ale je možné ho vyměnit třeba za látkový nato-strap.

Hodinky jsou určitě zajímavé. Mají nositelný rozměr, skvělou čitelnost, přesný quartzový strojek. Ale ani je neshánějte, všechny jsou vyprodané. Majitel tohohle kousku sice není vojensky pilot, ale asi si chtěl ten pocit prostě vyzkoušet…

Za zapůjčení děkuji Bertovi.

Autor textu i fotografií: 🙂 kibi

Album s fotografiemi.

Stránky s popisem mise.