Smí se jestě vůbec říkat „černý Petr“? Není to něco rasistického?

On se vůbec význam slov trochu posunul, proti tomu, než jak si ho pamatuju z dřívějších dob. Dřív se třeba bezohledným kšeftařům neříkalo „gentleman“. Původní význam toho slova je něco jako „jemný muž“ nebo ještě spíš „zdvořilý, slušně vychovaný, se slušnými způsoby“. A to, třeba v tomto případě… no posuďte sami.

Před časem se mi doma nějak rozrostlo množství hodinek s automatickým nátahem. Každovečerní rituál natahování hodinek začal být trochu časově rozvláčný a „vrtět“ hodinky trvalo docela dlouho. Hledal jsem, co s tím, a napadlo mě si pořídit větší watchwinder.

Co to je? Zařízení, které udržuje hodinky s automatickým nátahem, i když nejsou na ruce a jinak se nehýbou. Princip jsem už znal, protože jeden na dvoje hodinky jsem měl už doma. Ale chtěl jsem větší.

ilustrační foto

ilustrační foto

A na jednom hodinkovém fóru, kde se hodně objevují inzeráty na prodej, nákup a výměnu mi jeden místní gentleman nabidl, že mi proda svůj watchwinder, pro který zrovna nemá využití. Byl na grilování šesti hodinek najednou, na třech kotoučích po dvou hodinkách. A cena byla celkem rozumná, za starší funkční stroj, byl k mání za 3.000,- Kč.

Podmínkou bylo si pro winder zajet, tak jsem zajel, potkali jsme se zhruba na půl cesty. Prodávající gentleman vyndal z kufru prťavého autíčka tašku z Ikea, netuším, jak se mu tam mohla vejít. Já zaplatil a měl jsem svůj velký černý winder. Prodávající mne ještě upozornil, že jeden kotouč trochu zlobí, občas se neotáčí, ale že to vyřeší výměna motorku, a že mi náhradní motorky dodá.

Až doma jsem zjistil, jak je to doopravdy. Netočily se dva kotouče, ne jeden. Množství současně natahovaných hodinek se rázem smrsklo ze šesti na dva kusy. A tak jsem se začal připomínat o motorky… a po několika měsících jsem je měl doma!

Ale vloudila se další chybička. Náhradní motorky neřešily původní příčinu nefunkčnosti 2/3 winderu. Původní motorky byly v pořádku, to, co bylo špatně, byly totiž převody z motorků na kotouče. Podle stavu bylo vidět, že už se to někdo pokoušel opravit a když se mu to nepodařilo (stejně jako mně), tak prostě winder prodal dál…

Zkusil jsem na toto téma s prodávajícím gentlemanem zavést řeč. Klidně, věcně, bez emocí. Odpovědí mi bylo buď mlčení anebo řeči jako: „jak to bylo, tak jsem ti to prodal, co s tím dál uděláš, je tvoje věc…“ Prostě nepoctivý prodejce z Aukra hadr.

A jak to bylo dál? Nijak. Nevím, kolikátý majitel tohoto vraku jsem už byl, ale černý Petr (nebo winder) zůstal u mne. Časem jsem ho prodal za jeho reálnou cenu (daroval jsem ho zadarmo) někomu, kdo se zadušoval, že je mnohem šikovnější než já, a převody bude umět zprovoznit. O skutečném technickém stavu jsem ho, samozřejmě, informoval předem.

A ty tři tisíce, které jsem za winder zaplatil? No co, v životě jsem udělal i dražší zkušenost.

Zajímá vás, který že to gentleman mi černého Petra prodal?

Autor textu: 🙂 kibi

Douška: přišlo mi pár mailů, většina se správným tipem, kdo je tenhle kšeftař. Škoda, že jsem to neudělal jako nějakou soutěž… 😀

Ano, winder jako bezchybný nabízel sám velký gentleman Kamil – Josef Khol. Na Aukru bych mu dal negativní komentář, kritiku na chronomagu ale on umlčet umí…